A len magjából kinyert olaj rendkívül értékes, ugyanis egészséges zsírok gazdag forrása, melyek számos egészségügyi előnnyel rendelkeznek – írja a divany.hu.

A lenmagból hideg sajtolással vonják ki az olajat, aminek az előnye az, hogy így megőrzi azokat az antioxidánsokat, melyek a melegítés hatására károsodhatnának.

A lenmag és a lenmagolaj is ómega-3 zsírsavakat tartalmaz, amelyek beviteléről fontos gondoskodni a táplálkozáson keresztül.

A lenmagolaj fogyasztásának egészségügyi előnyei

Támogatja a szív egészségét

A lenmagolajban lévő ómega-3 zsírsavak az agyra és a szívre nézve is előnyös hatásúak: csökkentik a vérrögök és a szívbetegségek kialakulásának esélyét, és hangulatjavító hatásuk is van. A lenmagolaj kiváló választás lehet a vegánok és azok számára is, akik nem akarnak halat fogyasztani.


Csökkentheti a koleszterinszintet

A lenmagolaj 12 héten át tartó fogyasztása számottevően csökkentheti a szervezetben a „rossz" LDL-koleszterin szintjét. Ez a koleszterinfajta a szívbetegségek kockázati tényezője. A vizsgálatok szerint a férfiaknál már 4 hét után megmutatkozhat a lenmagolaj koleszterincsökkentő hatása. Fogyasztása ráadásul emellett növelheti a szervezetben a „jó" HDL-koleszterin szintjét.

A lenmagolaj a lignánok egyik leggazdagabb növényi forrása

A lignánok antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkeznek, ezzel segíthetnek megelőzni olyan betegségeket, mint például a 2-es típusú cukorbetegség vagy a szívbetegségek, továbbá a lenmagolaj fogyasztása a stresszt is csökkentheti. A lignánok egy másik kutatás eredményei alapján a mellrák kockázatát is csökkenhetik, az pedig jelenlegi vizsgálatok tárgyát képezi, hogy a csontritkulás szempontjából is lehet-e hasonló hatásuk.

olaj

A len magjából kinyert olaj rendkívül értékes – fotó: Pixabay

Kiváló gyulladáscsökkentő

A lenmagolaj rendszeres fogyasztásával megelőzhető a gyulladásos folyamatok beindulása, illetve jelentősen csökkentheti a szervezetben a gyulladáshoz kapcsolódó fehérjék mennyiségét is.

Hogyan fogyasszuk?

A lenmagolaj akár napi rendszerességgel is fogyasztható. Szakemberek szerint a jótékony hatások eléréséhez néhány teáskanálnyi vagy evőkanálnyi mennyiséget szükséges fogyasztani – ez biztosítja az ómega-3 zsírsavak ajánlott napi bevitelének jelentős részét.

Az ALA esetében az ajánlásokban a nőknél napi 1100 grammos mennyiség szerepel, a férfiaknál pedig 1600 milligramm. Egy evőkanálnyi lenmagolaj kb. 730-1095 milligramm ALA-t tartalmaz.

A lenmagolaj lehetséges mellékhatásai

Nagyobb mennyiségben fogyasztva azonban a lenmagolaj gyomorproblémákat és hasmenést okozhat, néhány embernél pedig allergiás reakciót válhat ki. Ezenkívül csökkentheti a vér alvadási képességét, és megnövelheti a vérzés kockázatát, tehát aki véralvadásgátló gyógyszereket szed, annak érdemes erről konzultálnia az orvosával. Ismert kockázata továbbá, hogy vérnyomáscsökkentő készítményekkel párhuzamosan alkalmazva túlzottan lecsökkentheti a vérnyomást.

A szakemberek arra is figyelmeztetnek, hogy a lenmagolajat ne használjuk főzéshez, mert lebontja a zsírsavakat, és az egészségre káros szabadgyököket képezhet, tehát inkább salátaöntetként, mártogatósokhoz, turmixokhoz vagy joghurtokhoz adva érdemes felhasználni.