A katángkóró vagy mezei katáng (Cichorium intybus) utak mellett, réteken, parlagon hagyott területeken nő, elérheti a másfél méteres magasságot is.

A mezei katáng gyógyhatása

A katáng gyökere, levele és virága is gyógyhatású. Már az ókori görögök, rómaiak, egyiptomiak és a kelták is használták a növényt gyógyhatása miatt.

A gyökerének igen magas az inulintartalma, hatékonyan csökkenti a vércukorszintet, a diabétesz miatti szomjúságérzetet és a fokozott vizeletürítést, ezáltal segít kontrollálni a cukorbetegséget. Az inulin a prebiotikumok egyik fajtájaként támogatja a hasznos bélbaktériumok elszaporodását, a megfelelő bélflóra kialakulását is, amivel hozzájárul az egészséges bélműködéshez.


A katángból készült tea alkalmazható reuma, köszvény és ízületi betegségek ellen, tisztítja a májat, a lépet és a vesét, étvágygerjesztő hatású, és segíthet kisebb méretű epekövek oldásában. Segíti az emésztést, megszünteti a puffadást és a fokozott bélgázképződést.

Külsőleg borogatásként alkalmazható duzzanatok, gyulladások, elfertőződött sebek gyógyítására.

Magas gyomorsavtermelés és kiszáradásra való hajlam esetén azonban legyünk elővigyázatosak!


Saláta-alapanyag

Nyár elején szedett gyökerét a régi magyar konyhában salátaként használták fel. A petrezselyemhez hasonlóan megfőzték, hosszában felszeletelték, majd sóval, ecettel vagy mézzel ízesítve fogyasztották. Télire elvermelve pedig a gyökér mellől kihajtó friss hajtásait fogyasztották.

katáng

Nyár elején szedett gyökerét a régi magyar konyhában salátaként használták fel – fotó: Shutterstock

Gyűjtése

Leveleit és virágait virágzáskor a növény tetejétől mérve körülbelül 40 cm hosszan, a gyökereit pedig kora tavasszal, illetve késő ősszel gyűjtsük! A gyökereket alapos tisztítás után sütőben vagy kemencében szárítsuk meg, a föld feletti részeit is napfénytől védett helyen szárítsuk és minél előbb aprítsuk fel.

Érdekesség

A mezei katángot vadcikóriának is nevezik, mert e növény nemesített változata a cikória. Régen használták kávépótlóként is. Ehhez a gyökereket centis nagyságúra vágjuk, majd az apró darabokat sütőben néhány órán át sötétbarnára pirítjuk. A megsült gyökérdarabokat ezután úgy használjuk fel, ahogy a kávébabot.

Forrás: greendex.hu