huelvai Szamóca és Bogyós Gyümölcsök Termelőinek és Exportőreinek Szövetsége, a Freshuelva arról számolt be, hogy az ágazat az idei szezonban 221 412 tonna szamóca összterméssel zárta a szezont, amely 9 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest.

Tartós aszály és öntözési korlátozások

Ezek a számok a szamóca esetében nagyon összetett szezont mutatnak, hiszen a tartós szárazság és az öntözési nehézségek miatt a növény fejlődése lassú volt, ez pedig az előző szezonhoz viszonyítva 9 százalékos csökkenést és áremelkedést eredményezett. A tavaszi csapadék lehetőséget adtak arra, hogy a szezon befejezésére, azonban a májusi forróság hatással volt a gyümölcs minőségére, amely csökkentette az exportlehetőségeket - írta meg a Növényvédőszer.

Milyen volt a málnaszezon?

A málnából 40 280 tonnát szüreteltek le, ami 15 százalékos csökkenést jelent a korábbi évhez képest. A beültetett terület is jelentősen csökkent, ez főleg a környező országokból érkező gyümölcsök miatti erős verseny miatt alakult így. Ez a termés jövedelmezőségének, valamint az árukínálat csökkenéséhez vezetett.

Mi történt az áfonyával?

Magyarországra jelentős mennyiségű áfonya érkezik Spanyolországból, idén viszont nem történt áremelkedés, ami főleg az áfonya termésmennyiségének 10 százalékos növekedése miatt alakult így. Összesen 58 509 tonnát takarítottak be, ami annak köszönhető, hogy egyre több a sok fiatal ültetvény, nem beszélve a korai fajták miatti meghosszabbodott szezonról. Ez lehetőséget ad arra, hogy az áfonya az év elejétől egészen júliusig szüretelhető legyen az országban. Talán nem véletlen az sem, hogy hazánkban is korán megjelent az import áfonya.


A szeder sorsa

A szedertermelés továbbra is stabil, 2000 tonna körül sikerült termelni. A növekedés 0,5 százalék, a szezont tehát hasonlóan alakult, mint az előző évben. Ez főleg a fajta érdeme, amely lehetővé teszi a gyümölcs januártól decemberig történő szedését.

Az export kérdése

A szamócatermelés csökkenése a kivitel értékének növekedésével járt. Májusig 8 százalékos növekedést tapasztaltak, az export értéke így is meghaladta a 616 millió eurót. Az áfonya esetében a kiviteli értéke 6 százalékkal emelkedett, több mint 231 millió euró értékű exporttal. Ezzel szemben a málna esetében 7 százalékos volt a csökkenés, míg a szedet kivitele közel 6 százalékkal esett vissza.

Szinte egész évben érkezik hazánkba a spanyol bogyós gyümölcs - fotó: pexels.com

Természetesen nem Magyarország az elsődleges célország. A legtöbb huelvai bogyós gyümölcsöt Németország és az Egyesült Királyság vásárolja fel. A szamóca esetében és a Brexit ellenére a brit import beelőzte a franciát, amely így a harmadik helyet szerezte meg. A málna és az áfonya esetében Hollandia a harmadik célország az értékesítésben.