Az állattartóknál a takarmány ára az egyik legnagyobb költségelem, a háború és az aszály nemcsak a takarmány, hanem ezzel a hús, a tojás és a tej árát is az egekbe repítette. Ráadásul az energia is drágul, pedig az állattartó telepek is használnak áramot és gázt. A drágulás már most is elképesztő, és nem látni, hol a vége - írja a telex.hu


Állománycsökkenés és további drágulás várható

A magyar gazdák szinte valamennyi  állattartó ágazatban állománycsökkenésre és az állati termékek további drágulására számítanak. Az árakat jelenleg már nem csak a takarmányárak emelik felfelé, hanem az  egyre magasabb rezsi- és üzemanyagköltségek is, ráadásul még drágul a csomagolóanyag is.

Szinte minden további feldolgozóipari önköltségelem – a logisztika, a vegyszer, a munkaruha, a szennyvízköltség stb. – kiszámíthatatlanul és folyamatosan emelkedik

– nyilatkozta a Telexnek a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója Harcz Zoltán, aki szerint annak ellenére, hogy az utóbbi hetekben több alkalommal is a gabonaárak enyhe eséséről írtak a nemzetközi sajtóban, hazánkban nem várható a takarmányárak csökkenése, sőt a többség az árak további emelkedésével számol.

szarvasmarha

Az árakat jelenleg már nem csak a takarmányárak emelik felfelé, hanem az  egyre magasabb rezsi- és üzemanyagköltségek is – fotó: pxhere.com

Nagy a hiány a tömeg- és az abraktakarmányból is

Harcz Zoltán elmondta, hogy a  legnagyobb gondot Magyarországon a tömegtakarmány-hiány okozza, ami mind a mennyiségben, mind pedig a minőségben megmutatkozik.  A mezőgazdaságban tömegtakarmánynak azt az energiaszegény, terimés, azaz nagyobb térfogatú takarmányokat nevezik, mint amilyen például a fűfélékből és pillangós növényekből álló zöldtakarmány, illetve az ezekből erjesztéssel vagy szárítással készített takarmány. Ezeknek nagy szerepük van a kérődzők etetésében.

De gond van a takarmányok másik nagy csoportját képező abraktakarmányokkal is. Ide már az energiagazdagabb, kisebb térfogatú takarmányok tartoznak, - a gabonamagvak, hüvelyesek magja, olajos magvak. A búzán, az árpán és a tritikálén kivül idetartozik a kukorica és a napraforgó is, vagyis az a két növény, amelyek kínálatát a februárban kitörő orosz–ukrán háború, és a 2022-es aszály a legsúlyosabban érintett.

Harcz Zoltán szerint várhatóan a takarmányellátással nem lesz gond, de hozzátette, hogy

a valódi problémák akkor kezdődhetnek, amikor a tejtermelőknek már az idei, aszály sújtotta és drága takarmányokkal kell etetniük.

A takarmány ára az élősertés árának körülbelül a 70 százalékát teszi ki

A takarmány-alapanyagokat korábban a legtöbb állattartó legalább egy évre előre felvásárolta, de ez tavaly megváltozott. A Magyarországi Sertéstartók és Sertéstenyésztők Szövetségének ügyvezető igazgatója, Fitos Gábor szerint a 2021-es év veszteséges volt az ágazatnak, amin a kedvezményes hitelkonstrukciók sem tudtak maradéktalanul segíteni, mert nem oldották meg a sertéstartók likviditási problémáit.

A szakember elmondta, hogy az ágazat jövedelmezőségében a takarmány ára óriási szerepet játszik, hiszen az élősertés árának kb. 70 százalékát az teszi ki.

A jelenlegi takarmányárak már most is rendkívül magasak. Negyven-ötven százalékkal növekedett az elmúlt egy évben a hízótakarmány ára, miközben hosszú ideig az élősertés felvásárlási ára egyáltalán nem követte ezt az önköltség-növekedést – óriási veszteségeket könyveltek el a sertéstartók. 2022 márciusában elindult egy felvásárlásiár-emelkedési folyamat, de ez csak arra volt elég, hogy a leghatékonyabban termelő hizlaldák mára a nulla körüli állapotot elérték –senki sem ezért dolgozik

- mondta a telex.hu-nak.

sertés

Az ágazat jövedelmezőségében a takarmány ára óriási szerepet játszik, hiszen az élősertés árának kb. 70 százalékát az teszi ki – fotó: pxhere.com

Tavasszal kevés lesz a bárány

Borúsan látja a helyzetet Dr. Kukovics Sándor, a Juh és Kecske Terméktanács és Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója is, mert már most körvonalazódik az állatállomány csökkenése: várhatóan 20-25, de akár 30 százalékkal is zsugorodhat a magyar juhállomány, tavasszal kevés lesz a bárány.

A szakember szerint ennek ellenére sem fog jelentősen megemelkedni a juhhús ára, de csak azért nem, mert az már így is nagyon magas - a  juhhús a legdrágább állati fehérje.

bárány

Tavasszal kevés lesz a bárány – fotó: pxhere.com

Drágulhat  a tej, a tojás, és a desszertek is

Az állati termékek többsége tovább drágul a következő hónapokban, az energiaárak növekedése és a dráguló takarmány  miatt, ami a baromfitartókat is ugyanúgy sújtja. Év végére elképzelhető, hogy100 forint környékére drágulhat a most 65-70 forint körüli tojás.

A tej ára is elszabadult: az utóbbi 1 évben a nyerstej literje 56 százalékkal drágult és nem látni az áremelkedés végét. Ez egyaránt igaz a nyerstejre, a fogyasztói folyadéktejekre és a magasabb feldolgozottságú tejtermékekre is.

A tejtermelő szarvasmarháknál is állománycsökkenésre számítanak a költségek emelkedése miatt, ami a tömegtakarmány-készletek fogyásával csak még jobban felgyorsulhat.