Alkatrész-készletezés

Nemrégiben az egyik nap azzal zárult, hogy a gépkezelő bejelentette: a bal első féltengely belső kardáncsuklója tönkrement. Ez már „délután" 6 óra felé történt, a gép még kint dolgozott az egyik táblán. Természetesen aznap már nem húzta tovább a kombinátort, elindult a telephelyre. Ilyenkor sok helyen ideges kapkodás kezdődik, telefont ragadnak, és igyekeznek felhívni mindenkit, akitől segítségre számíthatnak. Aztán mikor besötétedik és elfogy a remény, akkor csak az elkeseredett káromkodás marad.

Most azonban hamar lenyugodtak a kedélyek, mert azt tudtam mondani: „Van hozzá alkatrészünk a raktárban, reggel kicseréljük, nem jár nagy megbontással a javítás."

Valóban, reggel elővettem a kardánkeresztet, ami gondosan egybe volt csomagolva a szükséges csavarokkal. A gép pedig, a szerelésben nem túl gyakorlott gépkezelő munkája nyomán, egy óra múlva újra „harcrakész" állapotban volt. Folytatódott a szántóföldi munka.

traktor

A javítás után gyorsan folytatódhat a munka – fotó: Fecsó Gábor

Ha a kérdéses alkatrész nincs raktáron, akkor bizony hosszú kiesést kell elszenvednie munkavégzésnek, mert éppen ünnep volt, így csak 4-5 nap múlva juthattam volna hozzá a megoldást nyújtó áruhoz. A szerencsén is múlott, de nem véletlenül volt a polcon az alkatrész. Több alkalommal előfordult, hogy cserélnünk kellett egyes gépeken.

A mezőgazdasági vállalkozások egy részében ennél nagyobb problémát, több kiesést okozott volna az eset. Jó néhány esetben tapasztaltam, hogy nincs, vagy csak igen csekély a pótalkatrészkészlet egy adott gazdaságban.



Hogyan változik a gazdasági környezet?

A '22-es aszályos év, és a digitalizációs pályázatok lefutása után az új gépek eladása drasztikusan csökkent. Ez persze azt is jelzi, hogy a gazdálkodóknál üzemben tartott gépek öregszenek, s ezzel a meghibásodás esélye is növekszik. Célravezetőnek tűnik, hogy a kialakuló helyzetre a termelők is felkészüljenek.

Habár néhány gyártónál és kereskedőnél még mindig érződik a járvány és a háború okozta ellátási problémák hatása, az előző években tapasztalt alkatrész- és géphiány már korán sem tűnik olyan drámainak, mint ahogy azt néhány éve átéltük. Mára már majdnem minden kereskedő újra gyorsan el tudja látni alkatrésszel a meghibásodott gépeket.

Szerintem az előző időszak tendenciái rámutatnak a mezőgazdasági gépgyártás szereplőinek koncepcióváltására is. Az egyre inkább nyilvánvalóvá váló globális nyersanyaghiány mellett a lehető legkisebb raktárkészletre és a legnagyobb elérhető profitra törekszenek. A gazdasági törvényszerűségek alapján az a termék képes a legnagyobb árrést produkálni, amiből kevés van, tehát a piac magasan árazza.

Mikor fog elromlani a gép?

Szezonon kívül álló helyzetben ritkán hibásodik meg a gép. Persze azért előfordul, hogy egy-egy kis állatka „beköltözik" a tárolt gépbe, és jóízűen körberágja az elektromos vezetékeket, vagy a gumicsöveket. Ez ellen is lehet valamit tenni, erről korábban már beszéltünk. De leginkább akkor jön elő a baj, amikor a legnagyobb az igénybevétel, és leginkább szükség van a gép munkájára, a szezon közben. Ilyenkor a gazda szemében az a legfontosabb, hogy mielőbb újra dolgozzon a gép, folytatni lehessen a megkezdett munkát.

A meghibásodások több mint fele hétvégére esik. (Ennek is megvan az oka, ez azonban egy másik cikk témája lehet.) Ilyenkor persze nem egyszerű alkatrészhez jutni. A kiemelt szezonokon kívül szinte már egyetlen kereskedőnél sincs „ügyelet" a szabadnapokon. Ha a jó kapcsolatra hivatkozva mégis eljut a gazda az üzletbe, annak később feltehetőleg másképpen fogja megfizetni az árát. Ennek az a hozománya, hogy a gyors javítás esélye egyre csak elvész, miközben a szezonmunkákra rendelkezésre álló idő, az időjárási körülmények miatt, egyre csökken.

traktor

Egységes géppark esetén kisebb készlet is elegendő lehet – fotó: Fecsó Gábor

Mit tehetsz, hogy mégis javítani tudj a kialakult helyzeten?

Azt tanácsolom, hogy töltsd fel a raktáradat olyan műszaki cikkekkel és alkatrészekkel, amelyekre szükséged lehet egy gyors beavatkozást igénylő meghibásodás esetén. Természetesen nem egyszerű kialakítani azt a készletet, ami már sok esetben segítség, de még nem okoz túl nagy anyagi terhet a vállalkozásnak.

