Ennek egyik módja a kiszorító kaszálás, a másik pedig egy, a traktorra szerelhető ultrahangos vadriasztó készülék. Ez utóbbit térítésmentesen biztosítja a hozzájuk fordulóknak a Vadvilág – Élőhelyrehabilitáló Alapítvány.
Fontos, hogy mezőgazdászként megvédjük a területen élő apróvadállományt: fácánokat, nyulakat. Ezekre a fajokra sok termelő ellenségként tekint, pedig nem szabadna, hiszen ők is a természet, a biodiverzitás részei.
A készülék a traktor orrára "tapasztható" – fotó: Vadvilág – Élőhelyrehabilitáló Alapítvány
Menyhárt Zoltán, az alapítvány létrehozója az Agroinformnak elmondta: Felső-Ausztriában a helyi vadászszövetség éveken át támogatta a vásárlást, a készülék árának felét kifizette.
„Mi az egy százalékos adófelajánlásokból térítésmentesen osztunk vadriasztókat annak érdekében, hogy megismerjék az emberek ezt a nagyszerű eszközt és minél több vadászható, védett, vagy fokozottan védett faj meneküljön meg a kaszától. A berendezés Ausztriában nagyon népszerű, ott már körülbelül 7-8 éve jelen van, használják a gazdák, ami azt gondolom, bizonyítja a hatékonyságát. Könnyen, egy mágnestalp segítségével felhelyezhető a traktor orrára és nem jelent veszélyt a kaszára nézve, ellentétben a vadriasztó lánccal, ami leszakadva óriási kárt tud okozni" – fogalmazott Menyhárt Zoltán.
Hozzátette: a készüléket a kasza előtti területre kell irányítani hogy a vad időben el tudjon menekülni.
„Sajnos, a hőkamerás drónnal való mentést és a terület lekutyázását ez az eszköz sem pótolja" – mondta a szakember, aki azt is hangsúlyozta, hogy a kiszorító kaszálás alkalmazása a készülék használata során is elengedhetetlen.
Jobbra a hagyományos, balra a kiszorító kaszálás – fotó: Vadvilág – Élőhelyrehabilitáló Alapítvány
Ennek lényege, hogy a traktorok a fogás közepéről kifelé forogva haladnak, így az állatok a lábon álló növényzetben rejtőzködve tudnak a kaszálatlan részek felé menekülni, ahol előbb-utóbb búvósávba, vagy nem kaszált részre jutnak.