A gazdálkodási napló elektronikus vezetése, azaz az eGN rendszere az agráradminisztráció digitalizációjának egyik legjelentősebb lépése, amely a mezőgazdasági termelők számára számos előnyt ígér. Az adminisztrációs terhek csökkentése, az átláthatóság növelése és az automatizált adatszinkronizáció mind hozzájárulhatnak a hatékonyabb gazdálkodáshoz és a szabályozói megfeleléshez. Ugyanakkor a rendszer bevezetése és működése nem mentes a kihívásoktól.

Cikkünkben szaktanácsadók osztják meg véleményüket és gyakorlati tapasztalataikat az eGN rendszer használatáról, bemutatva, hogy miként lehet a gazdálkodási naplót hatékonyan és a jogszabályoknak megfelelően vezetni, valamint hogyan segíthetnek a modern eszközök és szoftverek a mindennapi munkában.

Fedezze fel, hogyan válhat az eGN a gazdálkodók számára egy nem csupán kötelező, de valóban hasznos eszközzé!

digitalizáció

A gazdálkodási napló elektronikus vezetése, azaz az eGN rendszere az agráradminisztráció digitalizációjának egyik legjelentősebb lépése – fotó: pixabay.com

Gazdálkodási Naplóra vonatkozó általános szabályokat a 13/2023. (IV. 19.) AM rendelet tartalmazza, mely áttanulmányozása még a napló használata előtt ajánlott.

A Nébih eGN (Gazdálkodási Napló) rendszere egy online platform, amelyet a mezőgazdasági termelők számára fejlesztettek ki adatszolgáltatásra, hogy megkönnyítse a gazdálkodási napló vezetését és az adatok nyilvántartását. Mint minden rendszernek vannak előnyei és hátrányai is. A gyakorlatban a gazdálkodók nyűgnek, felesleges adminisztrációnak érzik a naplóvezetést, mely véleményükkel részben értek csak egyet. Véleményem szerint mint minden rendszernek, ennek is vannak előnyei, és bizony hátrányai is. Egy biztos: az adatszolgáltatási kötelezettséget minden év január 31-ig teljesíteni kell!

Az online napló előnyei:

  • Könnyű hozzáférhetőség: Mivel online rendszer, a felhasználók bármikor és bárhonnan hozzáférhetnek az adataikhoz, amennyiben van internetkapcsolatuk.
  • Az adatok egyszerű nyilvántartása: Az eGN rendszer lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy gyorsan és egyszerűen rögzítsenek különböző mezőgazdasági tevékenységeket, mint például a vetés, permetezés, aratás, akár a traktorban ülve a munkát elvégezve azonnal rögzíthető.
  • Automatikus adatellenőrzés: A rendszer segít biztosítani, hogy a bevitt adatok megfeleljenek a jogszabályi előírásoknak, így csökkentheti a hibák lehetőségét. Egységes Kérelemmel megegyező adatokat lehet felvinni, így az eltérések a kérelemtől minimalizálható.
  • Könnyű adatexportálás: Az eGN rendszer lehetőséget biztosít az adatok exportálására, amely megkönnyíti a szükséges nyilvántartások és jelentések előkészítését. Gyorsabb felkészülést biztosít az esetleges ellenőrzésekre.
  • Környezetbarát megoldás: Az online napló vezetés csökkenti a papíralapú dokumentáció szükségességét, ezáltal környezetbarátabb megoldást nyújt.

Online naplóvezetés nehézségei:

  • Digitális írástudás: Nem minden gazdálkodó rendelkezik megfelelő digitális készségekkel, ami megnehezítheti a rendszer használatát, különösen az idősebb generációk körében. A szaktanácsadók bevonása sok esetben elengedhetetlen.
  • Technikai problémák: Az online rendszerek esetén előfordulhatnak technikai problémák, mint például leállások vagy lassú feltöltési sebesség, amelyek megnehezíthetik a felhasználók munkáját.
  • Adatbiztonság: Az online adatok biztonsága mindig kérdéses lehet, és a felhasználóknak aggódniuk kell az adataik védelme miatt.
  • Képzési igény: A felhasználóknak gyakran szükségük van képzésre a rendszer hatékony használatához, ami időt és erőforrást igényel. A képzések nem kiforrottak, mivel a rendszer is állandó változásban van.
  • Kontrollálás igénye: A napló adatfeltöltése során szükséges kontrollálni a felvitt adatokat, különösképpen a növényvédelmet. Gyakori probléma, hogy a növényvédős kolléga nem a vetett kultúránkban használható növényvédő szert ír fel a gazdálkodók számára. A növényvédő szer engedély okiratát minden esetben meg kell nézni, ez jelentős többletmunkával jár a gazdálkodó, és a tanácsadó kolléga számára is.

