Tudtad, hogy nem csak gyümölcsökből lehet lekvárt készíteni? Tulajdonképpen szinte minden zöldség alkalmas rá, hogy lekvár készüljön belőle, sőt, keverhetjük is a különféle alapanyagokat. Így a zöldségek közül készülhet lekvár a karfiolból, a brokkoliból, a kelbimbóból, a káposztából, de a különféle gyökérzöldségekből is, mint amilyen a sárgarépa, a petrezselyemgyökér és a paszternák. Ne feledkezzünk meg a gumósokról sem, hiszen kiváló alapanyag a cékla, a zeller, a karalábé, amit pedig mindenképp próbáljunk ki, az a hagymalekvár.

Így készíts zöldségből lekvárt

1. Lekvárt azokból a zöldségekből érdemes főzni, amelyek önmagukban is édesek.

2. A keményebb zöldségeket érdemes előfőzni, vagy elősütni, sőt, egy kis gyümölcsöt is adhatunk a zöldségekből készült lekvárokhoz, hiszen az nagyot fog lendíteni az ízükön.

hagyma hagymalekvár

A hagymalekvár még a legunalmasabb szendvicseket is izgalmassá varázsolja. Ráadásul könnyedén elkészíthetjük otthon. Fotó: Shutterstock

3. A zöldségekből készült lekvárok nem csak édesek, hanem akár sósak, vagy csípősek is lehetnek.

4. Ahogyan a gyümölcsök esetében, úgy a zöldségekből készített lekvároknál is a cukor lesz a tartósítás forrása. Ezért valamennyi cukrot mindenképpen tennünk kell az alapba, hiszen cukor nélkül nem is beszélhetünk lekvárról. Ha biztosra akarunk menni, adhatunk a lekvárhoz tartósítószert is. A legegyszerűbb tartósítási eljárás azonban az, amikor légmentes, csírátlanított üvegekben forrón adagoljuk a lekvárt, jól lezárjuk, 5-10 percre fejtetőre állítjuk, ezután dunsztba téve kihűtjük.

5. A dunsztolás történhet szárazon vagy nedvesen. A száraz dunsztnál az üvegeket tegyük egymás mellé, majd tekerjük szorosan, minél vastagabb takarókba. A száraz dunsztban az üvegek körülbelül egy nap alatt hűlnek ki, így természetes módon válnak tartóssá. A nedves dunszt esetében a lezárt üvegeket forró vízbe tesszük, és hagyjuk, hogy lassan kihűljön bennük a lekvár. Alapesetben a házilag készített lekvárok hosszú évekig eltárolhatók.


Készíts hagymalekvárt

A hagymalekvárhoz szükséges

- 1 kg vörös- vagy lilahagyma

- 3 evőkanál olívaolaj vagy vaj

- 100 g barna cukor

- 100 ml vörösborecet

- 100 ml vörösbor

- 1 teáskanál só

- fél teáskanál őrölt fekete bors

Vágjuk vékony szeletekre a hagymát, majd egy serpenyőben olivaolajon vagy vajon, közepes lángon főzzük puhára, körülbelül 20 perc alatt. Adjuk hozzá a cukrot, és pirítsuk addig, míg karamellizálódik. Ekkor adjuk hozzá a vörösborecetet és a vörösbort, majd közepes lángon főzzük addig, amíg besűrűsödik. Ízlés szerint ízesítsük sóval és borssal, majd öntsük tiszta üvegekbe.

Vörösboros rozmaringos lilahagyma lekvár

Egy üveg lekvárhoz szükség lesz

- 4 db lilahagymára,

- 1 dl vörösborra,

- 1 evőkanál olívaolajra,

- 2 evőkanál balzsamecetre,

- 4-6 evőkanál barnacukorra,

- 1 mokkáskanál szárított rozmaringra,

- 1 csipet sóra és

- 1 csipet borsra.

Először is tisztítsuk meg és pucoljuk meg a hagymákat, majd karikázzuk fel vékonyan. Öntsük egy serpenyőbe az olajat, és dinszteljük meg a hagymát a sóval együtt. Öntsük rá a bort és a balzsamecetet, és pároljuk addig, amíg a hagyma megpuhul, majd adjuk hozzá a cukrot is, és karamellizáljuk. Amikor a hagymalekvár alól elpárolgott a folyadék, a hagyma pedig összeesett, tegyük bele az előtte kifertőtlenített üvegbe, majd még forrón, alaposan zárjuk le. Állítsuk fejre az üveget, hagyjuk így legalább 15 percig, majd száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

A hagymalekvárnál érdemes bevetni olyan zöldfűszereket, mint amilyen a rozmaring, a kakukkfű vagy például a bazsalikom. A hagymalekvár kiváló húsételek és sajtok mellé, ráadásul könnyen elkészíthető, és akár ajándékba is adhatjuk, egy szép üvegbe zárva.

hagyma hagymalekvár

Kiváló húsok és sajtok mellé, de pirítóskenyéren is megállja a helyét a hagymalekvár. Fotó: Shutterstock

Nem csak finom, egészséges is a hagyma

A hagyma nagyon finom és egészséges, és nem csak lekvárként fogyasztva. Még nátha esetén is számíthatunk rá, ugyanis a belőle készült tea enyhíti a megfázásos tüneteket, és csökkenti a köhögést. A hagyma jó még a rovarcsípések ellen is. Méh- vagy darázscsípés esetén tegyünk a csípésre egy frissen félbevágott kisebb hagymát, és hagyjuk rajta 10 percig. Ezáltal enyhülni fognak a fájdalmaink, továbbá még a csípés helye sem fog feldagadni. De ugyanígy hatásos a szúnyogcsípés okozta viszketés enyhítésére is. Azonban fontos, hogy utána öblítsük le a bőrfelületet.

A hagymában sok a természetes cukor, ezen kívül pedig megtalálható még benne az A-, B6-, C- és E-vitamin, folsav, nátrium, kálium, vas és más ásványi anyagok, illetve gazdag rostforrás is.

A gyomrunknak is jót tesz. A vöröshagyma ugyanis olyan kénvegyületeket tartalmaz, melyek segítenek a Helicobacter Pylori nevű baktérium közömbösítésében, amely a gyomorfekély kialakulásával függ össze. A hagyma székrekedés ellen is hasznos, hiszen nagyon gazdag rostokban. Ezen kívül még a puffadást is megszünteti.

De a hagyma még orrvérzés esetén is bevethető. Ilyenkor az orr alá kell tartani egy félbevágott hagymát, és az abból felszálló illóanyag segít elállítani a vérzést. A hagyma kiváló fájdalomcsillapító lehet. Ehhez tegyük be 30 másodpercre a mikrohullámú sütőbe, majd egy kendőbe tekerve tegyük a fájós fülre. Ennek oka, hogy a melegítéstől kén szabadul fel a hagymában, amely kiváló gyulladás- és fájdalomcsökkentő.

Hagymában gazdag étkezéseket kívánunk!