A gyümölcsök és a zöldségek kiváló rost- és vitaminforrások, ezért érdemes őket napi rendszerességgel fogyasztani. Az amerikai táplálkozástudományi társaság, az American Society for Nutrition Baltimore-ban tartott éves konferenciát, ahol egy új tanulmány eredményeit mutattak be.

Az alacsony fogyasztás hatásai

A 2010-ben majdnem 1,8 millió szív- és érrendszeri halálozás az alacsony gyümölcsbevitel, 1 millió a nem megfelelő zöldségbevitel számlájára írható - írta meg a Phys.org.

Az ideálisnál kevesebb gyümölcs fogyasztása miatt az utóbbi időszakban duplája volt az alacsony zöldségbevitel miatti halálozásnak. A becslések szerint a világon 7 szív- és érrendszeri halálozásból legalább egyet a nem elegendő gyümölcs fogyasztása és 12-ből egyet a kevés zöldség fogyasztása okozza.

"Eredményeink az egész világon a zöldség- és gyümölcsfogyasztás növelésére buzdítanak, ezzel csökkenne a megelőzhető halálozások száma"

- mondta el Victoria Miller, a Tufts Egyetem táplálkozástudományi tanszékének kutatója, a tanulmány szerzője.

A kiváló rost-, kálium-, magnézium-, az antioxidáns-forrásokról kimutatták, hogy csökkenthetik a vérnyomást és a koleszterinszintet. Javíthatják a bélbaktériumok állapotát és összetételét. Akik gyakran esznek zöldséget és gyümölcsöt, azok kisebb eséllyel híznak meg, ezáltal csökkenthető a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata.

"A táplálkozástudomány eddigi prioritása az egész világon az elegendő kalória- és vitaminbevitel, valamint a hozzáadott só- és cukormennyiség csökkentése volt. A tanulmány rávilágít, hogy a fókuszt át kell helyezni a gyümölcsök, zöldségek és hüvelyesek fogyasztására, ezzel elképesztő mértékben javítható a Föld népességének egészsége"

- tette hozzá Dariush Mozaffarian, a tanulmány másik szerzője.


Mennyi az annyi?

A tudósok a táplálkozási irányelvek és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatai alapján az optimális fogyasztási mennyiség a gyümölcsökből 300 gramm, ami két kisebb almát jelent. A zöldségekből viszont legalább 400 grammra van szükség, ami három csésze répa mennyisége.

A világ népességének 82 százalékára kiterjedő étrendfelmérések és az országonként rendelkezésre álló élelmiszerek alapján becslést tettek. Megnézték az egyes országok zöldség- és gyümölcsfogyasztását, összevetették azt halálozási okokkal, illetve a szív- és érrendszeri betegségek elégtelen zöldség- és gyümölcsbevitel okozta kockázataival.

Több millió halál

A 2010-es adatokból kiderül, hogy a világon évente 1,3 millióan halnak meg stroke-ban, valamint több mint 520 ezren szívkoszorúér-betegségben. Ez a nem megfelelő mennyiségű gyümölcsfogyasztás számlájára írható. Az elégtelen bevitel 200 ezer embernél storke-ot és 800 ezernél pedig szívkoszorúér-betegséget okozhat.

A hatás ott a legszembetűnőbb, ahol kevés a gyümölcs és zöldség fogyasztása. Dél- és Kelet-Ázsia, illetve Fekete-Afrika térségében kevés gyümölcsöt fogyasztottak, magas volt az ehhez kapcsolható stroke miatti halálozás. Ezzel együtt Közép-Ázsiában és Óceániában az alacsony zöldségfogyasztást mértek, amely gyakran okozott szívkoszorúér-betegséget.

Mi a helyzet a tengeren túlon?

Az Egyesült Államokban évente 82 ezren halnak meg az alacsony zöldségbevitel miatt és 52 ezren az elégtelen gyümölcsfogyasztás miatt. Amerikában és az egész világon a szív- és érrendszeri betegségek jelentik a vezető halálokot - írta meg a Femina.

A férfiak esetében rosszabbak a számok. A kutatók szerint ez azért van így, mert a nők általánosságban több zöldséget és gyümölcsöt esznek.

Mi a megoldás?

Egyes fajták csökkenthetik az LDL-koleszterinszintet, védik a szívet, de olyan betegségek ellen is védelmet nyújthatnak, mint a Parkinson-kór. A meggyről például kiderült, hogy napi két és fél deciliter 100 százalékos meggylé fogyasztásával hatékonyan megelőzhetjük a későbbi szívbetegségek kialakulását.

Az eper pedig különösen ajánlott a várandósok számára. Magas folsavtartalommal rendelkezik, ezáltal segít megelőzni a fejlődési rendellenességeket. Jódtartalma nélkülözhetetlen a magzat hormonális rendszerének, valamint az agyának fejlődéséhez és működéséhez.

Májusban és júniusban érdemes napi rendszerességgel fogyasztani a magyar szamócát - fotó: pexels.com

A málnáról köztudott, hogy a benne fellelhető kempferol nevű flavonoid semlegesítheti a rákkeltő vegyületeket. Csökkentheti az LDL-koleszterin szintjét a vérben, amely megóvhat bennünket a szívbetegségtől.

A legfrissebb kutatások kimutatták azt is, ha nem eszünk megfelelő mennyiségű gyümölcsöt, akkor az közvetlen összefüggésben lehet a depresszióval. Egy spanyol tudós szerint minél többet eszünk zöldeket és bogyósokat, annál kisebb az esélye a mentális problémák kialakulásának.