Összefoglalva

A Nébih eGN rendszere számos előnnyel bír, amelyek megkönnyítik a gazdálkodók számára a napló vezetését. Ugyanakkor a rendszer használata során felmerülő nehézségeket is figyelembe kell venni, és fontos, hogy a felhasználók megfelelő képzést és támogatást kapjanak a hatékony működés érdekében. A szaktanácsadók igénybevétele elengedhetetlenné vált a gazdálkodók számára. (Fazekas Csaba (NAK-3203))

A Nébih eGN rendszere jelentős előrelépést hozott a gazdálkodási napló vezetésében, hiszen az online platform egyszerűsíti az adminisztrációt és csökkenti a papíralapú munka terheit. Az automatizált adatszinkronizálás és a rendszer átláthatósága különösen hasznos a támogatási kérelmek és hatósági ellenőrzések során.

Ugyanakkor a gyakorlati tapasztalatok vegyesek: a kevésbé digitális rutinú gazdák számára nehézséget jelenthet a rendszer használata, és sok vidéki területen az internetkapcsolat sem megfelelő. Emellett az adatok precíz naprakészen tartása időigényes, különösen nagyobb gazdaságoknál. A rendszer valódi előnyei akkor érvényesülhetnek, ha a technikai akadályokat leküzdjük, és a felhasználók számára széleskörű képzést biztosítanak. Az e-GN a modern mezőgazdaság kulcseszköze lehet, de fontos, hogy minden gazdálkodó számára elérhetővé és könnyen kezelhetővé váljon. (Schultz Richárd (NAK-4744))


A gazdálkodók adminisztratív kötelezettségeinek egyszerűsítése érdekében 2023. év elején elindult az elektronikus Gazdálkodási Napló (eGN), ami egy olyan új közigazgatási szolgáltatás, amelyben a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a jelenleg különálló e-permetezési napló, Gazdálkodási Napló és nitrát adatlap rendszerekben található adatokat integrálja. Az idei évben a Gazdálkodási Naplót elektronikusan és papír alapon is vezethetik a gazdálkodók a támogatások igénylésének feltételeként. Amennyiben a gazdálkodó úgy dönt, hogy a 2023. évre vonatkozóan azt papír alapon vezeti, akkor az ott rögzített adatokat legkésőbb 2024. január 31-ig fel kell töltenie a Nébih eGN-felületére.

Az idei év tapasztalatait is értékelve, segítve a gazdálkodók alapos felkészülését a naprakész vezetésre történő átállásra, az eGN-t – a permetezési napló kivételével – 2024-ben is elegendő egyszer feltölteni. Ez azt jelenti, hogy 2025. január 1-jétől kell naprakészen feltölteniük az adatokat az elektronikus gazdálkodási naplóba, és a papír alapon vezetett 2024-es gazdálkodási naplókat legkésőbb 2025. január 31-ig fel kell tölteniük a Nébih elektronikus Gazdálkodási Napló felületére. (Gál Tamás (NAK-1260))

Hogyan vezessük jól a gazdálkodási naplót?

A gazdálkodási napló vezetése sokak számára csak egy újabb adminisztratív teher, pedig valójában kulcsfontosságú eszköz a modern mezőgazdasági gyakorlatban. A naprakész vezetés nem csupán jogszabályi kötelezettség, hanem a gazdaság átlátható működésének záloga. Sajnos gyakran találkozom olyan esetekkel, amikor a gazdák utólag, emlékezetből próbálják rekonstruálni az elvégzett műveleteket – ez nem csak szabálytalan, de kontraproduktív is.

Tapasztalataim szerint azok a termelők, akik szaktanácsadó segítségét veszik igénybe a napló vezetéséhez, jelentős előnyre tesznek szert. Egy hozzáértő szakember nem csak a pontos adminisztrációban segít, de értékes visszajelzéseket is ad a gazdálkodási gyakorlatról. A napló ugyanis kiváló elemzési alapot nyújt a termelés optimalizálásához.