A készlet kialakításához a javítási napló bejegyzéseit szoktam használni, és ezt javaslom neked is. Ha már vezetsz valamilyen nyilvántartást a „bajokról", akkor könnyebb helyzetben vagy. (Ennek köszönhetem én is, hogy a bevezető történetnek „happy end", gyors megoldás a vége.) Ha pedig az említett nyilvántartással nem rendelkezel, akkor javaslom, hogy kutasd fel az emlékeidet, és ennek megfelelően kezdd el összeállítani a raktárkészletedet.

alkatrész

Tartalék csapágyak munkagépekhez és kombájnhoz – fotó: Fecsó Gábor

Mindenképpen érdemes a munkagépek csapágyazásainak javításához szükséges pótalkatrészeket beszerezni. Vedd figyelembe, hogy egyes gépelemek természetes tulajdonsága, hogy elfáradnak, időközönként ki kell cserélni azokat. Ilyenek a szíjak és egyéb más elemei a hajtásoknak. Jobb esetben a gép kezelési utasítása is tartalmazza ezeket az alkatrészeket.

Példának említeném a generátorszíjat, amely – tapasztalataim szerint – 4-5 telet szokott kibírni. Ha nem figyelsz rá, és pont a szezon közepén adja fel, akkor egyes esetekben még a telephelyre bejutni sem egyszerű feladat a korszerű gépekkel. Ha cserére kerül a sor, mielőtt teljesen tönkremenne, rakd el a régit „HASZNÁLT" felirattal. Ez is kihúzhat néha a bajból.

Persze azért figyelj rá, hogy ne vidd túlzásba a használt alkatrészek felhalmozását, mert hamar elfogy a hely, és csak hamis biztonságérzetet kelt a teli raktár. A mezőgazdasági gépek alkatrészeinek költséghatékony beszerzéséről olvashatsz még az előrendelési akciókról megjelent cikkben.


Mit kell még beszerezni, hogy gyorsan talpra állhassanak a gépek?

Véleményem szerint érdemes komolyabb készletet felhalmozni a járatos kötőelemekből. Gondolok itt mindenféle csavarokra, hozzá anya és alátét. Különböző menetes szálakból is elfér egy-egy a polcon, ezek sokszor lehetnek a segítségedre hirtelen problémák esetén. Érdemes lehet készenlétben tartani egy-egy métert a járatos hűtő- és üzemanyagcsövekből. Ne feledkezz meg a bilincsekről, gyorskötegelőkről.

Az anyagi források függvényében betárazhatsz a munkagépekhez való kopó alkatrészekből. Ezekre előbb-utóbb biztosan szükséged lesz, nyilvánvalóan nem kidobott pénz. Ha ilyen raktárkészletet tartasz fenn, akkor az alkatrészek élettartamát is maximálisan ki tudod használni, elég az utolsó pillanatban megejteni a cserét.

alkatrész

Felújított önindítók várják a sorsukat – fotó: Fecsó Gábor


A részegységek javítása, felújítása is járható út

Ha még ennél is nagyobb biztonságra szeretnél törekedni, akkor a meghibásodott és ezért lecserélt részegységeket szépen sorban felújíttathatod vagy kijavíttathatod. Általában sokkal kedvezőbb költségek mellett, mint ha újat vásárolnál. Így a következő hibánál már van mihez nyúlni. Vagy segítségére lehetsz a gazdatársaidnak, akik csak később találkoznak az adott helyzettel, hibával.

Velem is sokszor előfordul, hogy tudok segíteni, csapágyakat, szíjat vagy más alkatrészt kölcsönadni. Egyszer még klímakompresszorral is ki tudtam segíteni a szomszéd gazdaságot, ezzel elkerültek 4 nap állásidőt. Nekem is sokat segített, amikor egyik este kölcsön kaptam egy önindítót, mindössze egy fél órára, hogy a gépet behozhassuk a telephelyre.

alkatrész

Az egységes géppark előnye a kisebb készlet lehetősége – fotó: Fecsó Gábor

Könnyebb helyzetben van, akinek egységes a gépparkja, túlnyomó részben egy gyártótól származó gépeket használ. Ebben az esetben a különböző típusok ellenére több egyező alkatrészt lehet fellelni. Különösen igaz ez a szűrők tekintetében, de akár más területen is. Ahol sokféle, tarka a gépállomány, ott nehézkesebb a megfelelő készlet kialakítása, de akkor sem lehetetlen egy „elsősegélycsomag" kialakítása.

Összefoglalva:

Az egyszerűbb hibák kijavítását megoldhatja egy kreatív gépkezelő is, ha a szükséges alkatrész rendelkezésre áll. Ezzel az állásidő jelentősen csökkenthető, a gazda kevesebbet idegeskedik.

Az időközönként megfelelő részletességgel átvizsgált gépek esetében, egy jó tervezéssel hasznos pótalkatrészkészletet lehet kialakítani és használni.

A közeli gazdák összefogásával elérhető, hogy megfelelő készlet álljon rendelkezésre, és a hibák gyorsan kijavításra kerüljenek.

Hibamentes munkát kívánok!

Fecsó Gábor