A cékla és a káposzta igazán kedvelt, különösen az őszi és a téli időszakban, amikor nem áll rendelkezésre túlságosan sok friss vitaminforrás. A legtöbben savanyúság formájában fogyasztják szívesen, ám mostanában valamiért visszaesett a káposzta iránti kereslet. Ellenben a cékla népszerűsége nagyban nőtt.
A cékla népszerűsége nőtt, a káposztáé csökkent
Összességében nem volt jó éve a hazai zöldségágazatnak, mert a két legnagyobb mennyiségben termelt ipari zöldség, a zöldborsó és a csemegekukorica rekordgyenge termést hozott - mondta el a Kossuth Rádiónak adott riportban Varga István, a Fruitveb szántóföldi zöldségtermesztésért felelős alelnöke.
A cékla és a káposzta is rendkívül finom és egészséges. Akár savanyúságként is. Fotó: Shutterstock
Azonban vannak olyan, főként őszi betakarítású zöldségnövények, amelyekre egyre nagyobb a kereslet. Ilyen az új sztár, a cékla is, amelyik az elmúlt 10 év egyik sikernövénye. Megközelítőleg a cékla vetésterülete eléri a 400 hektárt. A gyümölcslé gyártók és forgalmazók kereslete is megnőtt a cékla iránt, hiszen az alma, és egyéb gyümölcsök mellett kiegészítőként használják fel azt, de a cékla friss piaci fogyasztás is elindult.
A cékla lett az új szuperélelmiszer, ami nem meglepő, hiszen igazán sokoldalú, és a korszerű étrendbe is könnyedén illeszkedik. Ráadásul a cékla az olcsó zöldségfélék közé tartozik. 2021 és 2022 között a cékla termőterülete 49%kal nőtt, ezzel szemben a káposzta folyamatosan veszít pozíciójából.
A káposzta termelése elaprózódott, a 15-20 hektáros termelő már nagynak számít a káposzta esetében - tudjuk meg Varga Istvántól. Sajnos a káposzta esetében nincs koncentrált értékesítés. Volt olyan időszak, amikor kiugróan magas volt a káposzta ára. Sajnos vannak olyan érési csoportkörbe tartozó káposzták, ahol fejproblémák keletkeztek.
Sajnos csökkent a káposztafélék iránti kereslet. A teljes termőterület 4-5 éve 4000 hektár volt, azonban mostanában a kis termelők megszűnnek, és a helyüket a 15-20 hektáros termelők veszik át. De összességében a káposztát lehet sikeresen termeszteni - zárta a riportot Varga István.
A cékla az új szuperélelmiszer
Egyre jobban kezdik felfedezni a céklában rejlő lehetőségeket, nemcsak felhasználás, hanem az egészség szempontjából is. Ennek megfelelően pedig a termőterülete is folyamatosan emelkedik.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) közös elemzéséből kiderül, folyamatosan növekszik a cékla kereslete Magyarországon.
Igazi szuperélelmiszer terem a magyar földeken, a vitaminokban és ásványianyagokban gazdag céklát egyre nagyobb területen termesztik a gazdálkodók – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet, a FruitVeB közös piaci körképéből. A siker nem véletlen, hiszen egyre többen ismerik fel a sokoldalúan elkészíthető zöldség előnyeit.
A folyamatosan erősödő kereslet nem véletlen, hiszen a cékla igazi szuperélelmiszer: egyrészt finom és sokoldalú, így jól illeszkedik az egészséges és kiegyensúlyozott étrendbe, másrészt egész évben elérhető, fogyasztható. A cékla rendkívül sokféleképpen elkészíthető zöldség, amely számos módon felhasználható a konyhában, így például salátákban, levesekben, savanyítva, köretként is remek választás, sőt, még főzelék, ropogtatnivaló és sütemény is készíthető belőle.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet, a FruitVeB közös becslése alapján 2021-2022 között 49 százalékkal nőtt a cékla termőterülete, így ma már 343 hektáron foglalkoznak céklatermesztéssel a gazdálkodók. A terület bővülése mellett a termelés hatékonysága is folyamatosan javul. Míg 2013-2017 között egy hektárról 41 tonnát takarítottak be a termelők, addig 2018-2022 között már elérte az 55 tonnát az átlagtermés.
Sajnos visszaesett a káposzta iránti kereslet, pedig nagyon sok étel alapanyaga, igazán finom és egészséges is. Fotó: Shutterstock
A céklát nem véletlenül nevezik szuperélelmiszernek: kálium-, kalcium-, vas-, szilícium- és magnéziumforrás, de tartalmaz rezet, cinket, mangánt, ként, jódot, kobaltot, krómot, nikkelt, B1-, B2-, B6- és C-vitamint, folsavat, niacint és biotint is.
Az ősi rómaiak a céklalevet láz és székrekedés kezelésére fogyasztották, valamint afrozidiákumnak is tartották. A cékla segíti a sebgyógyulást, és az izomszövet épülését, nitráttartalma elősegítheti a véráramlást. A cékla magas nitrát tartalmának jótékony hatása edzés közben is érezhető, javítja a test oxigén felhasználását, a benne lévő kálium pedig jót tesz az izomzatnak.
A cékla leve igazán finom és tápláló, így sokan szívesen fogyasztják smoothie-ként is. A cékla erős májtisztító hatással bír, valamint erősíti a bélrendszert. A zöldségben található betain segíti a zsírok lebontását, zsírégető hatása van, ráadásul rendszeres fogyasztásával támogathatjuk a bőr folyamatos megújulását is.
A cékla tehát egyre népszerűbb, de a káposzta is igazán finom, egészséges és sokoldalúan felhasználható, így arról sem érdemes lemondani.