A jelenlegi elszabadult európai energiaárak számos ország mezőgazdaságában okozhatnak fennakadást. Ilyen gáz- és áramköltségek mellett sok üvegházi zöldségtermelő képtelen tovább működni – írja a Fruitveb.
Hollandiában az egy négyzetméterre eső energiaköltség akár a 70 eurót is elérheti, ez egy szezonban évi 700 ezer euró/ha (255 millió Ft/ha) költséget is jelenthet, amit nyilvánvalóan senki nem tud megfizetni. Sok holland hajtatott paradicsom- és uborkatermesztő már el is adta hosszabb távra, alacsonyabb áron kötött gázszerződéseiket ipari felhasználóknak, és felhagytak a termesztéssel. Az egyre kisebb kínálati piac pedig megemeli az élelmiszerárakat, ami már Németországban is érezhető.
Az energiaárak növekedése kihat az élelmiszer ár növekedésére - fotó: pixabay
Egy újfajta technológia részleges megoldást nyújthat a termesztőknek. Apró elemi kolloid ezüstgolyókat öntözővízzel juttatnak ki, ezek a mikroszkópikus méretű ezüstgömböcskék megváltoztatják a fény hullámhosszát, aminek hatására a növényben több kloroplaszt fog működni, ezáltal megnő és felgyorsul a fotoszintézis. A lényege tehát az, hogy a diszkógömbszerűen működő ezüst a növény felületén jobban szétszórja a beérkező fényt, így kevesebb beérkező fény ellenére a növény növekedése felgyorsul.
További előnyeként tapasztalták szabadföldi petrezselyem-termesztésben, hogy az ezüst gombaölő hatása miatt akár el is lehet hagyni a fungicides kezeléseket. Az adagolási ajánlás szerint körülbelül 1 hektárra 1 gramm ezüstnek megfelelő mennyiséget kell adagolni.
A fémalapú nanotechnológiás nyomelem-műtrágyák fejlesztését a B+H Solutions GmbH cég végzi, az eljárást Martin Heinisch professzor segítségével dolgozták ki.
A cég szerint ezzel a szabadalommal a termelők jelentősen csökkenthetik a pótmegvilágítás fényerejét, és ezzel csökkenthetik az üvegházak energia-szükségletét. A vállalat szerint a termesztés akár a jelenlegi energiaárak mellett is jövedelmező lehet, és a zöldségek ára ismét megfizethető lesz a fogyasztók számára.