A szakemberek szerint a sáskapopuláció biztosan növekedni fog jövőre, így 2025-ben még nagyobb invázióra kell számítaniuk a gazdáknak.

Bács-Kiskunban és Csongrád-Csanádban is elszaporodtak az olaszsáskák, nyáron több bejelentés érkezett a Nébihhez a dél-alföldi térségből. Az említett vármegyékben a sáskák jelentős károsítást okoztak. Teljesen tönkretették Üllésen egy 2,5 hektáros homoktövis-ültetvény termését, a sáskainváziót a rovarölő szerekkel sem sikerült megállítani. Több gazdálkodó is arról számolt be a Nébih illetékeseinek, hogy a sáskák a burgonyát, a karfiolt, a kukoricát és még a lucernát is száz százalékban letarolták.

Sárgarépa, spárga, tökfélék, teljesen mindegy, a gusztustalan rovarok mindent felfaltak.

olasz sáska

A klímaváltozás tendenciáját tekintve egyre többször lesznek vendégeink a sáskák, képünkön az olaszsáska látható – forrás: Wikipedia

Az idei július a hazai meteorológiai megfigyelések kezdete, azaz 1901 óta a legmelegebb, valamint a hetedik legszárazabb hónap volt. Az idei augusztus pedig a második legmelegebb hónap lett 1901 óta. A két, aszállyal leginkább sújtott alföldi vármegye, Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád homokos területein ez különösen kedvezett az olaszsáska felszaporodásának. Sajnos, borítékolható, hogy a klímaváltozással, a felmelegedéssel egyre inkább ez válik jellemzővé. A hivatal előrejelzése szerint is „a következő évben is a sáskanépesség további növekedésével és a kártételi terület kiterjedésével lehet számolni."


Az olaszsáska (Calliptamus italicus) nőstényei augusztusban rakják le tojásaikat a talajba, amelyekből a lárvák május első dekádjában kelnek ki és jelennek meg a növényeken. A sáskafajok jellemző élőhelyei a rétek, árokpartok és útszélek. A hazánkban honos olaszsáska, a rövidnyakú sáska, a kékszárnyú sáska és a homoki olaszsáska populációi ezeken az élőhelyeken maradnak fenn. Addig, amíg a populáció mérete, a sáskák egyedszáma akkora méreteket nem ölt, hogy az élőhelyen már nem jut mindegyiknek táplálék, fogják magukat és a sáskák tömegesen átvonulnak másik helyszínre. És így tovább, a gazdák nagy bánatára...

Forrás: mfor.hu