A szerecsendió népszerű és kedvelt fűszer, amelyet egy Indonéziában őshonos trópusi örökzöld magjából nyernek. Általában őrölt fűszerként árusítják. Enyhén diós íze miatt nagyszerűen használható desszertek és italok elkészítéséhez is. A szerecsendiónak számos egészségügyi előnye is van, melyek segíthetnek bizonyos betegségek megelőzésében.

A szerecsendió jótékony hatásai

A szerecsendió magvai gazdagok antioxidánsokban, melyek azért rendkívül fontosak, hiszen segítenek a szabad gyökök megkötésében, ezáltal hozzájárulva olyan betegségek megelőzéséhez, mint a rákos vagy a szív- és neurodegeneratív betegségek.

A szerecsendió gazdag más gyulladáscsökkentő vegyületekben is, melyeket eddig állatkísérletek során igazoltak; az emberekre gyakorolt lehetséges hatások feltárásához még további kutatásokra van szükség.

A szerecsendió késlelteti a bőr öregedését, a ráncok megjelenését azáltal, hogy elősegíti a kollagéntermelést, továbbá felveszi a harcot az ultraibolya sugárzás miatti hiperpigmentációval és elszíneződéssel. Emellett segít az elhalt hámsejtek eltávolításában, felszabadítja az eltömődött pórusokat, simává, puhává és rugalmassá teszi a bőrt azáltal, hogy szabályozza a bőr nedvességtartalmát, és segít a sérült bőrsejtek helyreállításában.


A szerecsendióról kimutatták, hogy antibakteriális hatással rendelkezik a potenciálisan káros baktériumtörzsek ellen. Ilyenek a fogszuvasodást és ínybetegséget okozó baktériumok, valamint az emésztőrendszeri betegséget kiváltó E. coli baktériumok káros törzsei.

Állatkísérletek igazolták, hogy a szerecsendió javíthatja a hangulatot – a fűszerkivonat jelentős antidepresszáns hatást váltott ki egerekben és patkányokban –, valamint a hasnyálmirigy működését, segíti a vércukorszint szabályozását, és csökkentheti a magas koleszterin- és trigliceridszintet.

Nagy mennyiségben mérgező!

A szerecsendió nagyszerű ízesítője desszerteknek, süteményeknek, kenyereknek, gyümölcssalátáknak, mártásoknak, de húsokat is fűszerezhetünk vele.

A szerecsendiót szórhatjuk édesburgonyára, tökre és sütőtökre, de adhatjuk meleg vagy hideg italokhoz, például forró csokoládéhoz, tejeskávéhoz és turmixokhoz is. A frissen reszelt szerecsendió tehető friss gyümölcsökre, zabpehelybe vagy joghurtba is.

A szerecsendió kis mennyiségben fogyasztva nem okoz problémát, azonban nagy dózisban káros mellékhatásai lehetnek!

Soha ne fogyasszunk tehát többet annál, mint amennyi az étel ízesítéséhez szükséges, ugyanis nagy mennyiségben a szerecsendió hallucinációkat válthat ki, és mérgező hatású, sőt halálos is lehet. Ezekért a mérgező hatásokért feltehetőleg a miriszticin, a szerecsendióban található illóolaj fő összetevője a felelős, amely erőteljes pszichoaktív tulajdonságokkal rendelkezik.

A szerecsendió toxicitása olyan súlyos tüneteket okozhat, mint a szapora szívverés, hányinger, tájékozódási zavar, hányás és izgatottság. Más gyógyszerekkel kombinálva akár halálhoz is vezethet.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Shutterstock