Az idei nyáron a szélsőségesen magas hőmérsékleti értékek mellé alacsony csapadékmennyiség társult, amely most is erősen érezteti a hatását az ország több pontján – legerőteljesebben az alföldi régióban – írja a novenyvedoszer.hu.

kert

Az enyhébb éjszakai hőmérséklet eredményeképpen növekszik az öntözések között eltelt idő, így a növények napközben is vitálisabb megjelenéssel bírnak – fotó: pixabay.com

Vízhiányos állapot: cél a károk enyhítése

Mint írják, a magánkertek és a díszkertek esetében érdemes közelebbről is bemutatni azt, hogy a szárazságnak milyen hatásai vannak, és milyen formában enyhíthetők a károk az őszi időszakban. Ehhez azonban jól kell ismernünk magát a szárazságot is, melyet röviden vízhiányos állapotként írhatunk le.

Ennek az állapotnak a kialakulása több más faktortól is függ, például a beérkező csapadékmennyiségtől vagy a külső hőmérséklettől, tehát egy kombinált stresszként fogalmazható meg.

A növényi szervezetben a különböző stresszhatások válaszreakciót váltanak ki, amelyek közül a kertünkben a legszembetűnőbb a levélzet turgorvesztése, ami a párolgás csökkentését szolgálja. Az, hogy egy növény mennyire tud ellenállni egy adott hatásnak a tűrőképességétől függ, ami sok esetben a növény általános leírásában megjelenhet, így közismert a szárazságtűrő és árnyéktűrő megnevezés, de az egyéb igények, mint a nagy fény- vagy vízigény is a növény tulajdonságait írja le.

Léteznek szűk- és tágtűrésű növények, míg az előbbiek a környezetükben bekövetkező kisebb változásra is érzékenyen reagálnak, addig az utóbbiak szélesebb spektrumon bekövetkező változást is elviselhetnek – olvasható a cikkben.


Öntözni most is kell

A szárazság, a tartós magas hőmérséklet és a csapadékhiány tekintetében a növényeink – és velük együtt mi is – egy zord nyarat tudhatunk magunk mögött, és a szeptember sem hozta el rögtön a várt enyhülést, ezért továbbra is szükség van az öntözésre. Most viszont cél már nem csupán az, hogy megvédjük a növényeket a kiszáradástól, hanem az őszre és a téli nyugalmi időszakra is felkészítsük. Az enyhébb éjszakai hőmérséklet eredményeképpen növekszik az öntözések között eltelt idő, így a növények napközben is vitálisabb megjelenéssel bírnak.

Az öntözést még most sem célszerű abbahagyni, mert a növényeink most „lélegezhetnek fel". Ez egyúttal a nyugalmi állapot előkészítő folyamata is, hiszen a száraz talajban élő legyengült növény telelése kockázatos, a növény pusztulását, így a tavaszi kihajtás elmaradását eredményezheti.

Ha pedig mégis sikerül a telet átvészelnie, egy további száraz tavaszon visszamaradhat a fejlődése. Amennyiben ez a folyamat több éven át ismétlődik, akkor lerövidül a növények élettartama. Kifejezetten igaz ez a fák esetében, ahol már augusztusban szinte őszi állapotokat láthattunk a barnuló és sárguló lombkorona miatt, holott ennek még nem jött el az ideje.

Mi mindent tehetünk a növényeinkért?

Mindenképpen folytatnunk kell az öntözést! Bár a csapadékgyűjtők még sok helyen üresek, mégis öntöznünk kell. Egy növényt pótolni magas költségeket jelenthet, hiszen sok esetben a kifejlett egyedek esnek a szárazság áldozatául.

Nem szabad elfelejtenünk, hogy annak ellenére, hogy a szárazságtűrő növények tűrik a szárazságot, hosszú távon az esetükben is szükséges a megfelelő vízmennyiséggel történő öntözés.

Erre azért is van szükség, mert a növények későn kerülnek nyugalmi állapotba és magasabb, ( -10°C fölötti ) hőmérsékletnél nem is beszélhetünk mélynyugalmi állapotról. Az ősz folyamán szükséges az öntözés, de szükségessé válhat nagyon enyhe tél esetén is.

Az öntözés a már meglévő növényállományon segít, azonban hosszú távon érdemes talajtakarást alkalmaznunk, mely lehet növény vagy akár valamilyen mulcsanyag is. Árnyékos fekvésben azonban ezzel bánjunk óvatosan, hiszen az inváziós meztelencsigák menedéket találhatnak a takaróanyagban.

Mit hoz a jövő?

A klímamodellek előrejelzései alapján az életünk állandó részeivé válnak a jövőben a száraz, csapadékmentes nyarak, emellett pedig az évszakok eltolódása és lerövidülése is széles körben tapasztalható jelenség lehet.

Ez utóbbi következtében a növények fenológiai fázisai eltolódhatnak, melyet megtapasztalhatunk az idő előtti, a normál virágzási időt akár hetekkel megelőző virágzással vagy épp a virágzási idő lerövidülésével.

Ezt a széles körben ültetett hagymás növények esetében a 2024-es évben is megtapasztalhattuk. A változások mindegyikére nem tudunk felkészülni, de tervezés és odafigyelés mellett a kertünket felkészíthetjük arra, hogy ezen időszakokat könnyebben átvészelje, így minél kevesebb veszteség érjen bennünket.

Szerzők: Növényvédőszer.hu / Kisvarga Szilvia Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem