A gazdálkodó a minap vehette át a Magyar Precíziós Gazdálkodásért Egyesület Agrárgazdaság Digitalizációjáért díját, mellyel a szakmai szervezet a digitális technológiák kipróbálásában és bevezetésében, valamint azok bemutatásában végzett innovációs tevékenységét ismerte el. Az elismerést az MPGE részéről Dr. Milics Gábor elnök, Varga Péter Miklós általános alelnök, valamint Bolyki Bence gazdasági alelnök, az Agroinform portálvezetője adta át Kovács Bálintnak.
A munkában az egész család részt vesz, a modern technológiákat előnyben részesítő szemlélet generációról generációra öröklődik, tapasztalataikat pedig a DAA Plusz egyik digitális bemutató gazdaságaként szívesen átadják bárkinek.
Kovács Bálint Bolyki Bencének és Varga Péter Miklósnak beszél a tapasztalatairól – forrás: Agroinform
– 1998 óta vagyok egyéni vállalkozó, 300 hektárral indultam, ma olyan 700 hektár körüli területen gazdálkodunk Pátyon, Telkin, Zsámbékon és Biatorbágyon – bocsátotta előre Kovács Bálint. – Alapvetően gabonát, búzát, napraforgót, kukoricát termelünk. A precíziós gazdálkodással 2002-ben ismerkedtem meg, amikor megvettem a Bábolnai Gazdanapokon egy New Holland kombájnt, amiben volt hozamtérképező. Már akkor nagyon tetszett, hogy adatokat gyűjt. Utána a következő lépés az lett, amikor Európában a harmadik komplett, teljeskörűen felszerelt szettet mi hozattuk be Amerikából. Nálunk 2003-ban már az összes traktor robotpilótával ment, szakaszolt a vetőgép, a permetezőgép. Saját RTK-állomást építettünk, ma is azzal dolgozunk. Rengeteg bemutatót tartottunk, akkor még az IKR égisze alatt és segédkeztünk a telefonos fejlesztésben is, hogy lehessen telefonról kapni a földi jelet. Akkor még állami gazdaságok, meg szövetkezetek voltak, kevés maszek, így aztán ellenszenvvel fogadták ezt az egészet, mondván, hogy az ő traktorosuk tud egyenesen vetni, mi ebben a kunszt, tehát valójában nem értették meg, hogy nem ez a lényegi kérdés... Ennek okán összeállítottunk egy programot, amivel igyekeztünk bemutatni az uraknak, hogy miért érdemes ezt választani. Akkoriban olyan tízmillió forintba került nekem a bázisállomás, illetve a négy traktorra a rendszer kiépítése. Számításokkal támasztottuk alá, hogy ha 700 hektáros a gazdaság, akkor négy év alatt megtérül ez a tízmillió forint, gázolajban, vetőmagban, műtrágyában, növényvédő szerben, no meg az időt se felejtsük el, néha az a legfontosabb. Aztán sokáig csönd volt, de azért szép lassan mindenki rákapott az ízére.
Dr. Milics Gábor, a Magyar Precíziós Gazdálkodásért Egyesület elnöke adta át az oklevélhez járó dísztárgyat a pátyi gazdának – forrás: Agroinform
Kovács Bálint a kezdetektől New Holland gépekkel dolgozik, el is nyerte a márka magyarországi nagykövete címet. A gazda azt is elmondta, a New Holland saját rendszerét használja, munkájában nagy segítséget jelentenek a komoly tudású Interview 12-es monitorok. Lánya, Kovács Viktória elvégezte a precíziós mérnök egyetemi szakot, ő kezeli az adatokat. Precíziós eljárással vetnek, permeteznek, műtrágyáznak, az évről-évre megszerzett tapasztalatokból pedig folyamatosan épül a saját, specifikus technológiájuk.
