Június 30-án jelentette be az Európai Bizottság, hogy elvi megállapodás született az Európai Unió és Ukrajna között egy új szabadkereskedelmi egyezményről. Az Európai Bizottság és Ukrajna új megállapodást kötött az EU–Ukrajna szabadkereskedelmi egyezmény frissítéséről. Az új egyezmény kedvezőbb piaci hozzáférést biztosít Ukrajnának a háború előtti feltételekhez képest, miközben Kijev vállalja mezőgazdasági szabványainak uniós normákhoz igazítását – számolt be a Politico.

A bejelentett egyezmény fontos gazdasági támogatást jelent Ukrajnának. Az új szabályozás célja, hogy fenntartsa a kereskedelmi kapcsolatokat, miután Ukrajna elveszítette a háború kezdetén kapott ideiglenes vámmentességet.

„A mai elvi megállapodás kiegyensúlyozott, méltányos és realisztikus. A lehető legjobb eredményt képviseli a nehéz geopolitikai körülmények között” – mondta Maroš Šefčovič, az Európai Unió kereskedelmi biztosa egy sajtótájékoztatón.

A megállapodás a korábbi szabadkereskedelmi kereteken alapul, de számos ponton frissíti azokat a háborús tapasztalatok tükrében. Ukrajna megerősítette elköteleződését az EU-szabványokhoz való igazodás mellett, amely már folyamatban van az uniós csatlakozási folyamat részeként. A harmonizáció teljes körű megvalósulása 2028-ra várható, kiterjedve többek között az állatjóléti és növényvédelmi előírásokra is.

Az új megállapodás lehetőséget biztosít arra is, hogy mindkét fél korlátozhassa az importot, ha az komoly piaci zavarokat okoz. Noha Ukrajna nem kapja vissza a korábbi teljes vámmentességet, több eddig nem liberalizált termék kvótája emelkedik, miközben továbbra is szigorú korlátozások maradnak érvényben a politikailag érzékeny termékek esetében.

tojás

A bejelentett egyezmény fontos gazdasági támogatást jelent Ukrajnának – fotó: pexels.com 

Taras Kacska, Ukrajna vezető kereskedelmi tárgyalója „valóban jó megállapodásként” értékelte az egyezményt. Úgy fogalmazott, hogy az elért liberalizáció lehetővé teszi Ukrajnának a háború idején elért kereskedelmi volumenek fenntartását, bizonyos kivételekkel.

Az új egyezmény hónapokig tartó tárgyalások és piaci bizonytalanság után született meg. Az EU eredetileg minden ukrán termékre vámmentességet biztosított a háborús intézkedések részeként, ám később visszaállította a korlátozásokat a legérzékenyebb mezőgazdasági termékekre. Miután ezek a kivételek június 6-án lejártak, a Bizottság gyors átmeneti megoldásként visszaállította a kvótákat a háború előtti szintekre.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke üdvözölte az egyezséget, kiemelve annak gazdasági szolidaritást erősítő szerepét. A megállapodás célja, hogy megvédje az európai gazdák érdekeit, miközben Ukrajnát szorosabban kapcsolja az európai gazdasági térséghez.

A bejelentett politikai megállapodást követően technikai szintű egyeztetések kezdődnek, és az EU-tagállamokat, valamint az Európai Parlamentet is tájékoztatják. A végleges jogi szöveg kidolgozása után hivatalosan is elfogadják az EU–Ukrajna szabadkereskedelmi megállapodás frissítését.

A 2014-es megállapodáshoz képest a mostani tervezet jelentősen bővíti az ukrán mezőgazdasági termékek uniós piacra jutásának lehetőségeit:

  • a méz esetében hatszorosára,
  • a cukornál ötszörösére,
  • míg a tojás esetében háromszorosára növekedne az importkvóta
  • noha a kukoricára formálisan továbbra is kvóta vonatkozik, a vám mértéke 0 százalék lenne
  • etanolból – amely eddig gyakorlatilag nem volt jelen az uniós importban – évente 125 ezer tonna behozatalát engedélyeznék, továbbá teljes liberalizáció lépne életbe például a gomba és különféle élelmiszer-készítmények esetében is.

A megállapodás egyik sarkalatos pontja, hogy Ukrajna 2028-tól köteles lenne alkalmazkodni az EU növényvédelmi előírásaihoz, ám a szabályozás betartását csupán félévente készítendő, írásos jelentések alapján ellenőriznék, ami komoly aggodalmakat vet fel.

Forrás: MAGOSZ

Indexkép: pexels.com