A növényvédőszer-hatóanyagok kivonásával kapcsolatos döntések következtében erősen beszűkült a kártevők ellen bevethető szerek listája. Ennek a folyamatnak következtében fordulhatott az elő, hogy a tavalyi évben kipörgetett repce és a tavaszi virágmézek acetamiprid tartalma több esetben meghaladta az élelmezésegészségügyi határértéket (MRL-t), ami 0,05mg/kg – írja közleményében a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara.

Kiemelten felhívják a figyelmet arra, hogy a szerek szabályos felhasználása során a szennyeződésnek a fenti értéket meghaladó mennyisége nem fordulhat elő. Ebből következik, hogy egyes területeken az acetamipridet tartalmazó készítmények nem a megfelelő dózisban illetve az engedélyezettnél nagyobb gyakoriságban kerülnek felhasználásra.

A szerek szabályos felhasználása során az acetamiprid határértékét meghaladó mennyisége nem fordulhat elő

A szerek szabályos felhasználása során az acetamiprid határértékét meghaladó mennyisége nem fordulhat elő – Fotó: Pixabay

Alternatívaként a lambda-cihalotrin és a deltametrin méhkímélő szabályok szerinti alkalmazása valamint a tau-fluvalinátnak akár a nappali kijuttatása lehet megoldás – hangsúlyozzák.

Megjegyzik, hogy ezen hatóanyagok némelyikével kapcsolatosan – különösen a repce fénybogár esetén – a szakirodalom már tárgyalta a kialakuló tolerancia vagy a rezisztencia kérdését.


A szennyeződések csökkentéséhez hozzájárulhat az acetamiprid hatóanyagú készítmény éjszakai órákban történő kijuttatása is, ugyanis ebben az esetben a virágok jelentős része bezárul és a nektár közvetlenül nem érintkezik a permetlécseppekkel – emelik ki.

A kamara határozottan felhívja arra a figyelmet, hogy a mézekben talált határérték feletti szermaradék esetek jól példázzák, hogy a szabályok szigorú betartása mennyire fontos. Azok megszegése viszont olyan problémákat generál, amelyekre eddig nem volt példa. Ennek elkerülése érdekében hangsúlyozzák, hogy az engedélyokiratokban foglalt előírásokat fokozottan be kell tartani.