A vöröshere vagy réti here (Trifolium pratense) a pillangósvirágúak családjába tartozó, takarmánynövényként is termesztett faj. Évelő növény, erős karógyökérzete 60–70 centiméter mélyre, illetve egyes helyeken akár egy méterre is lehatolhat a talajba. Szára általában 20–30 centiméter magas, de elérheti akár a 70 centimétert is. Összetett levelei három tojásdad vagy lándzsa alakú levélkéből állnak. Virágai gömb vagy tojás alakú gombvirágzatban nyílnak, szirmai bíborpirosak, kellemes illatúak.

Kiváló takarmány

Réteken, legelőkön, szántókon, világos erdőkben, tápanyagban gazdag talajokon nő, májustól szeptemberig virágzik. A lucerna után a második legértékesebb pillangósvirágú szálas takarmánynövény. Takarmányértéke szinte azonos a lucernáéval, ám fehérjetartalma kisebb, étrendi hatása pedig rosszabb, így elsősorban szénát készítenek belőle. Puffasztó hatása miatt legeltetni nem szabad, csak szárítva etethető. A tyúkoknak azonban érdemes zöldként is adni belőle, mert növeli a tojáshozamot, és javítja a tollazat minőségét.


Vöröshere a kertben

Pázsit helyett kitűnő választás a vörösherét is tartalmazó magkeverék. Hosszú gyökereinek köszönhetően a nagy melegben is sokáig zöld marad, engedi szellőzni a talajt, és még a nitrogént is megköti a levegőből, ezáltal nagyon jó minőségű trágyát juttat a földbe. Hónapokon át virágzik, ami a beporzók számára is nagyon előnyös. Ebből következően nyírni sem kell olyan gyakran, mint a pázsitot.

A vöröshere jótékony hatásai

A népi gyógyászatban már régóta alkalmazzák a vörösherét. Használható többek között hurutos köhögés ellen nyálkaoldásra, köhögéscsillapítóként, gyomornyugtatásra, görcsoldásra, vértisztításra, idegrendszeri rendellenességek, depresszió ellen.

vöröshere

A népi gyógyászatban már régóta alkalmazzák a vörösherét – fotó: Shutterstock

Mire kell odafigyelni a  használata előtt?

Vérhígító tulajdonsága miatt fokozhatja a véralvadásgátló gyógyszerek hatását, valamint izoflavonoidjai kölcsönhatásba léphetnek a hormonalapú fogamzásgátlókkal. A gyógynövény alkalmazása előtt mindenképpen konzultáljunk az orvosunkkal!

Forrás: greendex.hu