A modern világ egyik legnagyobb problémáját az élelmiszer-pazarlás jelenti, egyrészt mert a világ élelmiszer-mennyisége aránytalanul oszlik el, másrészt mert a feleslegesen megtermelt élelmiszerek előállítása is rengeteg energiát igényel. Ezen szeretnének változtatni a brit Northumbria Egyetem kutatói.

A szakemberek elsődleges célja, hogy radikálisan csökkentsék Pakisztánban a banánból származó hulladék mennyiségét.

A növény egy részét textilszálakká alakítanák át, ami jól jön a textilgyártás számára, az ebből származó hulladék segítségével pedig elektromos áramot állítanának elő.

Ha ez utóbbi sikerül, akkor az ország vidéki lakosságának fele tiszta forrásból származó elektromos áramhoz juthat.

A pakisztáni textilágazat jelenleg komoly terhet ró a környezetre, beleértve az üvegházhatású gázok kibocsátását, a vízszennyezést és a mikroműanyagokat is.


Pakisztánban évente 80 millió tonna banánhulladék keletkezik. A cél egy olyan technológia kifejlesztése, amely segít a mezőgazdasági hulladékból tiszta energiát kinyerni.

A kutatók a folyamat során szintézisgázt állítanának elő, ami az ember által mesterségesen létrehozott gáz. Az anyag viszonylag fenntartható módon segít elektromos áramot termelni. Évente kb. 57 488 millió köbméter szintézisgáz termelhető így meg.

Ezáltal el lehetne látni a vidéket tiszta energiával, és a textilipar sem lenne annyira szennyező.

Forrás: hvg.hu

Indexkép: Pixabay