Idén eddig a termelők több mint 6 ezer hektár nagyságú területen jelentettek tavaszi fagy miatti kárt, leginkább Bács-kiskun, Tolna és Csongrád-Csanád megyékben. Ezeknek a károknak közel 60 százaléka gyümölcsösökben, jellemzően kajszi-, őszibarack-, meggy- és almakultúrákban keletkezett.
Tavaszi fagy akkor valósul meg, ha a kockázatviselés helyén a tavaszi időszakban a talajszinttől számított kettő méter magasságban mínusz 2 °C vagy annál alacsonyabb hőmérsékletet mérnek. Erről a termelő az OMSZ honlapján tájékozódhat. Az OMSZ-adat helyességét – a termelő ellenkező bizonyításáig – vélelmezni és a kárenyhítési eljárásban kötelezően alkalmazni kell.
A tavalyi év nehézségei és az elmúlt hetekben tapasztalt télies időjárás ismételten rávilágít az agrárkárenyhítési rendszer fontosságára – fotó: Agroinform.hu
A termőre fordult és szakszerűen művelt gyümölcsösök esetén a kárbejelentést alapesetben a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésétől számított tizenöt napon belül szükséges megtenni.
Ezen alapszabálytól viszont el lehet térni, ha a tavaszi fagykár március 31. után következett be és a 15 napos kárbejelentési határidő az egységes kérelem szankciómentes benyújtására nyitva álló időszakban (ez évben 2021. május 17-ig) telik le. Ugyanis ez esetben a kárbejelentés még május 17-ig megtehető. A jogszabály a tavaszi fagykár bejelentésére egy véghatáridőt is megállapít, amely május 31.
A hozamcsökkenést okozó tavaszi fagynál a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésének azt az időpontot kell tekinteni, amikor az időjárási jelenség a károsodással érintett területen bekövetkezik. A kárbejelentés a https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu/e-ugyintezes felületen érhető el.
Az idei évi károk után kárenyhítő juttatásra az a károsult termelő lehet majd jogosult, aki:
• jogszabályban foglaltak szerint határidőben, elektronikusan benyújtotta a kárbejelentését,
• akinél a növénykultúra – tárgyévet megelőző ötéves időszakból a legmagasabb és a legalacsonyabb hozammal rendelkező kettő év elhagyásával képzett három év hozamának számtani átlagához képest – 30%-ot meghaladó terméskiesését és 15%-ot meghaladó termelésiérték-kiesését az agrárkár-megállapító szerv igazolta,
• a kárenyhítési hozzájárulást szeptember 15-ig megfizette, és
• a kárenyhítő juttatás iránti kérelmét november 30-ig a novemberben nyíló elektronikus kérelmező felületen benyújtotta.