Miközben sikeresen túljutottunk a ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) járványon, a kártérítési folyamat akadozik, újabb fertőzések kopogtatnak a határainknál, és a félelem lassan gúzsba köti a magyar állattenyésztőket. Dr. Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének ügyvezetője szerint nem szabad most a szakmának bezárkóznia, épp ellenkezőleg, körültekintő, de nyitott fellépésre lenne szükség – írta a Facebook-on.
Túl az RSZKF-járványon – félig nyert csata
A magyar állattenyésztés komoly győzelmet aratott: sikerült megfékezni az RSZKF vírus terjedését. A hivatalos adatok szerint az utolsó kitörést követően az ország különböző pontjain, több száz telepen és kilőtt vadállományokon végzett vizsgálatok mind negatív eredménnyel zárultak. A mintavételek és az állatorvosi kiszállások költségeit az állam állta. Július végén Magyarország be is nyújtja kérelmét a WOAH-nál (Nemzetközi Állategészségügyi Szervezet) a mentes státusz elismerésére.
Ennek ellenére a tejtermelők és húsmarhatartók jelentős része továbbra is elzárkózik attól, hogy tenyészállatait közönség elé vigye – főként a bizonytalan kártérítési folyamat és a további vírusfenyegetések miatt.
Új vírusok a láthatáron
A kéknyelv 3-as és 12-es szerotípusának felbukkanása az EU-tagországokban, valamint a bőrcsomósodásos betegség terjedése joggal keltenek aggodalmat. A 3-as szerotípus tavasszal már néhány dunántúli tejelőtelepen is megjelent, jellemzően import állatokkal került be. Az esetek többsége azonban nem terjedt tovább. Az országos főállatorvos rendeletben engedélyezte a vakcinázást, majd úgy módosította a szabályozást, hogy a fertőzések esetén ne kelljen védő- és megfigyelési körzeteket kialakítani, így minimalizálva a gazdasági károkat.
Emellett más, korábban egzotikusnak számító betegségek – például az afrikai sertéspestis (ASP), a juhhimlő vagy a lovak nyugat-nílusi láza – is fokozott éberséget kívánnak.
A félelem bénító ereje: pánikhangulat?
Dr. Wagenhoffer hangsúlyozza:
Jobb félni, mint megijedni – tartja a mondás, de túlzásba sem szabad vinni a rettegést.
A félelem természetes, különösen járványos időkben, de a túlzott bezárkózás már a gazdaság működését és az állattenyésztő közösség emberi kapcsolatait veszélyezteti. A világ számtalan válsággóccal terhelt – háborúk, klímaváltozás, gazdasági feszültségek, pandémiák – de ezek nem lehetnek okai a teljes visszavonulásnak.
A média és a politika sokszor ráerősít a félelmekre, ezért is fontos, hogy a szakmai szervezetek higgadtan és felelősen kommunikáljanak, kijelölve a viszonyítási pontokat. A cél a gazdák megnyugtatása, nem pedig a pánikkeltés.
Debrecen az egyetlen kiállítási lehetőség 2025 nyarán
Az RSZKF miatt idén elmaradt a Hódmezővásárhelyi Állattenyésztési Napok, Kaposváron pedig szeptember végén sem mutathatók be kérődzők és sertések. Így a Farmer Expo Debrecenben az egyetlen nagy nyári tenyészállat-kiállítási lehetőség a tej- és húsmarha-, valamint juh- és kecsketartók számára. Sertést a térségben érvényben lévő ASP-korlátozások miatt már évek óta nem lehet bemutatni.
A félelem és bizonytalanság azonban sok gazdát visszatart attól, hogy a legszebb állataikat felkészítsék és közönség elé vigyék – pedig a bemutatkozás, az értékesítés, a szakmai kapcsolatok fenntartása és a társadalmi elismerés is e rendezvényeken keresztül történik.
Mi a szakma felelőssége?
A legfontosabb most nem a riogatás, hanem a körültekintés és a hiteles szakmai tájékoztatás. Nem szabad olyan kijelentéseket tenni, amelyek szerint az RSZKF vírus még jelen van, ha az országos vizsgálatok ennek ellenkezőjét mutatják. A Győr-Moson-Sopron vármegyei hatósági főállatorvos is megerősítette: a fertőzött telepeken a takarítás és fertőtlenítés többszörösen és szakszerűen megtörtént, az újratelepítés engedélyezhető.
Ne féljünk, inkább készüljünk
A járványok korában élünk, de ez nem jelentheti a normális gazdálkodás feladását. A vírusok „villámcsapásai” körülöttünk csapkodnak, de épp ezért fontos, hogy ne ázzunk meg – figyelmeztet Dr. Wagenhoffer Zsombor. A válasz nem a bezárkózás, hanem a szakmai fegyelem, a hatékony tájékoztatás és az összefogás.
Indexkép: Facebook