"1987-ben kezdte meg működését a Dow AgroSciences kutatóállomása a Tisza fővárosaként is emlegetett Szolnokon. Ezzel, az amerikai vállalat az első és egyetlen növényvédő szert fejlesztő szabadföldi kutatóállomássá lépett elő a közép- és kelet-európai régióban, mindmáig megtartva egyedülálló pozícióját." – hangzott el az állomás 30. évfordulójáról megemlékező ünnepségen.
A Dow AgroSciences Szolnoki Szabadföldi Kutatóállomás 30 éves születésnapját partnereivel ünnepelte – fotó: Agroinform.hu
A Dow AgroSciences anyavállalat hitvallása és egyben töretlen fejlődésének kulcsa a folyamatos innováció, amelyet a világ 9 különböző pontján felépített növényvédő szer kutatással foglalkozó telephelyén valósít meg. Méltán lehetünk büszkék magyar termelőként, hogy a Dow AgroSciences egyik legrégebben működő állomása a szolnoki.
Évente körülbelül 17-18000 parcellán végeznek vizsgálatokat Szolnokon – fotó: Agroinform.hu
Innováció – a gazdálkodók szolgálatában!
Az elmúlt 30 év alatt, az Alföld szívében működő kutatóállomás dolgozói olyan klasszisnak számító növényvédő szerek fejlesztésében értek el jelentős eredményeket, mint például a hatékonysága miatt közkedvelt Mustang SE és Mustang Forte.
A szolnoki kutatóállomás dolgozói többek között a Mustang SE és Mustang Forte fejlesztésében értek el eredményeket – fotó: Dow AgroSciences
Miért olyan lényeges egy hazai kutatóállomás a magyar gazdálkodók számára?
A harminc éves jubileum alkalmával dr. Erdei Imrét, a Dow AgroSciences Hungary Kft. ügyvezetőjét kérdeztük a kutatóállomás munkájáról.
"Az állomás adottságait kihasználva célzottan olyan növényvédő szereket és növényvédelmi technológiákat is ki tudunk fejleszteni, amelyek a magyarországi körülményekhez a legjobban illeszkednek.
Évente körülbelül 17-18000 parcellán végzünk vizsgálatokat és ezek értékelése után nagyon nagy mennyiségű és nagyon értékes információhalmaz áll rendelkezésünkre. Mindezek segítségével biztosítani tudjuk a termelőink számára, hogy csak olyan termékek kerüljenek hozzájuk, amelyeket hatékonyan tudnak majd használni az adott kultúrában, a feltüntetett károsítók ellen" – ismertette Erdei Imre.
"A szolnoki állomás vetésszerkezetében minden évben megtalálhatóak kalászosok, cukorrépa- és napraforgóvetés, de 6000 négyzetméteren gyümölcsültetvény is.
A szolnoki állomás cukorrépa parcellái – fotó: Agroinform.hu
Ezekben a kultúrákban kontrollált körülmények között végzünk fungicid kísérleteket, amelyeket segíti az automatizált öntözőberendezésünk és a laboratóriumi háttér."
Szabadföldi kertészeti parcella – fotó: Agroinform.hu
A szolnoki állomáson is alkalmazzák a precíziós technológiákat – milyen hitvallást közvetít a Dow a gazdálkodóknak a jövő fenntartható és gazdaságos termesztéstechnológiájáról? – kérdeztük a szakembert.
"A hatékony gazdálkodásnak nincsen alternatívája."
"Ez a mottó, amelyet sokszor szoktam emlegetni, mind a gazdálkodásra, mind pedig a kutatás-fejlesztésre igaz. Azok a speciális készítmények, amelyeket a Dow ajánl a termelőknek, azok mind a precíziós technológiák irányvonalát követik és zálogai annak, hogy adott területen a maximális terméshozamot megfelelő jövedelmezőség mellett tudják elérni. Amelyik termelő erre az "útkövetésre" nem hajlandó, vagy más szemléletet vall, az hosszú távon biztosan elbukik..."
