A jelentős szarvasmarha-tartó országokban (így Indiában, Hollandiában és több afrikai országban) óriási tömegű marhatrágya keletkezik, és az ott élő emberek a trágyának évszázadok óta sokféle, többek között építőanyagként való hasznosítását is ismerik – írja a meterialtimes.com.

A modern embernek azonban nehezen fér a fejébe, hogy trágyából akár lakóházat is lehet építeni, és ilyen házban semmiképpen sem akarna beköltözni, még ha ingyen kapná is azt.

Persze, az igazsághoz tartozik az is, hogy a régi időkben trágyából emelt épületek sokkal inkább nyomorúságos viskóknak, mintsem lakóházaknak voltak tekinthetők.

Két indiai szakértő viszont létrehozta a Dungse startup céget, amely marhatrágyából téglaszerű kockákat gyárt építkezéshez, ami teljesen új korszakot nyithat ennek a nagy mennyiségben keletkező, egyébként alig hasznosítható és környezetszennyező anyag felhasználásában.


A Wageningeni, később a Kamalai Egyetem kutatóit bevonva a gyártást tökéletesítették, és már szabályos téglalap alakú és megfelelő keménységű, teljesen higiénikus „trágyatéglákat" tudnak előállítani. A furcsa téglák gyártói, azt is állítják, hogy a hagyományos téglánál sokkal jobb hőszigetelők, és feleannyiba kerülnek. A hőszigetelésnek különleges jelentősége lehet az afrikai fejlődő országok nyári hőségtől szenvedő lakói számára.

Indexkép: Pixabay