A Chicagói Egyetem kutatói szerint mielőbb lépni kellene a gleccserek védelme érdekében, különben a sarki jégtakarók összeomlása azelőtt következik be, hogy sikerülne megállítani a globális felmelegedés folyamatát.

A globális felmelegedés miatt az Antarktisz és Grönland jégtakarói nagyon gyorsan olvadnak, ami jelentős mértékben megemelheti a tengerek szintjét, ráadásul a folyamat tovább katalizálja a bolygó melegedését. Ezért kritikus fontosságú, hogy megállítsák a kutatók ezt a folyamatot. De ha sikerül is csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást, és 2 Celsius-fokra korlátozni a globális felmelegedést, akkor sem biztos, hogy elkerülhető a jégtakaró összeomlása.

Azonban lenne egy mód arra, hogy legalább időt nyerjen magának az emberiség: a kutatóknak meg kellene próbálni geomérnöki módszerekkel beavatkozni a sarki jégolvadásba, hogy az lassítsa az összeomlásukat.


Erre két megoldást javasolnak a szakemberek: vagy egy „függöny" felhúzását a gleccserek tövéhez, hogy ne érintkezhessenek a melegebb vízzel, vagy meg kellene fúrni őket, hogy elvezessék az olvadásból keletkező patakok vizét. A kutatók szerint ezek a módszerek késleltetnék a jégtakaró összeomlását, azonban hozzátették, hogy a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése nélkül nincs esély a globális katasztrófa elkerülésére.

A számítások szerint 2100-ra a tengerek szintje 1 méterrel emelkedhet meg, aminek következtében rengeteg part menti település kerülhet víz alá.

Forrás: hvg.hu

Indexkép: Shutterstock