A világ agrárstratégiájának egyik legjelentősebb fejlesztési irányát az élelmiszer- és élelmezés-biztonság mellett a környezetvédelmi szempontok határozzák meg. Az egyre szigorúbb szabályozási rendszerek a mezőgazdaság környezetterhelésének csökkentését ösztönzik. A mezőgazdasági termelésnek is hangsúlyos szerepe van abban, hogy kivegye a részét a szén-dioxid kibocsátás csökkentésében, a dán székhelyű Agreena olyan rendszert fejlesztett ki, amely által a gazdálkodók közvetlenül is érezhetik a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok alkalmazásának gazdasági előnyeit.

Az Agreena műholdak segítségével, vegetációs indexek elemzésével nyomon követi és ellenőrzi az egyes takarónövények előfordulását, terjedését bármely földterületen. A vállalat olyan technológiai platformot és szénprogramot kínál, amely elősegíti az éghajlatbarát gazdálkodási gyakorlatok bevezetését – olyan eljárásokkal, amelyek megkötik a szenet a légkörből, és a talajban tárolják azt – a talaj természetes szén-dioxid-nyelőként való felhasználásával. Az alkalmazott gyakorlatoktól függően a gazdálkodó körülbelül 65 euró/hektár támogatásra számíthat.

Agreena

Az Agreena ez év novemberében kezdte meg működését Magyarországon – Fotó: Agreena

A további részletekről az Agreena fenntarthatósági menedzserét, Erica Johnsont kérdeztük.

A regeneratív mezőgazdasági gyakorlat elterjedésében milyen szerepet vállal az Agreena?

Az Agreena lehetővé teszi a regeneratív mezőgazdaságra való áttérést azáltal, hogy a gazdák számára a tudást és az önkéntes szén-dioxid-piacon keresztül másodlagos jövedelemforrást biztosít. A vállalatnak van egy agronómusokból és talajtani szakértőkből álló belső csapata, amely támogatja a program fejlesztését, valamint egy szakértői tanácsadói csoport, amely a gazdálkodókkal beszélget a céljaikról, szándékaikról és segít nekik a szén-dioxid-megkötő gazdálkodásra való áttérésben.

Erica Johnson

Erica Johnson, az Agreena fenntarthatósági menedzsere – Fotó: Agreena

A magyarországi jelenlét első tapasztalatai mit mutatnak, milyen a gazdálkodók hozzáállása, milyen problémákat, lehetőségeket tárt fel az Agreena a hazai mezőgazdasági gyakorlat kapcsán?

Nagy az érdeklődés az uniós szintű és az ökoszisztémák terén kibontakozó fejlemények miatt. Sok gazdálkodó tudja, hogy változások jönnek, a klímabarát gazdálkodási gyakorlatok nem különlegessé, hanem normává válnak. Az Agreena párbeszédet folytat a magyar Agrárminisztériummal, és nyitottan várja a további együttműködést a köz- és magánszféra képviselőivel, hogy erősítse a tudásbázist ezen a kibontakozó piacon. Mint minden nagy változás esetében, természetesen vannak ellenérzések – mind a regeneratív mezőgazdaság, mind a szén-dioxid-piacok újak a magyar gazdák számára –, ezért nagy a jelentősége az oktatásnak, szemléletformálásnak. Arra törekszünk, hogy az ismereteinket átadjuk a gazdáknak, ezzel is támogatva a tudásalapot, valamint a gazdaságot – növelve a magyar gazdák jólétét és rugalmasságát. Különösen nagy az érdeklődés a fiatal gazdák részéről, akik szívesebben fogadják el a gyakorlatban bekövetkező változásokat.

talaj

Főként a fiatal gazdák részéről jelentős az érdeklődés az Agreena programja iránt – Fotó: Agreena

A cég a magyar gazdálkodók számára is elérhetővé teszi a talajszén-tanúsítási programját, mit jelent-ez pontosan? Hogyan tehetnek szert jövedelemre a gazdák?

A gazdák mostantól csatlakozhatnak az AgreenaCarbon programhoz, és megkezdhetik földjeik átállítását, hogy új jövedelemforrásra tegyenek szert. A vállalat termékkínálatával már aktívan jelen van a piacon, és jelentős összegeket fektet be a helyi erőforrásokba, hogy még jobban támogassa a gazdálkodókat a talajban történő szénmegkötés és a szénpiac megértésében. A vállalat módszertanát és MRV-jét a helyi éghajlati és talajparaméterekhez igazítják, az IPCC üvegházhatású gázok számszerűsítésére vonatkozó adatokkal kiegészítve.


Az Agreenánál hiszünk a gazdálkodók választási és ellenőrzési jogában. Kibocsátunk szén-dioxid-jegyeket, amelyek a gazdák tulajdonába kerülnek, és ők dönthetnek úgy, hogy megtartják a szén-dioxid-jegyeket, eladják a beszállítóknak, vagy az Agreena értékesíti őket helyettük. Egy gazdálkodó hektáronként akár 3 tanúsítványt is szerezhet, mindez a gazdaság korábbi gyakorlatától és jelenlegi ÜHG-alapértékétől, valamint attól függően, hogy hány hektár földdel vesz részt a programban. Egy átlagos gazdálkodó 65 EUR/hektár támogatásra számíthat, az alkalmazott gyakorlatoktól és az aktuális piaci áraktól függően.

Az Agreena jelenleg kizárólag szántóföldi növénytermesztésre – elsősorban gabonafélékre – összpontosít.