A digitális megoldások térnyerésével ma már számos szoftver könnyíti meg a napló vezetését. Ezek használata nem csak időt takarít meg, de a hibalehetőségeket is minimalizálja. A precíz dokumentáció pedig különösen felértékelődik az ellenőrzések és a támogatási kérelmek során.

Véleményem szerint ideje másként tekintenünk a gazdálkodási naplóra: ne kötelező rosszként, hanem hasznos menedzsment eszközként kezeljük.(Kozák Dávid (NAK-1963))

Hogyan használható az eGN nagyobb gazdálkodónál átláthatóan?

Külső online gazdálkodási napló vezetési szoftver nélkül SEHOGY. Az azonos hasznosítású táblák csoportosan nem szerkeszthetőek. Még mindig nem. Két lehetőséget kapunk helyette, ami lehetőség, de nem praktikus megoldás. Az egyik, hogy a kezeléseket/műveleteket  a táblánál egyesével kijelölve átmásolhatjuk a másik táblába. Egyesével, darabonként. Ez egy nagyobb gazdaságnál kivitelezhetetlen munka, ha közvetlenül az eGN-be dolgozunk.

A másik, hogy a hasznosítással együtt átvisszük az összes műveletet, de ezt szintén annyiszor ahányszor új művelet kerül felvitelre és szántó művelési ágban nem működik. Pedig életszerű, hogy ugyanazt a kezelést alkalmazzák több táblán is, de csak több lépésből oldható meg a felrögzítése. Ha menet közben már rég elveszítettük a fonalat, hogy hova mi lett másolva, a Dokumentumok fülön megpróbálhatjuk megnézni. Ha szerencsénk van növekvő dátum szerint, ha nincs, akkor össze-vissza rendezve jelenik meg az áttekintő táblázat, teljesen átláthatatlanul. Még jó, hogy a gazdálkodási napló adattartamát továbbra is tárgyévet követő év 01.31-ig kell az eGN-be feltölteni és nem ott kell egész évben naprakészen vezetni. Egyelőre. (Dr. Józsa Ilona (NAK-4031))

Megszűnő agrotechnikai műveletek és EK szinkronizáció az utolsó 100 m-en?

Tavaly az örökös adateltűnésekkel, duplikálásokkal kínlódtunk. Az idén pedig a megszűnő agrotechnikai műveletek és a novemberben élesített EK szinkronizáció ró rengeteg javítási és korrigálási feladatot a szaktanácsadókra, a legnagyobb hajtás, az AKG/ÖKO támogatási kérelmek beadási időszakának kellős közepén.

Azok, akik tavasztól folyamatosan dolgoztak, hogy az adatok közel naprakészen kerüljenek át az eGN-be, most pórul jártak, ismét. Múlt évben egy AÖP jogosultságot az EK kérelemnek megfelelően minden táblához rögzíteni kellett, most csak ott, ahol például a mikrobiológai készítmény ténylegesen ki is lett juttatva. A többinél a teljes AÖP jogosultságot ki kell törölni. De ez csak akkor derül ki, ha az általunk korábban, szorgalmasan felvezetett táblákat egyesével leszinkronizáljuk és egyesével töröljük belőlük a teljes AÖP jogosultságot, ami az egységes kérelemben pedig be van pipálva. Szinkronizáció, egyesével, november végétől? Amikor a naplók beadásának jogvesztő határideje AKG/ÖKO esetében 2025. január 31? (Baksa Jánosné (NAK-1068))

A Gazdálkodási Napló vezetése – legyen az papír alapon vagy elektronikusan – számos kihívás elé állítja a gazdálkodót és a szaktanácsadót egyaránt. Az elektronikus gazdálkodási napló 2023. évi bevezetése, és az ezzel járó technikai problémák tovább nehezítették a szaktanácsadók dolgát. A tavalyi évhez hasonlóan idén is elegendő az utólagos adatfeltöltés, amely ismételten hozzájárulhat a 2024. januárjában tapasztalható feltöltési csúcsokhoz.

