A tudósok véleménye szerint nagyon komoly egészségügyi kockázatokkal járhat az olyan élelmiszerek elfogyasztása, amelyekben titán-dioxid található.

Egyre több kérdés merül fel a titán-dioxiddal (E171) kapcsolatban, amelyet számtalan élelmiszerben használnak a világon. Az ételszínezőként is alkalmazott összetevő megtalálható a fényvédő krémekben is, mert képes blokkolni a napfény káros sugarait – írja a The Wall Street Journal cikke alapján az origo.hu

A titán-dioxidot az USA államaiban még használják az édességekben, cukorkákban és rágógumikban – fotó: pixabay.com

A kutatók szerint azonban az elfogyasztása olyan egészségügyi kockázattal járhat, mint a különböző gyulladásos betegségek, az immunrendszeri problémák, vagy akár olyan mértékű DNS-károsodás, amely rákhoz vezethet.

Az Európai Unió 2022 óta tiltja a titán-dioxid élelmiszerekben való felhasználását – az akkor életbe lépett határozatnak az értelmében a gyártók az általuk előállított élelmiszerterekhez nem adhatnak hozzá titán-dioxidot.

Az uniós bizottság döntését az indokolta, hogy az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) szakvéleményében arra a következtetésre jutott, hogy a titán-dioxid a továbbiakban már nem tekinthető biztonságosnak ahhoz, hogy élelmiszer-adalékanyagként használják.


Az uniós példát követni akarják az Egyesült Államokban is, ahol az idén év elején már törvényjavaslatot nyújtottak be a titán-dioxidot tartalmazó élelmiszerek tiltására vonatkozóan az iskolai étkeztetésben.

A titán-dioxidot ott még használják az édességekben, cukorkákban és rágógumikban – ez adja az élelmiszeripari termékek nagy részének az élénk fehér színét, illetve fényét.

A gyógyszeriparban is lényeges szerepet tölt be, mert óvja a tablettákban lévő hatóanyagokat a fény általi lebomlástól.

Amellett, hogy egyre több élelmiszeripari cég szünteti be a titán-dioxid használatát termékeiben, mi magunk is sokat tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük az ultrafeldolgozott élelmiszereket, amelyek sokszor magas hozzáadott cukor-, zsír- és sótartalommal rendelkeznek, miközben vitamin- és rosttartalmuk alacsony.

Nemrég egy minden eddiginél átfogóbb tanulmány vizsgálta az ultrafeldolgozott élelmiszerek egészségre gyakorolt hatásait. Ennek során kiderült, hogy ez az élelmiszertípus 32 betegséggel hozható összefüggésbe, köztük olyanokkal, mint a rák, a cukorbetegség, a szív- és érrendszerrel kapcsolatos problémák vagy a mentális zavarok.

Az Egyesült Államok Élelmiszer-és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) szerint, ha az élelmiszer címkéjén szerepel a „mesterséges szín" felirat, akkor gyanakodhatunk arra, hogy az titán-dioxidot tartalmaz.