Idén ősszel csökkent a repce vetésterülete, ráadásul augusztus végén és szeptember elején a legtöbb esetben porba vetettek a gazdák. Sajnos az egyre szélsőségesebb időjárás, mint az elmúlt években, úgy most is komoly kihívás elé állította a repcetermelőket. Az állományokra közel sem jellemző az egyöntetű csírázás, sőt van ahol kifejezetten elkeserítő látványt nyújt a repce, így az is nagy kérdés, hogy mennyire erős állomány megy majd a télbe.

A Jászberényi Kossuth Zrt.-nél Juhász Bálint, vezérigazgató büszkén mutatja a repceállományt – videó: Agroinform.hu

A KITE Zrt. nagy hangsúlyt fektet a talajművelés-, és vetéstechnológiai megoldásokra, valamint az őszi növényápolási eljárásokra, amelyekkel homogén növényállományt tudunk kialakítani és a vegetáció során fenntartani. Ezeknek a technológiai fejlesztéseknek az eredményeként készítették el a 76 cm-re történő vetéstechnológiát, ezzel újabb lehetőséget teremtve egy biztonságosabb repcetermesztéshez. A Jászberényi Kossuth Zrt.-nél Juhász Bálint, vezérigazgató büszkén mutatja a repceállományt, hiszen szemmel láthatóan az egyöntetű kelés után, egészséges sorok zöldellnek a határban.

Jászberényben a KITE sávos (széles sortávú) repce technológiáját alkalmazták, melyet szolgáltatás formájában biztosít a KITE Zrt. az innovatív technológiára nyitott termelők részére. Ebben az esetben 76 cm-es sortávra kívánjuk elvetni a repcét, a talaj előkészítését egy lazító elven működő Orthman sávművelővel végezték, és a lazítással egymenetben NPK műtrágya kijuttatása is megtörtént.

Az Orthman sorközművelő a technológia elengedhetetlen eleme – fotó: Agroinform.hu

A vetést John Deere 12 soros precíziós gazdálkodásra alkalmas, KITE Jet, folyadékkijuttatási rendszerrel felszerelt szemenkénti vetőgépével végezték. Rendkívül fontos, hogy a talajművelés és a vetés között eltelt idő minél rövidebb legyen, hogy a magágy ne száradjon ki. A szemenkénti vetőgép csoroszlyái elé felszerelt sávtisztítók eltávolítják a száraz talajrögöket, szármaradványokat és lehetővé teszik a nyirkos magárokba történő maglehelyezést, egyenletes mélységben. Így biztosítottá válik a robbanásszerű, egyenletes kelés, amit nagyban segít, ha a vetéssel egymenetben Kite Liquid NP oldat + Bactofil Repce kombinációját alkalmazzuk.

A technológia fontos eleme, hogy minden munkafolyamat, így a vetés, tápanyag kihelyezés, starter műtrágya kijuttatás, vagy akár a sávpermetezés egymenetben történik. Továbbá ez a technológia elősegíti a biztonságos kelést, mivel megőrzi a mag számára a kellően nyirkos talajállapotot.

Egészséges, erős állomány megy a télbe – fotó: Agroinform.hu

A KITE repce technológiájának ugyancsak elengedhetetlen feltétele a frakcionált, 6 gramm feletti ezermagtömegű, homogén méretű vetőmag, ez nagyban hozzájárul az egyenletes, robbanásszerű keléshez.

A széles sortávú technológia lehetővé teszi az őszi sorközművelést is, melyet szintén egy Orthman talajművelővel végeztek a Jászberényi Kossuth Zrt.-nél, így a mechanikai gyomirtás mellett tápanyagot is ki tudnak juttatni a növényeknek.

A KITE repce technológia nagyban hozzájárul a sikeres repcetermesztéshez, mely az egészséges, erős, megfelelő tőszámban kikelt állománnyal kezdődik, amelynek alapfeltétele a homogén kelés, a gyom és károsító mentes növényzet és egy megfelelő növényfejlettség a jó átteleléshez.

A KITE Zrt. repce technológiájával kapcsolatban keresd a vállalat szakembereit.