Kétmilliárdról 300 millió forintra csökkentette a sertéstermelői csoportoknak előírt minimális árbevételt a Földművelésügyi Minisztérium (FM), a minimális taglétszámot pedig 40-ről 15-re vitte le – írja a Világgazdaság.

Az FM-rendelet módosítása átírta a termelői csoportként történő elismerés feltételeit is. Ezentúl az elismertetni kívánt szövetkezet alapszabályának tartalmaznia kell a tagok kötelezettségvállalását arra, hogy a szövetkezés tárgyát képező árutermelésük legalább 50 százalékát a termelői csoporton keresztül forgalmazzák, valamint hogy csak a saját maguk által megtermelt termékeket értékesítik a csoportnak.

sertés

A termelői együttműködést erősíteni kell – fotó: Shutterstock

"A magas árbevétel és a taglétszám előírása nem volt életszerű, akadályozta további termelői csoportok alakulását" – mondta a Világgazdaságnak Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkárhelyettese.

A hazai sertésállományban az elmúlt évekre visszatekintve folyamatos csökkenés figyelhető meg. Az ágazat fellendítését célzó 2012-es stratégia 2019-re 6 milliós egyedszám elérését tűzte ki, de a KSH legfrissebb adatai alapján jelenleg csak 2,9 millió sertés van Magyarországon. A 2014-ben bevezetett földszabályozás pedig nehezíti az állattenyésztők számára a takarmánytermelést, így a MOSZ szerint sok, már megalakult termelői csoport léte is veszélyben volt. Emellett bonyolultabbá vált a termelői csoportok támogatásához szükséges adminisztráció, a szervezetek támogatására elkülönített 21 milliárd forint pedig 11 milliárdra csökkent.

A MOSZ üdvözli a módosítást, de véleményük szerint ez még kevés ahhoz, hogy megoldja a sertéstartás problémáit. Ugyanakkor abban az érdekképviseletek egyetértenek a kormánnyal, hogy a termelői szövetkezés erősítésére nagy szükség van.