Szinte mindenhol találkozhatunk ezzel a növénnyel, amely réteken, legelőkön, erdők szélén, utak mentén, kertekben nő. Ennek ellenére sokkal kevesebb figyelmet kap, mint amennyit megérdemelne.

A közönséges cickafark (Achillea millefolium) az őszirózsafélék családjába tartozik, Európában és Ázsiában őshonos. Évelő növény, magassága 20–80 centiméter között változhat. Lándzsás levelei összetettek, oldalaikon akár 50 levélke is kialakulhat. Sugárvirágai lehetnek fehérek vagy színesek, utóbbiak gyönyörűen mutatnak a kertünkben.

A cickafark jótékony hatásai

A cickafarkot már az őskorban is ismerték. Virágzatának maradékait megtalálták az egyiptomi piramisokban, de az ősemberek lakta barlangokban is. Az ókorban Dioszkoridész botanikus-gyógyszerész vérzés csillapítására, sebekre, fekélyekre alkalmazta.

A népi gyógyászatban vérzés és láz csillapítására, gyulladáscsökkentésre, fertőtlenítésre, emésztés javítására, köhögés enyhítésére használták.


Bár több színben pomázik, a fehér virágú növényt alkalmazzák a gyógyászatban. Levelei, fiatal ága és virágai egyaránt felhasználhatók. Belsőleg teaként, külsőleg borogatáshoz, öblögetéshez, ülőfürdőhöz, valamint illóolaj, krém, kenőcs formájában alkalmazzák.

Magjait régebben bor tartósításához is használták: egy kis tasakkal tettek a hordók belsejébe, hogy ezzel meggátolják a gombák elszaporodását.

Szokták a nők orvosságaként is emlegetni, ugyanis enyhíti a petefészek, a méhnyak és a hüvely gyulladásait, más gyógynövényekkel – pásztortáskával, palástfűvel, levendulával, citromfűvel, galagonyával, komlóval – kombinálva pedig a változókori panaszokat is csökkenti.

cickafark

A fehér virágú növényt alkalmazzák a gyógyászatban – fotó: Pixabay

A cickafark igénytelen növény. Nem viselik meg sem a hideg telek, sem a forró száraz nyarak. Napfényes, félárnyékos részeken is megél, de a legszebben napos kertrészekben virágzik. Rendszeres öntözés mellett, jó tápanyag-ellátottságú talajban szépen fejlődik és virágzik. A virágzat visszavágásával a növény további virágzásra ösztönözhető.

Fogyasztása terhesség és szoptatás alatt, valamint 12 évnél fiatalabb gyermekeknek nem ajánlott!

Forrás: greendex.hu