Az egy főre jutó húsfogyasztás 40-50 évvel ezelőtt egy ország jólétének fontos fokmérője volt. Vajon ez napjainkra megváltozott?

A plantbasednews.org egy érdekes áttekintést nyújt a svájci húsfogyasztás alakulásáról: manapság a gazdag Svájc jómódú polgárainak éves húsfogyasztása átlagosan 52 kg-ot tesz ki, ami legalább 12 kg-mal elmarad a magyar átlagtól, és mintegy 18 kg-mal a 2000 évi svájci szinttől.

Ugyanakkor a svájci kormány – a metánkibocsátási célok teljesítése érdekében – a húsfogyasztás további csökkentését és az egészségmegőrzést jobban szolgáló, növényi alapú táplálkozás erősítését tűzte ki célul.


A klímastratégia 2050-ig az élelmiszer termelés által okozott gázkibocsátás kétharmaddal történő visszafogását hirdette meg a 2020. évi szinthez képest, amit csak az állatállomány nagyarányú csökkentésével lehet megvalósítani. Részben ennek eredményeként a szarvasmarhák állománya az országban az utóbbi 20 évben mintegy 150.000 darabbal (10 százalékkal) csökkent, ami maga után vonta az alacsonyabb káros gázkibocsátást is.

Svájcban csökkent a szarvasmarhák állománya

Svájcban csökkent a szarvasmarhák állománya – Fotó: Shutterstock

A húsfogyasztás további csökkentésével azonban a fogyasztók nagy része – a megszokott húsadagjához ragaszkodva – nem ért egyet, bár a táplálkozástudományi szakértő Michael Beer, szerint nem egészséges, ha hetente háromnál több alkalommal kerül hús az asztalra.

Másrészt az ország területének csupán 36 százalékát kitevő termőfölddel rendelkező Svájcban az állattartás a hegyi legelők egyik legészszerűbb hasznosítását jelenti.