A nyaralás idejére nem egyszerű megszervezni azt, hogy valaki gondoskodjon a kutyáról vagy macskáról, de természetesen a szobanövények sem maradhatnak locsolás nélkül. Az állatainkat vihetjük magunkkal, esetleg beadhatjuk őket egy panzióba, a cserepesek öntözését valakinek vállalni kell. Némi kreativitással azonban lehetőségünk van arra, hogy ezt elkerüljük, hiszen a locsolás egyéb módon is lehetséges.

Otthoni csepegtetős öntöző

Az interneten több olyan praktikus megoldás létezik, főleg műanyag felhasználásával, amelynek segítségével az otthoni csepegtetős öntözőt munkára tudjuk fogni. A fenntarthatóság jegyében azonban érdemesebb természetes módszerekhez folyamodni, például a kidobásra szánt eszközök újrahasznosítása.

Locsolás borosüveg segítségével

Ehhez nem kell más, mint egy parafadigó és egy borosüveg. Ahány növény, annyi palackra lesz szükség, a parafadugó esetében pedig üvegenként egyet fogunk használni. Nincs más dolgunk, mint a palackot egy éjszakára beáztatni, eltávolítani róla a címként, majd megtölteni hideg vízzel. Nyomjuk vissza bele a dugót, aminek a közepére egy szűk lyukat fúrtunk. Ez pont akkora legyen, hogy az üveget lefelé fordítva csepegjen belőle a víz. Öntözzük meg a virágokat, majd a nedves földbe fejjel lefelé állítva tegyük bele az üveget és már indulhatunk is.

PET palackos öntözés

Haladók, ügyeskezűek kipróbálhatják a PET-palackos locsolást. Kelleni fog egy palack kupakkal, vékony, átlátszó tömlő, kötél, vékony drót, valamint egy harapófogó. Vegyük kézbe a palackot, fúrjunk egy lyukat a kupak közepére, amin át tudjuk tolni a tömlőt. Ezt 65-70 cm-re érdemes vágni, de mérjük meg a növényt és úgy alakítsuk ki. Nem baj, ha egy kicsit hosszabb, a végén még le tudjuk vágni a végét. A kötél viszont legyen hosszabb, mint maga a tömlő.


Ezt követően kötélen szúrjuk át a drótot, végül a fogóval hajtsuk vissza annak végét. A dróttal pillanatok alatt át lehet húzni a kötelet a tömlőn. A végén a drótot magában húzzuk vissza, a legjobb, ha a kötél a tömlő két oldalából pár cm-re kilóg - írta meg a Greendex.

Sikerült? Akkor a kupon keresztül kerüljön bele a tömlő a palackba. Mindig ügyeljünk arra, hogy a kilógó kötél az aljáig érjen. Töltsük meg az üveget vízzel és tegyük vissza rá a tetejét. Végül egy hengeres tárggyal csináljunk az előzőleg behúzásra használt dobtunk végéből egy pár cm-es spirált, amit aztán ráhúzhatunk a tömlő külső részére. A nem felcsavart végével pedig rögzítsük a palackhoz a tömlőt. Ha mindez megvan, akkor nincs más dolgunk, mint a locsolót megdönteni, megvárni, amíg a kötél átázik, végül a rendszer azonnal csepegtetőként funkcionál.

Mi legyen a kert sorsa?

Ha tudjuk, hogy nyaralni megyünk, akkor érdemes előre gondolkodni azon, hogyan fogunk segíteni a kert számára, hogy épségben maradhasson. A nagy kánikula ugyanis hatássollehet a gyep egészségére, annak szépségére. A legfontosabb, hogy a melegben ne vágjuk túl rövidre a füzet, hiszen így könnyebben megbetegszik, a kártevők is gyorsabban megtámadják, főleg magas hőmérséklet és nedvesség kombinációjakor. A legjobb, ha a fű hosszát 5-8 cm-en tartjuk, váltakozó irányba nyírjuk, ezzel elkerülhetjük, hogy a gyep egyenetlenül fejlődjön.

A veteményesről se feledkezzünk meg - fotó: pexels.com

A csepegtetős megoldás jó választás lehet továbbá a kertben, a veteményesben. Ha csak pár palántánk, növényünk van, akkor nekik is készíthetünk a fent említett PET-palackból vagy borosüvegből csepegtetős locsolót, aminek köszönhetően nem pusztulnak el a melegtől. A nyaralásból megérkezve is lesz szép friss és finom paradicsom, paprika, esetleg uborka. Persze a legjobb, ha megkérjük a szomszédot vagy egy barátot, hogy locsolja meg őket 2-3 naponta.