A rózsa különleges növény. Nem véletlenül nevezik a virágok királynőjének, hiszen méltó módon képviseli az összes virágot. Éppen ezért, ha valaki fontos számunkra, és meg szeretnénk ajándékozni, gyakran adunk neki rózsát, akár hivatalos látogatásokkor is.
A budapesti látogatás alkalmából Novák Katalin köztársasági elnök három különleges Árpádházi Szent Erzsébet rózsatövet ajándékoz Őszentsége Ferenc pápának. Az ajándékozás nagy örömet jelent a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem közösségének, hiszen ezt a gazdagon virágzó, igen ellenálló rózsafajtát az egyetemhez tartozó Budatétényi Rózsakert alapítója, Márk Gergely nemesítette - tudjuk meg a MATE közleményéből.
Ismerd meg az Árpádházi Szent Erzsébet rózsa történetét
Az Árpádházi Szent Erzsébet rózsát 1994-ben nemesítették. Ez a különleges rózsafajta világszerte ismert, hiszen 2000-ben egy Rómában rendezett nemzetközi versenyen parkrózsa kategóriában aranyérmet nyert. Nem véletlen, hogy számos közterület és magánkert igen kedvelt rózsája és szinte a világ minden táján megtalálható egy-egy példánya.
Az Árpádházi Szent Erzsébet rózsa 2000-ben egy Rómában rendezett nemzetközi versenyen parkrózsa kategóriában aranyérmet nyert. Fotó: MATE
A fajta neve a híres rózsalegendára emlékeztet. A legenda szerint Árpádházi Szent Erzsébet télvíz idején kenyeret vitt az éhezőknek a kötényében. Amikor kérdőre vonták, hogy mit visz a kötényben, azt válaszolta, hogy rózsákat. Isten nem hagyta őt cserben, így a kenyerek rózsává változtak
„Rendkívüli örömmel tölt el minket, hogy ez az egyetemhez kötődő, nemzetközi szinten is elismert rózsafajta Őszentsége Ferenc pápa ajándéka lehet. A rózsafajták megőrzését és a rózsakert megtartását az egyetem vezetése mindig szívügyének tekintette, ezért ez az ajándékozás számunkra a nemesítő munka megkoronázást jelenti. Bízunk benne, hogy a gazdagon virágzó, különleges rózsafajtában Őszentsége is örömét leli majd" – hangsúlyozta Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora.
A Márk Gergely-rózsaörökség és így az Árpádházi Szent Erzsébet rózsa fenntartásáról a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézetének Dísznövénytermesztési és Zöldfelületgazdálkodási Kutatócsoportja gondoskodik.
A csoport munkájának köszönhetően növényházban, mesterséges pótmegvilágítással sikerült a természetes időpontnál előbbi, korai virágzást előidézni Őszentsége Ferenc pápa érkezésére, még jobban elnyújtva ezzel a gyönyörű fajta virágzási idejét.
Az Árpádházi Szent Erzsébet rózsa bokorrá fejlődik. Fotó: MATE
Így lehet neked is Árpádházi Szent Erzsébet rózsa a kertedben
A két-három méter magas, erőteljes bokorrá fejlődő rózsafajta akár kerítésre vagy pergolára futtatva is igen dekoratív. Éppen ezért nagyon is van helye a közterületek mellett a kiskertekben is. A rózsa élénk lilás rózsaszínű virágai 8-10 cm átmérőjűek, kellemesen erős illatúak és hármas-ötös csoportokban nyílnak.
A fajta másodvirágzása is bőséges, így egészen az őszi fagyokig díszlik. Ráadásul túl sok gondoskodást sem igényel, mivel ellenáll a gombabetegségeknek, továbbá kiváló a szárazságtűrő és fagyálló képessége.
Így ültess rózsát
A rózsa támaszt némi elvárást a kertésszel szemben, azonban ha megadjuk neki, amire vágyik, csodás társunk lesz, hosszú éveken át.
