A bogyós gyümölcsök, mint az eper, a szeder, az áfonya, a ribizli, bár aprók, mégis vitaminokban és antioxidánsokban gazdag finomságok, amelyek nem csak egészségesek, de rendkívül finomak is. Fogyaszthatjuk őket önmagukban, de készülhet belőlük desszert, turmix, vagy akár leves.

A bogyós gyümölcsök szezonja

A bogyós gyümölcsök egész nyáron érnek, kezdve az eperrel, egészen a szederig. Érdemes lenne őket naponta fogyasztani, a legjobb ha frissen, hőkezelés nélkül kerülnek a szervezetünkben. Szezonban még csak nem is aranyáron adják. Finom likőröket, szörpöket, egyéb édességeket készíthetünk belőlük, de kerülhetnek húsok mellé szószok és lekvárok formájában is. Az igazi vitaminbombák már reggel biztosíthatják a szerveztünk számára a szükséges ásványi anyagokat és vitaminokat.

Az áfonya hatásai

Az áfonya a nyugati kultúra és gasztronómia egyik legfontosabb gyümölcse, amit az egész világon ismernek és szeretnek. Amerikában az indiánok például már több száz éve ismerik és fogyasztják, de Ázsiában és a mediterrán területeken sem ismeretlen a konyha számára.

Fő különlegessége, hogy már egy szem áfonyában is annyi az antioxidáns, amely bőven elég lehet a számunkra. Persze nem érdemes ennyivel letudni a fogyasztását. Egyetlen adag áfonya - ami 100 mg-ot jelent - antioxidáns-tartalma nagyjából akkora, mint amennyit 5 sárgarépa vagy brokkoli, esetleg alma rejt magában. Brokkoliból ez nagyon sok lenne egyszerre a szervezet számára, senki sem képes ennyit megenni.

Amennyiben rendszeresen fogyasztjuk, az immunrendszerünk ellenállóbbá válhat, emellett számos kutatást végeztek azzal kapcsolatban, hogy az áfonya vajon képes-e megelőzni az olyan időskori betegsége kialakulását, mint az Alzheimer-kór vagy a demencia. Szinte minden tanulmány bebizonyította, hogy nem csak megelőzi, hanem csökkenti is a kialakulás esélyét.

A málna jótékony hatásai

Az Európa-szerte őshonos növénynek számító málna bármely kertben bőven teremhet. Létezik sárga, fehér, lila, de még fekete változata is, a leggyakoribb azonban a piros, amit mindenki jól ismer. Már az ókorban felismerték jótékony hatásait, akkor azonban még főleg gyógynövényként használták. A népi gyógyászatban a vérszegénység, a szívbetegség, valamint a depresszió enyhítésére alkalmazták. Azóta kiderült, hogy fogyasztásával megelőzhetjük a vesekőképződést, a hólyaggyulladást, emellett támogatja az emésztést.

Alacsony kalóriatartalommal rendelkezik, emellett bővelkedik rostokban és antioxidánsokban. Emellett olyan flavonoid vegyületekben gazdag, amik segíthetnek a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében. A vitamintartalma hasonlít a többi bogyós gyümölcséhez, emellett kiemelkedő kálium-, mangán-, réz-, vas- és magnéziumtartalma, de van benne még B-komplex és K-vitamin egyaránt.


Miben más az eper?

Az eper az elsők között van, ami tavasszal érik. A magas antioxidáns-tartalma nem titok, emellett bővelkedik C-vitaminban, többet rejt, mint a ciprusok, így fontos lenne minél többet fogyasztani belőle a tavasz végi, nyár eleji időszakban. Magas víztartalma segíti a bőr kollagéntermelését. Emellett polifenoljainak köszönhetően támogathatja a szív egészségét. A vegyületek képesek lehetnek csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, hiszen szabályozhatják a vérnyomást.

Az eperben rengeteg az ásványi anyag, mint a kálium, a mangán, a magnézium, amik mind a csontképzésért és a folyadékháztartás fenntartásáért felelnek. A szépséggyümölcsnek, amely szebbé teszi a bőrt, alacsony a kalóriatartalma, ami miatt még népszerűbbé vált az évek során.

Ezért fogyasszunk sok szedret

Július közepén már érik a málnára emlékeztető, fanyar és roppanós gyümölcs, amely szintén bővelkedik ásványi anyagokban, vitaminokban. Tartalmaz többek között káliumot, magnéziumot, foszfort, kalciumot, A-, B-, C-vitamint.

Korábban gyógynövényként vált ismertté, főzetével akár még a gyulladásokat is csökkenthetjük. Kifejezetten ajánlott magas vérnyomással küzdők számára. A frissen szedett változatának igen magas az antioxidáns-tartalma.

Tudtad? Az áfonya több C-vitamint rejt magában, mint a citrusfélék - fotó: pexels.com

A ribizli áldásos hatásai

A ribiszke közel 130 fajával került be a köztudatba, gyümölcséért viszont kevesen termesztik. Itthon a piros és a fekete változata ismert, amit szinte minden boltban és a piacon is megtalálhatjuk. Édes-savanykás, így ehetjük magában, de remek szörpöket, lekvárokat, mártásokat készíthetünk belőle.

A ribizli szintén magas C-vitamin-tartalommal rendelkezik, többet rejt magában, mint a citrusfélék. De nem csak emiatt népszerű. Gazdag még E- és B-vitaminokban, vasban, káliumban, foszforban, kalciumban, illetve magnéziumban. Érdekesség, hogy a fekete ribizli ötször több vitamint tartalmaz, mint a piros változata. Éppen ezért erősítheti az immunrendszert, készülhet belőle tea, pektintartalma pedig jótékonyan hathat az emésztésre.