Az északnyugat-európai burgonyatermelésre nagy hatással voltak az idei esőzések, teljesen keresztbe vetett mindent. A holland és a belga piac ellátását átmenetileg a svédek oldják meg, ennek hatására az amúgy sem olcsó árak meduplázódtak.

Nincs elég burgonya

„Megduplázódott a burgonya ára. A mostani a legmagasabb árszint, amit valaha láttam Svédországban"

– mondta el Daniel Larsson, a svédországi Hebe Frukt & Grönsaker AB beszerzési részlegének vezetője és társtulajdonosa, majd hozzátette:

„Még soha nem tapasztaltunk ilyen magas árszintet a burgonya esetében. A teljes jó termés elfogyott."

Sok a csapadék

A fő probléma, hogy Északnyugat-Európa nagy részén ebben az évben rendkívül sok csapadék hullott, ami mellé meleg társul. Májusban a meleget egy ismét nagy esőzés követett. A szürreális az egészben, hogy egy rövid ideig Svédország exportálta a krumplit Hollandiába és Belgiumba, hiszen ezekben az országokban a csapadék hátráltatta a betakarítást.


A skandináv országban általában nyár közepéig tartanak ki a magas gyümölcs és zöldség árak, amit aztán idővel csökkenés követ. Mivel ott is sok eső hullott, ami visszavetette a termést, így még mindig drága a burgonya. A mostani nyári idő jelentősen rontotta a karfiol, a káposzta és más zöldséget termésmennyiségét és minőségét. Öröm az ürömben, hogy a komor időjárás visszavetette a keresletet. Ennek ellenére az egyes termékek ára továbbra is magasnak mondható.

Többet termelnek, mint mi?

Svédország 2022-ben 7 millió dollár értékben exportált burgonyát, míg az importra 28 millió dollárnyi összeget költöttek. A magyar import 2022-ben 36,5 millió dollár volt, amely 14-szeresen haladta meg a kiviteli értéket.

A svéd burgonyát főleg a finnek és a dánok vásárolják, importálni pedig főleg Dániából szoktak. Hollandia normál esetben 14-20%-os részarányt képvisel a svéd beszerezésben, a kivitelüknek pedig alig néhány százaléka irányul ide.

Nem túl kedvező az időjárás

Larsson szerint a mostani meleg tavasz és a csapadékos nyár cseppet sem tesz jót a svéd növénytermesztésnek.

Magasak a svéd árak, de ez a hollandokat nem zavarja, így is onnan importálják a krumplit - fotó: pexels.com

"Jó volt az idő tavasszal. A május meleg és napsütéses volt. Júniusban és júliusban rossz idő volt, szürke éggel és hideggel. A rossz időjárás miatt idén nagyon magas árakat láttunk a bogyós gyümölcsöknél, ennek ellenére nagy a kereslet az eperre"

- tette hozzá. Majd azzal egészítette ki, hogy a csonthéjas gyümölcsök Olaszországból, Spanyolországból, valamint Szerbiából származnak, de ez máskor is így volt. Az egzotikus gyümölcsök, mint a mangó vagy az ananász, illetve az avokádó értékesítése nyáron jóval alacsonyabb, ősszel, télen, illetve tavasszal nő.