Augusztustól energia-veszélyhelyzetet hirdet a kormány, emiatt csökkenti a rezsicsökkentés mértékét, hogy az így fennmaradó összeget át tudja csoportosítani a költségvetés más terheinek fedezésére. A magyar fogyasztók által fizetett és az energia piaci ára közötti különbség egyre jelentősebb, ezt a különbözetet eddig mindenki, aki adót fizet, a fogyasztásától függetlenül állta. A nyersanyagok, az energiahordozók csökkenése egyre látványosabb, ezért szükséges a fogyasztás mérséklésére ösztönző intézkedések bevezetése.

Ahhoz, hogy megértsük ennek a hatását a saját háztartásunkra, érdemes tisztában lennünk fogyasztásunk mértékével, költségünkről számításokat tudunk végezni az MVM és a MEKH kalkulátoraival, ezáltal pedig tervezhetővé válik az éves költségünk, ami a takarékoskodást segítheti. Takarékosságunkkal természetesen a környezetet is védjük költségeink csökkenése mellett. Emellett igyekezzünk megtenni mindent, hogy a kormány által megadott átlagfogyasztási értékeket tartani tudjuk, melyek a villamos energia esetében 210 kWh/hó, 2523 kWh/év; földgáz esetében pedig 144 köbméter/hó, 1729 köbméter/év.


1. Megfagyni nem fogunk

Ezen az égövön, hiába a klímában bekövetkező súlyos változások és a forró napok növekvő száma, még minden háztartásban fűtünk a téli időszakban. A távfűtéssel rendelkezőket nem érintik, azonban azokat, akik gázzal fűtenek, fokozott takarékosságra intik a változások. Elektromos fűtés esetén szinte biztos, hogy ki fogunk lógni a rezsicsökkentett fogyasztási sávból. A kormány egyelőre nem fogalt állást, hogy kompenzálják-e a rezsiárváltozások során azt, aki a gázenergiával ezúton spórol.

Megnyugtató helyzetben vannak azok, akiknek van a területükön energia céljából hasznosítható erdő, a fogyasztási mixet ezzel is tudják diverzifikálni, így csökkenteni a rezsiköltséget. Ha terület van erdő nélkül, érdemes lehet utánanézni a telepítés lehetőségeinek.

Történelmi példákon okulva - a főúri kastélyok mind a száz szobáját sem fűtötték télen! - csökkentsük a fűtést a nem használt helyiségekben! A külön hálószobát egyébként sem ajánlott nagyon befűteni, hiszen kutatások szerint 16-17 fokban aludni egészségesebb, míg a test alvás közbeni hőháztartásának kérdését nem is olyan régen eleink kacsa vagy libatoll dunyhával kezelték. A nyílászárók szigetelését sem féltek textilnemű alkalmazásával javítani, ami erősen ajánlott, ha régi ablakaink vannak, de az új ablakok beépítési minőségét is ellenőrizzük, nehogy az ablakpárkány alatt fújjon át a szél.

A forró nyári napokon, ha van is klímánk, igyekezzünk minél kevesebbet használni, és maximum 5 fokkal legyen hidegebbre állítva, mint a külső hőmérséklet, mert efelett aránytalanul sokat fogyaszt. Egyébként sem normális az emberi szervezetnek, ha hirtelen 10-15°C hőkülönbség éri! Árnyékolással és szellőztetéssel géphasználat nélkül is rengeteget tudunk javítani életterünk komfortján. Kerti párologtatókkal is tudjuk hűteni a környezetünket, ha ez nem jár jelentős vízfogyasztás-növekedéssel.

2. Háttérfogyasztás

Villanyszámlánk mértékén némi odafigyeléssel is rengeteget változtathatunk. Sok olyan eszközt használunk, amelyek folyamatos áramfogyasztásért cserébe biztosítják a rendelkezésre állást, például a TV, és főleg a TV/médiabox, amelyek általában rendesen fogyasztanak ahhoz, hogy gyorsan betöltsön a rendszerük. Nem használt töltőinket is húzzuk ki, mert magukban is fogyasztanak. A gyakran használt konnektorokat, hosszabbítókat cserléjük lekapcsolhatóra, így több eszköz háttérfogyasztását is megszüntethetjük egyszerre.