A gazdálkodók részéről a pontos és rendszeres adatszolgáltatás, a szaktanácsadó tájékoztatása elsősorban a kötelezően bejelentendő agrotechnikai műveletek kapcsán nélkülözhetetlen a gazdálkodási napló szakmailag megfelelő vezetéséhez. A szaktanácsadó munkáját jelentősen megkönnyíthetik a különböző gazdálkodási napló szoftverek, amelyek legtöbbje tápanyagterv készítő funkcióval is rendelkezik. Az adminisztrációs szoftverek segítségével vezetett gazdálkodási napló adatai egyszerűbben átemelhetők a NÉBIH elektronikus naplójába, mintha évközben folyamatosan az eGN-t vezetnénk, így a fent említett adatfeltöltési csúcsok okozta technikai problémák elkerülhetőkké válnak. (Koczingerné Vaska Erika (NAK-1039))

egn

Az idei évben a Gazdálkodási Naplót elektronikusan és papír alapon is vezethetik a gazdálkodók a támogatások igénylésének feltételeként – fotó: pixabay.com

A Nébih eGN rendszere, ami az elektronikus Gazdálkodási napló online vezetésére szolgál, hagy némi kívánni valót maga után. A szükséges azonosítás az ügyfélkapura alapul, amit 2025. január 15-e után megszüntetnek. Nagyon sok gazdálkodónak gondot okoz az áttérés az új rendszerre az Ügyfélkapu+- ra. Sok esetben a megfelelő eszköz és a digitális készség hiánya akadályozza a kapcsolat létesítését.

Szükség lenne egy biztonságos, az adatokat átemelhetővé tevő rendszerre. A napi munka során a gondok folyamatosan jelentkeznek. A rendszer nem tudja kezelni az egyszerre, dömpingszerűen beérkező adatokat. A túlterhelésből adódó adatvesztések nagy gondot okoznak a szaktanácsadóknak és a napló vezetésével foglalkozó gazdáknak is. (Dankó Róbert András (NAK- 1276))

Gazdálkodási napló vezetésének kihívásai és előnyei

A gazdálkodási napló (GN) vezetése a kertészeti zöldségtermesztésben a mindennapi munka egyik legidőigényesebb adminisztratív kihívása lehet. Különösen akkor, ha egy gazda 30 vagy akár 120 különböző növényfajt termeszt. Ennyiféle kultúra precíz nyomon követése a gazdálkodási naplóban nem csupán jelentős időráfordítást igényel, hanem adminisztratív terhekkel is jár, amelyek gyakran a termelési folyamatok rovására mehetnek.

A naplóvezetés egyik legnagyobb hátránya a munkaerő- és időigény, amelyet a növények fajtáinak pontos rögzítése követel meg. Az ilyen szintű adminisztráció nehezen igazodik a kertészeti munkák gyakorlati valóságához, ahol a fő hangsúly a gyors döntéshozatalon és a hatékony munkavégzésen van. Ezen túlmenően a nem vegyszeres kezelések, mint a növénykondicionáló szerek részletes dokumentációja további terhet ró a gazdákra, miközben ezek nem minden esetben bírnak jelentős környezeti hatással.

Ugyanakkor a gazdálkodási napló előnyei is számosak. A rendszer segít abban, hogy a gazdálkodó átláthassa tevékenységeit, és egy helyen, összegezve követhesse nyomon a termelési folyamatokat. Ez hozzájárul a tudatosabb gazdálkodáshoz, amely nemcsak a terméshozamra, hanem a költséghatékonyságra is pozitív hatással lehet.

Az adminisztratív terhek enyhítése érdekében azonban érdemes lenne megfontolni bizonyos előírások egyszerűsítését. Javasolt például, hogy a nem vegyszeres kezeléseket – mint a növénykondicionáló szerek – ne legyen kötelező rögzíteni. Ez jelentősen csökkentené az adminisztratív terhek nagyságát, miközben a gazdálkodási napló alapvető céljai továbbra is teljesülnének. (Devémy Tamás (NAK-4886))

Társzerzők: Fazekas Csaba (NAK-3203), Schultz Richárd (NAK-4744), Gál Tamás (NAK-1260), Kozák Dávid (NAK-1963), Dr. Józsa Ilona (NAK-4031), Baksa Jánosné (NAK-1068), Koczingerné Vaska Erika (NAK-1039), Dankó Róbert András (NAK- 1276), Devémy Tamás (NAK-4886)

Indexkép: pixabay.com