A február 15. fontos dátum a mezőgazdasági termelők számára, hiszen innentől lehet műtrágyát kijuttatni a területekre, amennyiben a talaj nem fagyott, vízzel nem telített, és összefüggő hótakaróval nem borított, hívja fel a figyelmet a NAK az aktualitásokra.

Az időjárás rendkívül enyhe, hótakaró sincs sehol, így a fenti korlátozásokra jelenleg nem kell tekintettel lenni, ugyanakkor növényvédelmi szempontból akadnak kihívások. Az őszi káposztarepcében például az ormányosok elleni védekezésre a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Vas Megyei Szervezete hívta fel a figyelmet a napokban.

Védekezés a mezei pocok ellen

A téli időszakban enyhe volt az időjárás, ami miatt sajnos a kártevőállományok csökkenése nem volt számottevő.

A mezei pockok már aktívak, köszönhetően az enyhe időjárásnak. Szinte bármilyen növényi maradványon megélnek, a növények között nem igazán válogatnak. A téli időszakot az őszi búza, őszi káposztarepce, illetve a lucerna állományokban könnyedén átvészelik.

A kultúrnövény súlyos károsítás esetén foltszerűen pusztul. Jelenlétére a folt környékén található járatokból lehet következtetni.

Agrotechnikai eszközökkel hatékonyan lehet védekezni ellenük. Bár a forgatás nélküli talajművelésről megoszlanak a vélemények, a talajmozgatás a mezei pocok ellen beválik.

Szintén lehet eredményeket elérni „T" fák kihelyezésével, ami a ragadozó madarak „munkáját" tudja megkönnyíteni, hogy gyéríteni tudják a populációt.

Mezővédő erdősávok: a fenntartható mezőgazdaság szempontjából egyre inkább előtérbe kerülnek az ún. „rezervoár" területek (táblaszegélyek, mezővédő erdősávok). Ezek jelentősége azért említendő meg, mert növelik a biodiverzitást, élőhelyet biztosítanak a különböző hasznos szervezeteknek, segíthetik a kártevők természetes ellenségeinek felszaporodását, illetve a kártevők számára is zavartalan élőhelyet tudunk biztosítani.

A mezei pocok és a mezei hörcsög kártételéről korábban ebben a cikkünkben írtunk, ahol a védekezési lehetőségek széles tárházát sorakoztattuk fel.

Indexkép: Pixabay