Nem használt töltőinket is húzzuk ki, mert magukban is fogyasztanak

Nem használt töltőinket is húzzuk ki, mert magukban is fogyasztanak - fotó: Pixabay

Ugyanígy ügyeljünk a világításra is, úgy takarékosabb világítótestek használatával (pl LED villanykörték), mint azzal, hogy a nem használt helyiségekben lekapcsoljuk a világítást.

Hosszabb távon a fogyasztási mix költségét úgy is csökkenthetjük, hogy megújúló energiaforrásokat használunk. A vízenergia kevéssé kiépíthető házi környezetben, azonban napelem bármilyen tetőre szerelhető, és bizonyos esetben néhány év alatt megtérülhet a beruházás.

3. Válasz a növekvő élelmiszerárakra

Bár rendkívül kényelmes az étel házhoz rendelése, ezen sokat lehet spórolni, miközben az ételeink minősége is javulhat. Ha gondosan megtervezzük, könnyedén tudunk bevásárolni előre, és néhány naponta főzni. Válaszzunk mindig szezonális termékeket az elérhető legjobb minőségben! Egy házikert csodákat tehet, hiszen a konyhai élelmiszerek nagy része kiválóan termeszthető egy kiskertben, így mindig rendelkezésre áll szezonális, friss alapanyag. Persze dolgozni kell vele, de csökkenthetjük a vásárlások számát-idejét.

A konyhai élelmiszerek nagy része kiválóan termeszthető egy kiskertben

A konyhai élelmiszerek nagy része kiválóan termeszthető egy kiskertben - fotó: Envato

A kirándulók összeköthetik kedvelt időtöltésüket táplálékszerzéssel, hiszen Magyarország erdeiben vadon nőnek emberi fogyasztásra alkalmas gombák, azonban mindig vizsgáltassuk meg szakemberrel, hogy ehető-e, amit szedtünk!

Ha van kamránk, akkor az élelmiszertárolás legalább néhány hónapig nagyrészt hűtőszekrény nélkül is megoldható. Ha pincénk is van, akkor egész évben tudunk hűvösben tárolni élelmiszereket - így nagyobb tételben is tudunk vásárolni, ha úgy jobban megéri, részt vehetünk Szedd magad! akciókban is! Természetesen ha borászati célra használjuk a pincét, akkor minőségvédelmi okokból mást ne tároljunk benne.

4. Házi vízgazdálkodás

Vízfogyasztásunk mérséklése nem csak önmérséklettel lehetséges, de zuhanyozni igyekezzük röviden! A bojlert állíthatjuk 40°C körülire, míg mosáshoz ennél is hidegebb, 30 fokos víz is elég, ha nem fertőtleníteni akarunk, csak tiszta ruhát. Ha fürdünk akár kádban, akár kinti medencében, a vizet próbáljuk hasznosítani! WC öblítésre, takarításra, de amíg vegyszermentes, locsolásra is alkalmas lehet, vagy akár házi víztisztító megoldásokat is alkalmazhatunk.

Egyszerű és hatékony egy házi esővízgyűjtő rendszer kialakítása. Környezetbarát, könnyedén fenntartható és karbantartható, így személyesen is kivehetjük részünket a tágabb környezetünk védelméből. Természetesen lakóhelyünk adottságai meghatározzák, hogy mire elegendő mennyiséget tudunk gyűjteni, azonban a vezetékes víz kiegészítésére mindenképpen remekül alkalmazható, és takarékoskodhatunk a drága, jó minőségű hálózati ivóvízzel.


Hosszabb távú beruházás a saját kút létesítése, azonban a bekerülési költsége miatt tájékozódjunk, hogy biztosan megéri-e!

5. Közlekedés

Ha a fenti élelmiszergazdálkodási praktikákkal tudjuk csökkenteni a boltba járásunk gyakoriságát, már rengeteget spóroltunk üzemanyagon, míg az előre tervezéssel a vásárlás ideje is rövidül. Kisebb mennyiségek beszerzését érdemes a legközelebbi boltból beszerezni, ahová gyalog vagy kerékpárral is el tudunk jutni.

A közlekedési eszközök vezetésével óhatatlanul együtt járnak ismételt, felelősségteljes döntéshozatalokkal. A közösségi közlekedés vagy a sétálás, tehát azok a tevékenységek, amik nem igényelnek ilyet, pihenőt biztosítanak az agynak, ezáltal pozitív a mentális hatásuk.