– Nem mondom azt, hogy ez zökkenőmentes, de nagy problémák nincsenek. Megesett, hogy eleinte nem "beszélt" a vetőgép az isobuson keresztül a traktorral, vagy fals adatokat küldött, de ezek a gondok is megoldódtak és ma már tökéletesen működik a rendszer – magyarázta. – Emlékszem, ami először inspirált, egy amerikai videó volt, amiben a traktoros a gépben hátra fordulva telefonált, közben tizenkét soros kapa ment utána egy féloldalas lejtőn. Nekem is kell ilyen, gondoltam magamban. (Én egyébként a mai napig kapálok, azt nem adom ki a kezemből, mert szeretem látni, hogy hogy áll a kultúra...) Ez a film győzött meg arról, hogy a precíziós technológia mennyivel egyszerűbbé tudja tenni a munkát, nem kell odafigyelni rá, ellentétben a hagyományos munkavégzéssel, amikor még vizet inni se lehet menetközben, meg kell állni hozzá, nehogy kikapáljak valamit... S akkor ott van még az előbb említett és szintén nem elhanyagolható – sőt, ez a legfontosabb – költséghatékonyság.
A díj – forrás: Agroinform
Kovács Bálint erről is beszélt. Mint elmondta: egy szem extra minőségű kukorica vetőmag egy forintba kerül, amit ha GPS-szel vetnek, akkor a szegő sorokban már egy szem felesleges kukorica se esik le. A hagyományos eljárás során három métert húztak rá a tábla végére, derékszögben a sorokra. Ha ezt elkezdi számolni az ember, hogy mennyi vetőmagot jelent egy nagyobb gazdaságnál, akkor a végeredmény több zsák, ennyit lehet megtakarítani, ami pénzben nem kevés. A műtrágyaszórásnál is megszűnnek az átfedések, nincs pazarlás.
Kovács Bálint az elismeréssel, az azt átadók és családja körében – forrás: Agroinform
– Ha azt mondjuk, hogy 200 kilót szórunk, akkor az 200 kiló, nem 210, nem 190. Jelentős az üzemanyagmegtakarítás is, nincsenek felesleges körök, fordulók, csak precíz, pontos munka. De mondok egy igazán "vad" dolgot is: az öntözőberendezések miatt lehet úgynevezett spirálművelést is végezni, ami egy fantasztikusan költséghatékony dolog. Nincsenek sorvégi fordulók, spirál alakban haladunk a géppel, teljesen mindegy, hogy ez egy négyszögletű, vagy esetleg amorf tábla, mindegyiken meg lehet csinálni. Tagadhatatlan, nagyon unalmas, hogy beállok kapálni mondjuk 24 hektárba és három órán át nem érek a sor végére, csak megyek körbe-körbe. A családtagjaim, a fiam és a vejem is traktoroznak, hát ők végigszenvedték, a fiam aratott, a vejem permetezett. Azt mondták, hogy ezt nem csinálják, mert borzasztó monoton. Viszont ugye, nincs taposás a fordulóknál, kevesebb üzemanyagot használ a gép, nem kell váltogatni a sebességet, a váltó nem megy tönkre hamar, mert ugye egy sebesség fokozattal megyek körbe-körbe. Tehát rengeteg tartalék rejlik a precíziós technológiában, amelyekhez még mindig lehet nyúlni, ha nem rentábilis a növénytermesztés. Ezzel a műveléssel hektáronként alapból meg lehet spórolni 10 ezer forintot.
Kovács Bálint lányával, Kovács Viktóriával – forrás: Agroinform
Kovács Bálint hozzátette: úgy véli, ha valaki váltani akar, annak a költségektől nem kell tartania, mert ma már ez nem annyira pénzkérdés. A legegyszerűbb rendszer 2,5 millió forintért megvásárolható, ebben benne van már a robotpilóta is. Ugyan szakaszolásra még nem képes, de ha valaki belekóstol abba, hogy a traktor magától megy a földön és azok a vonalak, amiket húzunk, jövőre is élnek, meg azután is és ez mennyire megkönnyíti a munkát, biztosan nem áll meg itt.
Kérdésünkre végül megjegyezte: természetesen, sokat jelent számára a mostani elismerés, az azonban még boldogabbá teszi, hogy a családban mindenki a gazdaságban dolgozik, fogékonyak az újdonságok iránt, lánya pedig precíziós gazdálkodási mérnökként tovább viszi majd mindazt, amit ő felépített az elmúlt 22 év alatt.