1. A rózsa nagyon fényigényes növény, amelynek naponta legalább 6-8 órán keresztül van szüksége napfényre, így a kertünk legvilágosabb pontjára ültessük.
2. Azonban ez a hely szélvédett is legyen, hiszen a rózsa nem szereti a szelet.
Az Árpádházi Szent Erzsébet rózsa méltó ajándék lesz Ferenc pápa számára. Fotó: MATE
3. A rózsát jóformán egész évben ki lehet ültetni, amikor nincs fagy, de a tavasz a legideálisabb időszak az ültetés számára.
4. A rózsák az enyhén savas, tápanyagban gazdag, laza szerkezetű talajt kedvelik, amelynek jó vízelvezetése van. Ha nem felel meg mindennek a kertünk talaja, akkor adjunk érett trágyát vagy komposztot a földhöz, ahová el fogjuk ültetni.
5. Mindig hagyjunk kellő távolságot az ültetett tövek között. Az ültetőgödröt akkorára készítsük, hogy a földlabdás rózsa kényelmesen el tudjon férni benne. Ez átlagosan 60x60x60 cm nagyságú gödröt jelent. Az aljára tegyünk érett komposztot vagy trágyát, majd ezt takarjuk be egy vékony földréteggel, hogy ne érintkezzen a növény gyökere közvetlenül a trágyával. A rózsát olyan mélyre ültessük el, hogy a földjének felszíne a talaj felszínével egy síkba kerüljön. Ezután öntözzük meg jó alaposan.
6. Ha szabadgyökerű rózsát vásároltunk, akkor annak a gyökereinek végeit vissza kell metszeni, hiszen általában azok károsodnak a szállítás során. Az ültetés után szórjunk a rózsa töve köré 5-7 cm-es talajtakaró anyagot, hogy jobban meg tudjuk őrizni a talaj nedvességét.
A rózsa metszése
A rózsa nagyon igényli a metszést, enélkül fel fog kopaszodni, hamar elöregszik, és csökkenni fog a virághozama. Ráadásul a virágai is jóval kisebbek lesznek. A rózsa metszését kora tavasszal kell megkezdeni, mindenképp fagymentes időben, amikor megpillantjuk a növekedés első jeleit, vagyis kis rügyeket fedezünk fel rajta. Ekkor kell lemetszeni az elhalt és sérült ágakat.
Az Árpádházi Szent Erzsébet rózsa méltó éke lehet a kertünknek. Fotó: MATE
A kerti rózsát rügyre metsszük. Az éves vesszők visszavágása során a metszési felület mindig egy rügy fölött 5-10 milliméterrel kell, hogy legyen. A metszéskor ferde metszlapot vágjunk úgy, hogy a metszlap a rüggyel ellentétes oldal felé lejtsen, hiszen ha a rügy felett túl rövid csonkot hagyunk, az veszélyezteti a rügyet, míg ha a csonk túl hosszú, a rügyig beszáradhat.
A vadhajtásokat, a gyenge, beteg, elszáradt vesszőket tőből metsszük ki. Az erősebb ágak vágására használhatunk ágfűrészt vagy gallyvágó ollót, míg a metszéshez és az ifjításhoz metszőollót használjunk. A tavaszi metszés során az erős vesszőket 4-5 rügyre, míg a gyengébb hajtásokat 2-3 rügyre metsszük vissza. Az első évben nyáron is metsszük a rózsát. Ügyeljünk rá, hogy az első virágok elnyílása után minden hajtást metsszünk vissza az egyharmadára.
A rózsabokroknak fenntartó metszésre is szüksége van. Ekkor mindenképp távolítsuk el a vadhajtásokat, mert ezek elvonják a növénytől a tápanyagokat és a vizet. Ezeket nagyon könnyű megkülönböztetni, hiszen más a színük és a tüskézettségük is. Ezeket a hajtásokat a gyökérnyaknál kell elvágni. A beteg, elfagyott, sérült és öreg vesszőket is el kell távolítani.
Gyönyörű és illatos rózsakertet kívánunk!