A krumplibogár, közismert nevén kolorádóbogár, ma is megkeseríti a kertbarátok életét, különösen Somogy megyében, ahol állandó jelenléte miatt már-már a parlagfűhöz hasonló közellenségként tekintenek rá. A szakemberek szerint bár ma már nem járványszerű a megjelenése, kisebb kertekben továbbra is komoly kártételre képes. A krumplibogár jelenlétét mérsékli, hogy Somogyban a burgonya termőterülete drasztikusan csökkent, a nagygazdaságok szinte teljesen felhagytak a termesztésével.



A bogár Mexikóból származik, onnan terjedt el Észak-Amerikában, majd Európába is átkerült. Jól alkalmazkodott a hazai viszonyokhoz: a nyári hónapokban aktívan táplálkozik és szaporodik, télre pedig a földbe húzódik. A nőstények a levelek fonákjára helyezik petéiket, a kikelő lárvák csoportosan pusztítják a növényeket. Nemcsak a burgonya, hanem a padlizsán és a paradicsom is veszélyben van.



Szerencsére ma már környezetbarát védekezési módszerek állnak rendelkezésre, így megfelelő növényvédelemmel elkerülhetők a komolyabb károk.

Egy ragadozó poloska csökkentheti a krumplibogarak számát – de vajon tényleg örüljünk neki?


krumplibogar

Fotó: Shutterstock

Úgy tűnik, a természet ismét közbeszólt: az amerikai eredetű Perillus bioculatus, azaz a címeres ragadozó poloska, megtelepedett hazánkban. A faj már az 1950-es években felkeltette a kutatók figyelmét, akik biológiai védekezés céljából próbálták betelepíteni, de akkor a próbálkozás sikertelen volt. Most, évtizedekkel később, önállóan jelent meg, valószínűleg a korábbi telepítések maradványaiból, amit a klímaváltozás is elősegített.



Ez a poloska elsősorban a krumplibogár lárvájával táplálkozik, akár 200 példányt is elfogyaszthat élete során, ezzel hatalmas segítséget jelentve a gazdáknak. A Perillus bioculatus hátán jellegzetes Y alakú minta látható, és színezete is feltűnő – fekete alapon vöröses vagy rózsaszín mintázat díszíti. Megfigyelhető már kora tavasztól, de legaktívabb augusztus és október között.

Bár a jelenléte reményt ad a konyhakerti védekezésben, a szakértők óvatosságra intenek: más rovarfajokat is fogyaszt, így hatása az ökoszisztémára még nem teljesen ismert.

Forrás: ajkaiszo.hu

Indexkép: Shutterstock