A házi praktikák reneszánszukat élik: egyre többen fordulnak a természetes megoldások felé a stressz, az emésztési panaszok vagy a kisebb gyulladások enyhítésére. Szerencsére vannak olyan gyógynövények, amelyeket szinte mindenki biztonsággal alkalmazhat, akár saját kertből, akár a patikából beszerzett formában.
Kamilla – a nyugalom virága
A kamilla az egyik legismertebb és legszélesebb körben használt gyógynövény. Hazánkban vadon is megtalálható, de akár a kertben is termeszthető. Május végétől júliusig virágzik – ilyenkor érdemes a virágzatát gyűjteni.
Hogyan készítsd el?
Egy evőkanál szárított kamillavirágot önts le 2,5 dl forró vízzel, majd lefedve hagyd állni 10-15 percig. Leszűrés után langyosan fogyaszd.
Mire jó?
Gyulladáscsökkentő, görcsoldó és nyugtató hatása mellett a kamillatea kiváló emésztéssegítő. Külsőleg alkalmazva borogatásként is hatásos szem- és bőrgyulladásokra.
A kamilla az egyik legismertebb és legszélesebb körben használt gyógynövény – forrás: Shutterstock
Citromfű – természetes stresszoldó
Citromillatú leveleiről könnyen felismerhető, évelő gyógynövény. Kertben és cserépben is könnyen nevelhető. Levelei a virágzás előtti időszakban, május-június környékén a leghatásosabbak.
Elkészítés
Egy evőkanál friss (vagy egy teáskanál szárított) citromfüvet forrázz le 2,5 dl vízzel, majd 10 percig lefedve áztasd. Szűrés után langyosan fogyaszd.
Hatásai
Nyugtatja az idegeket, segíti az elalvást, és enyhíti a gyomorpanaszokat is. Ideális természetes alternatíva stresszes időszakokban.
Csalán – vitaminbomba a vadonból
Rendkívül értékes növény a csalán, mely nedves, tápanyagban gazdag talajon él, fiatal leveleit tavasszal (április-június) gyűjtik.
Felhasználás
Szárított leveléből egy evőkanálnyit forrázz le 2,5 dl vízzel, 10-15 perc után szűrd le és fogyaszd langyosan.
Egészségügyi előnyei
Vértisztító, gyulladáscsökkentő, vizelethajtó, és erősíti az immunrendszert – ráadásul tele van vitaminnal és ásványi anyaggal.
A csalán vértisztító, gyulladáscsökkentő, vizelethajtó, és erősíti az immunrendszert – fotó: Shutterstock
Levendula – az illatos nyugalom
A levendula nemcsak illatos dísznövény, de nyugtató hatásáról is híres. Virágát júniusban-júliusban érdemes gyűjteni.
Tea készítése
Egy teáskanál szárított levendulavirágot forrázz le 2,5 dl forró vízzel, majd 10 percig pihentesd. Szűrés után langyosan fogyasztható.
Hatás
Segít a stresszoldásban, elalvásban, csökkenti a szorongást. Külsőleg alkalmazva csillapítja a bőrirritációt, gyulladást.
Használd, de okosan!
Ezek a gyógynövények nemcsak hatékonyak, de könnyen hozzáférhetők is. Ennek ellenére fontos, hogy minden használat előtt tájékozódjunk: egyes növények bizonyos gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphetnek, vagy allergiás reakciót válthatnak ki. Különösen krónikus betegek esetén ajánlott orvossal is konzultálni.
Forrás: divany.hu
Indexkép: Shutterstock