Nagyon fontos, hogy mindennap elegendő mennyiségű vizet fogyasszunk, azonban az ivóvíz nem elegendő a testünk megfelelő hidratálásához, ugyanis a szervezetünknek elektrolitokra is nagy szüksége van.

Az elektrolitok olyan ásványi anyagok a szervezetben, amelyek egyedülálló kémiai tulajdonságaik segítségével segítenek egyensúlyba hozni és szabályozni a szervezetben lévő folyadékokat. Az izom- és idegműködésben is kitüntetett szerepük van.

A nátriumnak és a káliumnak is nagy szerepe van a test hidratálásában, illetve a szervezet folyadékegyensúlyának fenntartásában. A nap folyamán a szervezet elveszíti és felhasználja az elektrolittartalékát, hiszen például nátriumot veszítünk a bőrünkön keresztül az izzadással. Míg az ivóvíz segít pótolni az izzadással elveszített folyadékokat, addig az ásványi anyagokat nem pótolja, ami megzavarhatja a szervezet folyadékegyensúlyát, és dehidratálja a szervezetet.

Tehát ha túl sok vizet veszít a szervezetünk, csak az ivóvíz nem elegendő a testünk hidratálásához, olyan italra is szükségünk lesz, amely elektrolitokat is tartalmaz. Ráadásul az elektrolitok bizonyos tevékenységek, élethelyzetek és állapotok miatt még fontosabbá válhatnak.


• Egy hosszú edzés után jelentős mennyiségű folyadékot izzadunk ki. Az izzadtság fő összetevői: víz, só és más elektrolitok. Ha ekkor csak sima vizet fogyasztunk, egy hiponatrémia nevű állapot alakulhat ki, amikor a vér nátriumszintje veszélyesen alacsony lesz. (A hiponatrémia jelentése: „elégtelen mennyiségű só a vérben".) Az emberi szervezet víz- és ásványianyag-háztartását ugyanis a vese szabályozza, valamint a méreganyagok kiszűrését is ez a szerv végzi. Amikor valaki rövid idő alatt túl sok vizet iszik, a vesékre óriási teher hárul: a hirtelen megjelenő víztömeget képtelen megszűrni, ezért a vér vízzel kezd hígulni.

Tünetei: fejfájás, hányinger, hányás, zavartság és fáradtság. A nátrium-egyensúlyhiány megelőzése és elkerülése érdekében nyáron és edzés után mindig fogyasszunk elektrolitokban bővelkedő folyadékokat.

víz

A vízfogyasztást is túlzásba lehet vinni – fotó: Shutterstock

• A gyakori vizelést okozó betegségek, mint például a cukorbetegség vagy a vesebetegségek, gyors folyadékveszteséghez vezetnek. Ezek a betegek különösen hajlamosak lehetnek a kiszáradásra. Az elektrolitokban gazdag italok ez esetben is segíthetnek a folyadékháztartás egyensúlyának a megőrzésében.

• Ahogy öregszünk, úgy a testünk kevésbé lesz hatékony a vízháztartás szabályozásában, illetve ebben a korban gyakran szedünk olyan gyógyszereket, amelyek dehidratációt okoznak. Az idősebbeknek nemcsak a folyadékbevitelről kell gondoskodniuk, hanem az elektrolitok pótlásáról is.

A gyümölcsök és a zöldségek rendszeres fogyasztása segítséget nyújt, hogy mindig hidratáltak maradjunk, ugyanis az elektrolitok és a víz egészséges arányát tartalmazzák, ami segít, hogy ne legyünk dehidratáltak, illetve az elektrolitok kényes egyensúlya se boruljon fel.

Forrás: gyogyszernelkul.com