Van néhány olyan növény, amely a lakás dísze lehet ugyan, mégis jobb, ha távol tartod a kisgyermekektől és a háziállatoktól ezeket.
Cserepes növény vásárlásakor általában nem kérdezzük meg, hogy az adott növény mérgező-e, pedig ha kisgyermekünk vagy háziállatunk van, fontos tisztában lennünk azzal, hogy növényeink levelének, szirmának vagy hagymájának esetleges elfogyasztása milyen következményekkel járhat.
Filodendron
A filodendron szív alakú, mutatós levelekkel rendelkező, nagy fényigényű, kevés törődést igénylő növény, azonban mérgező: kalcium-oxalát-tartalma miatt bőrirritációt okozhat levelének érintése, lenyelve pedig ez az anyag megtapad a torokban vagy a bélrendszerben, gyulladást és fájdalmat okozva.
Szobai futóka
Kevés törődést igénylő növény, mely akár egy egész falat is befuthat, azonban szaponintartalma miatt mérgező: bélbántalmakat okozhat, ha valaki elfogyasztja, valamint hányás, hasmenés és a száj duzzanata is felléphet.
Diffenbachia
A diffenbachia növénnyel is a kalcium-oxalát-tartalma miatt kell vigyázni, aminek bőrirritáció, hányás és hasmenés is a következménye lehet.
Ördöglevél
Az alokázia, más néven ördöglevél halálos mérgezést is okozhat, a gyökerében szintén kalcium-oxalát rejtezik. Ha akár állat, akár kisgyermek esetében felmerül annak gyanúja, hogy fogyasztott a növényből, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni!
Anyósnyelv
Ha valaki a szaponintartalmú anyósnyelv valamely részét elfogyasztja, akár bele is halhat.
Liliom
Nagyon szép növény, mely elsősorban az állatokra jelent veszélyt. Bár nem minden liliomfajta mérgező, nem árt az óvatosság: tartsuk olyan helyen a virágot, ahol a kisgyermekek és a háziállatok nem tudnak hozzáférni.
Leander – a legveszélyesebb
A leander a legveszélyesebb növények közé tartozik, felnőttek is belehalhatnak levelének elfogyasztásába. Szívritmuszavart, szédülést tapasztalhat az, aki a leanderből fogyasztott. A gyerekektől különösen távol kell tartani a leandert.
Forrás: divany.hu
Indexkép: Pixabay