A utóbbi évtizedben Németországban egy különös és ritka jelenség tapasztalható a mezőgazdaságban hasznosítható termőföldek értékesítésében, amelynek hatására az átlagos földár 2010 és 2021 között mintegy háromszorosára emelkedett – olvashatjuk az agrarheute.com hírportálon.

napelem

Sok befektető kimondottan napelem-parkok létesítése céljából kíván termőföldet vásárolni, vagy bérelni – fotó: pixabay.com

Az országos átlagár 2021-ben hektáronként, 29.545 eurót tett ki, de Északrajna-Vesztfália területén olyan terület is volt, amelyért 70.000 eurós árat kellett fizetni, és az árak továbbra is folyamatosan emelkednek.

A rekordárak kialakulásában a legnagyobb felhajtó hatást a nem-mezőgazdasági termelésből élő vásárlók erősen megnövekedett kereslete jelentette, amely – több más, európai országhoz hasonlóan – korábban nem tapasztalt méreteket öltött.


Németország-szerte sok ilyen befektető kimondottan napelemparkok létesítése céljából kíván termőföldet vásárolni, vagy bérelni, és azt egyáltalán nem művelve az előállított elektromos áram értékesítéséből jövedelmet szerezni.

Ez a tevékenység egyelőre annyira sikeresnek mutatkozik, hogy az ilyen befektetők sok helyütt ellehetetlenítik a gazdálkodni kívánók földvásárlását, és kiszorítják őket a termelésből. Az a paradox helyzet alakult ki, hogy a spekulánsok közül sokan – a földek művelése nélkül magasabb jövedelemre tesznek szert, mint a kemény munkával hagyományos termelést végző, igazi agrártermelők. Akkor most Németországban azé-e a föld, aki megműveli?