Új kutatási eredményt ismertető tanulmányt közölt hétfőn az Applied Animal Behaviour Science folyóirat. A Notthingham-i Trent Egyetem kutatói által lefolytatott kísérletsorozat szerint a lovak képesek előre gondolkodni és tervezni, és sokkal intelligensebbek, mint azt az eddigi viselkedéskutatások alapján feltételezték.

A kutatócsoport a fentiek kiderítésére egy speciális kísérletsorozatot dolgozott ki, amelyben 20 különböző korú és nemű egyed viselkedését vizsgálták. A három szakaszból álló teszt során a lovaknak lámpákat kellett felkapcsolgatniuk úgy, hogy az orrukkal megérintik a lámpa kapcsolójaként funkcionáló lapokat. Az első fázisban minden egyes fel- és lekapcsolás jutalmat ért. A második fázisban már csak a felkapcsolásért járt jutalomfalat, a harmadikban pedig a kutatók nemhogy nem jutalmaztak, de még 10 másodperces játékmegvonással is szankcionálták, ha az alanyok egy már égő lámpát próbáltak felkapcsolni.


A kísérlet első és második fázisában a lovak random sorrendben és folyamatosan nyomogatták orrukkal a lapokat, a harmadik szakaszban azonban mindez már nem véletlenszerűen történt, és minimálisra csökkent azon esetek száma, amikor a hibáztak.

„A korábbi kutatások szerint a lovak egyszerűen csak reagálnak az ingerekre, nem proaktívak, nem gondolkodnak előre, és nem tervezik meg cselekedeteiket. Mi viszont azt találtuk, hogy tökéletesen tisztában vannak tetteik következményeivel és azok várható kimenetelével" – fogalmazott a kutatást vezető Louise Evans. – „Az időkorlát elég volt ahhoz, hogy azonnal kihozzuk belőlük azt a teljesítményt, amit szerettünk volna, mintha azt mondták volna: Rendben, játsszunk a szabályok szerint!"

ló

A lovak intelligensebbek, mint azt eddig gondoltuk – fotó: Shutterstock

A kutató úgy véli, a stratégiaváltása azt jelzi, hogy a lovak magasabb szintű kognitív képességekkel rendelkeznek annál, mint azt eddig a tudomány lehetségesnek tartotta.

Tehát a lovak az első két kísérleti fázis során is tökéletesen tisztában voltak azzal, hogy mit csinálnak, de nem érezték szükségesnek, hogy különösebben koncentráljanak a feladatra, hiszen a jutalom mindenképpen megérkezett. A szankciók után azonban odafigyeltek, és az ok és okozati kapcsolat alapján kezdtek cselekedni. A kutatók szerint ez azt jelenti, hogy a lovak képesek a modellalapú tanulásra.

Forrás: qubit.hu