Milyen új kihívásokkal találkoztak az elmúlt időszakban a gazdálkodók, és milyen megoldásokkal tud segíteni a Dow?
"Kezdjük a problémákat a gabonafélékkel, amely kultúrákban a legnagyobb gondot jelenleg az egyszikűek gyomirtása okozza."
"Az egyszikűek eddig tradicionálisan Nyugat-Magyarországon okoztak komolyabb problémát, ám ez a gond mára egyre jellemzőbb az Alföldön is. Különböző okok miatt, elsősorban a széltippan és a rozsnok fajok rohamosan terjednek, amelyek ellen a védekezés elég bonyolult és amelyek megfékezése nem hagyományos módszereket követel. Mindeközben a gabonatermesztésben is szemléletmódváltás következett be, amely eredményeképpen új hibridek és új fajták jelennek meg a piacon nagyobb terméshozamokkal – és ehhez kapcsolódóan eltérő agrotechnikai igényekkel. Korábbi vetést, lényegesen kevesebb tőszámot és intenzív növényvédelmet igényelnek ezek a magasabb terméspotenciálú genetikával rendelkező kultúrák.
Egyszikű gyomiskola Szolnokon – fotó: Agroinform.hu
Az őszi kalászosok korai gyomirtására a Bizon nevű készítményünket tudjuk ajánlani, ami bevált és nagyon megbízható szer. A Penoxsulam nevű új hatóanyagtartalmú készítmény vetésforgó korlátozás nélkül biztosítja a széltippan és az összes kétszikű gyom időben történő kikapcsolását."
Azok számára, akik ősszel nem tudták elvégezni a gyomirtást, tavaszi kezelésre a Genius-t ajánljuk, amely a széltippan mellett a rozsnokfélék és a kétszikűek ellen is teljes körű védelmet biztosít.
Az őszi káposztarepce gyomirtásában is tudunk újdonságot ajánlani. A Runway nevű készítményünk nem csak a klasszikus ősszel csirázó kétszikűek ellen, hanem az úgynevezett melegkedvelő T4-es nyári gyomok ellen is hatékonyak, amelyek aszályos időben is tömegesen képesek elszaporodni."
"A szolnoki állomás szemszögéből és a mezőgazdaság jövője szempontjából is, záró gondolatként a fiatalokat szólítanám meg."
– Folytatta Dr. Erdei Imre.
"A mezőgazdaság a különböző termelési ágazatok közül egyike a leginnovatívabbaknak. Az innovativ növényvédőszer-gyártók az összforgalmuk közel 10 %-át forgatják vissza a kutatás-fejlesztésbe, ami nagyon magas szám. A fiataloknak ez a szám is egy üzenet és egy hívó szó, amely arról tanúskodik, hogy a mezőgazdaság a modern tudományok egyik központja és hihetetlen fejlődési dinamizmussal bír. Ez a fejlődés és ez a nagy léptékű innovációs háttér azért is felel, hogy a termelési hatékonyság növekedjen és a gazdálkodók a nemzetközi versenyt állni tudják."
Olaszországban gyártott egyedi permetező robot, amely 10 különböző vegyszert képes rendkívüli precizitással kijuttatni. A gépet a szolnoki állomás igényeire fejlesztették. – fotó: Agroinform.hu
"A fiatalokra, új ötletekre és olyan emberekre, akik hajlandók tanulni, mindig nagy szükség van – őket minden ágazat örömmel fogadja – erről a Dow Agro is ugyanígy vélekedik. A fiatal gazdálkodókat csak biztatni tudom, hogy maradjanak ilyen érdeklődőek és fogékonyak az új, innovatív megoldások iránt. Aki ilyen szemlélettel vág bele a gazdálkodásba, az hosszútávon biztosan győztesen kerül ki az élesedő versenyből."