Mátranovákon a hét elején egy sérült szarvas „tért be" egy lakóház kertjébe, ahol nagy mennyiségű vér maradt utána, a vadásztársaság pedig vadkereső kutyás segítséggel találta meg az akkorra már elpusztult vadat. A tetemnek a hátsó két combjából nagy mennyiségű húst harapott ki a zsákmányoló ragadozó, eleveníti fel a néhány nappal ezelőtt megjelent hírt a BNPI.hu.

Az értesítést követően a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrszolgálata és szakemberei genetikai mintát vettek a szarvas sebfelszíni részeiből annak érdekében, hogy kiderítsék, mi történt, és hogy a feltételezések megfelelnek-e a valóságnak.

Nem biztos, hogy farkas volt a támadó

Ugyanis igaz, hogy a területen gyakran megfigyelnek farkasokat is, de ez nem jelenti azt, hogy valamennyi nagyvadat vagy háziállatot érő ragadozótámadásért a farkasok a felelősek. "Kóbor kutyák, illetve házaktól rendszeresen kijáró kutyák ezen a környéken is sokkal gyakoribbak, mint a farkasok, és közismert, hogy ezek a háziasított „ragadozók" is elbírnak akár egy felnőtt gímszarvassal is" - olvasható a nemzeti park honlapján.

Mátranovák közelében az elmúlt években számos, farkasoknak tulajdonított zsákmányolásokról láttak napvilágot beszámolók, azonban az elvégzett genetikai vizsgálatok csak egy esetben igazolták egyértelműen a farkasok genetikai nyomait a helyszínen.

A jelenlegi eset kapcsán megkezdődött a minta genetikai elemzése, az eredményekről a nemzeti park tájékoztatni fogja a lakosságot.

A nemzeti park felhívja a figyelmet a következőkre:

  • A farkasok, mint nagyragadozók természetes prédaállatai a gímszarvasok, lokális és országos léptékben nem okoznak jelentős gazdasági károkat a vadfajok zsákmányolásával.
  • A farkas 1993 óta jogszabályba rögzített oltalmat kapott, fokozottan védett állat. Magyarországon, pénzben kifejezett természetvédelmi értéke 250 000 Ft.
  • Nemzetközi védelmét megalapozza. hogy szerepel az Európai Közösség Élőhelyvédelmi Irányelvének II. mellékletén, valamint a Bern II. a CITES II., mellékletein és az EU CITES jegyzékén is.

Utaltak arra is, hogy szakmai véleményünk szerint semmi nem utal arra, hogy a nagyvadak emberi környezetbe menekülnének a farkasok elől. Megszokott jelenség a nagyvadak (őz, dám, gím, muflon) jelenléte a belterületi ingatlanok kertjeiben (a legutóbbi hír is abból indult ki, hogy egy ház udvarába tért be a sérült gímszarvas), ami azonban nem a farkasokkal, hanem az egyre növekvő nagyvadlétszámmal mutat egyértelmű kapcsolatot.

Indexkép: Pixabay