Szigorúbb szabályok védik a termelőket a késedelmes fizetésekkel és tisztességtelen piaci gyakorlatokkal szemben. A rendelkezések egyik célja a mezőgazdasági szereplők jogainak megerősítése.

A termékpiaci törvényben* január 1-től új rendelkezések léptek életbe a termelők védelme érdekében. Az új termelővédelmi csomag célja a termelők jogainak megerősítése a felvásárlókkal szemben, többek között a késedelmes fizetések szigorúbb szankcionálásával és a kockázatok megosztásának szabályozásával – írja a Nébih.

A változások értelmében a termék ellenértékét legfeljebb 30 napon belül ki kell fizetni, ellenkező esetben azonnali büntetés szabható ki. A Nébih ágazatfelügyeleti bírságot szabhat ki a szabályokat megszegő vevőkre, amely akár az elmaradt összeg 10%-át is elérheti. A hivatal saját hatáskörben, bejelentés alapján, de akár társhatóságokkal együttműködve is indíthat vizsgálatot.

Bejelentéssel lehet élni a termelovedelem@nebih.gov.hu email címen.

termelés

A változások értelmében a termék ellenértékét legfeljebb 30 napon belül ki kell fizetni – fotó: pixabay.com

2025. január 1-el a termelők védelme érdekében új rendelkezéseket vezetett be a Kormány

A termékpiaci törvény módosításával ezentúl szankcionálható a késedelmes fizetés. Továbbá a gyümölcs- és zöldségtermesztésben, valamint a sertés- és baromfihús ágazatokban kötött szerződések kötelező eleme kell, hogy legyen a közös kockázatvállalás.

A termékpiaci törvény* célja a termelők védelmének erősítése a felvásárlókkal szemben, valamint a már meglévő piacszabályozási eszközök fejlesztése, új jogi eszközök bevezetése és új szabályozási elemek megteremtése.


A termelővédelmi csomaggal az alábbi szabályok léptek életbe:

  • 30 napon túli, késedelmes fizetések közvetlen szankcionálása,

  • kockázat-megosztási rendelkezések,

  • termeltetői együttműködés lehetőségének bevezetése,

  • foglalkozástól eltiltás a termelőknek járó ellenérték eltüntetéséért.

Késedelmes fizetések szankcionálása

A termelő védelme érdekében a vele szerződéses kapcsolatban álló feldolgozónak, felvásárlónak vagy forgalmazónak a termék ellenértékét az áru átvételétől számított harminc napot meg nem haladó határidőn belül ki kell fizetnie. Ennek előfeltétele, hogy a termelő által helyesen kiállított számla 15 napon belül átadásra kerüljön. Speciális eset lehet, ha szerződésben folyamatos teljesítésben állapodnak meg a felek. Ilyenkor a fizetési határidő a tárgyhónapi teljesítés tekintetében a tárgyhónapot követő 30. nap azzal, hogy a vevő a tárgyhónapot követő 5. napig a legalább tárgyhónapi teljesítés értéke 30%-ának megfelelő összeget megfizeti a termék értékesítője felé – írja a Nébih.

Késedelmes fizetés esetén a termelő eddig csak a bíróság előtt érvényesíthette igényét. A termelővédelmi csomagnak köszönhetően azonban a termék ellenértékének határidőn kívül történő megfizetése esetén a vevő közvetlenül szankcionálható.

A törvény végrehajtását illetően a Nébih ellenőrzéseket folytathat bejelentés alapján, saját jogkörben eljárva hivatalból, vagy akár társhatóságokkal együttműködve.

Az ár határidőre történő meg nem fizetése esetén a Hivatal ágazatfelügyeleti bírságot szabhat ki, melynek mértéke a meg nem fizetett ellenérték 10%-a, de legalább 1 millió forint.

A fenti rendelkezés a 2025.01.01-től kiállított számlákra érvényes.

Kockázat-megosztási rendelkezések

A gyümölcs- és zöldségtermesztésben, valamint a sertés- és baromfihús ágazatokban a szerződéseknek tartalmazniuk kell egy közös kockázatvállalási záradékot, amennyiben a termés betakarítása évének első napja, vagy haszonállat esetében annak telepítése vagy tenyésztésbe vétele előtt kötöttek megállapodást.

Ennek elmaradása esetén a kiszabható bírság legalacsonyabb mértéke tízezer forint, legmagasabb mértéke 10 millió forint, de legfeljebb a vevő vagy a szolgáltatást igénybe vevő fél – jogsértést megállapító határozat meghozatalát megelőző üzleti évben elért – nettó árbevételének 10 %-a, amit a vevő vagy a szolgáltatást igénybe vevő köteles megfizetni – olvasható a Nébih cikkében.

Kapcsolódó törvény:
*2015. évi XCVII. törvény

Indexkép: pixabay.com