Ha van kerted, vagy egy erkélyed, akkor valószínűleg van paradicsomod is. Mert hát ugye nincs jobb, mint a saját paradicsom. De a paradicsomot nem csak mi szeretjük. Sajnos a paradicsomot nagyon sok kártevő és betegség támadhatja meg. Ezeknek nagy része ellen kellő időben tudunk védekezni, azonban, amikor már megtörtént a baj, nem árt, ha tudjuk, mikor fogyasztható a paradicsom, és mikor ne jusson eszünkbe enni belőle.

Ha pedig úgy érezzük, támadás érheti az egészséges paradicsomot is, nem árt, ha gyorsan közbelépünk. Még mindig jobb zölden leszedni a paradicsomot, mint hagyni, hogy fogyaszthatatlanná váljon.

Nem mindegy, hogy ehető a paradicsom, vagy inkább kerüljük

A paradicsomot gyakran támadják meg kórokozók és kártevők, azonban bizonyos esetekben a paradicsom még ilyenkor is fogyasztható. Amíg a bogyókon nem jelennek meg kemény részek vagy barnás foltok, addig a termést el lehet fogyasztani, akkor azonban mindenképp kerüljük a fogyasztást.

paradicsom

Ha betegnek látjuk a paradicsomot, fontos, hogy nem minden esetben szabad elfogyasztani. Fotó: Shutterstock

Ha látjuk, hogy gond van a paradicsommal, szedjük le minél hamarabb a termést, főleg, a még egészséges részét, mivel a betegségek könnyen és gyorsan át tudnak terjedni az egészséges tövekre is. Ha még zöld a paradicsom, akkor is érdemesebb leszedni, mivel úgy még készíthetünk belőle finomságokat, sőt, akár még be is tudjuk érlelni.

Amennyiben poloskák támadták meg a paradicsomot, a poloskaszívogatás hatására a paradicsom héja keménnyé válik és kellemetlenül viaszosnak, ragadósnak érezzük. Az ok pedig nem más, mint hogy a poloskák emésztőnedvet bocsájtanak a növénybe és az elfolyósodó szöveteket szívogatják. Így a paradicsom termésén barna foltok alakulnak ki, majd rothadásnak indul.


Már maguk a foltok is rontják a paradicsom minőségét, azonban a poloskák a szennyezett bűzmirigyeik váladékával és ürülékkel is megfertőzik a termést, melynek jellegzetes poloskaszaga sem csábít a fogyasztásra, így sajnos ekkor már inkább ne együk meg.

Ha zölden kell leszedned, akkor is lehet még belőle piros

Ha kénytelenek vagyunk zölden leszedni a paradicsomot, akkor is van rá mód, hogy védett körülmények között érjen be, ráadásul ekkor is ugyanolyan finom, mintha a kertből szedtük volna le, érett állapotában.

Ehhez szedjük le a zöld paradicsomokat, majd helyezzük őket tiszta, száraz befőttes üvegbe. Semmit ne adjunk hozzá, csupán tegyük bele a tisztára törölt zöld paradicsomokat, és tegyük fel a konyhában vagy a szobában a szekrény tetejére. Dekorációnak sem utolsó, de átlagosan egy hónap elteltével piros lesz a paradicsom, nem sárga, és persze nem is zöld.

Így ráadásul meg lehet hosszabbítani a frissen ehető paradicsom szezonját anélkül, hogy kockáztatnánk, és kint hagynánk a kertben. Az íze és az állaga is olyan lesz, mint a kertben érett paradicsomé. Azonban, ha túl sok a termés, és hosszabb ideig szeretnénk tartósítani, arra is vannak kiváló lehetőségek.

Ezt készítsd a zöld paradicsomból

A zöld paradicsomot tilos nyersen fogyasztani, mert mérgező az ember számára. Ennek az oka, hogy szolanin és tomanin nevű alkaloidokat tartalmaz. Ezek az alkaloidok védik a még éretlen paradicsomot a kártevőktől, de nemcsak keserűvé, hanem mérgezővé is teszik azt. Ezek az alkaloidok az érési folyamat során tűnnek el a paradicsomból, de mivel a kertedben lévő zöld paradicsom már nem fog tudni beérni, így csak feldolgozva, vagy beérlelve fogyaszthatjuk.

Készíts belőle savanyúságot

A zöld paradicsomból kiváló savanyúságot lehet készíteni. Ehhez azonban fontos, hogy egészséges paradicsomokat válasszunk, amelyeknek a mérete is azonos.

Hozzávalók: 1 kg zöldparadicsom, 0,5 l víz, 30 g só, 0,5 dl 20%-os ecet, 2 db babérlevél, 1 teáskanál szemes bors, 1 evőkanál mustármag, 1 db csípős paprika. 1 késhegynyi nátrium benzoát.

paradicsom poloska

Ne fogyasszuk el a paradicsomot, ha a poloskák megtámadták. Fotó: Shutterstock

Alaposan mossuk meg a paradicsomokat, majd fertőtlenítsünk ki egy nagyobb méretű befőttes üveget és helyezzük bele őket. Forraljuk fel a vizet, körülbelül 30 percig főzzük utána a fűszerekkel és a sóval, majd adjuk hozzá az ecetet és a nátrium benzoátot. Hagyjuk kihűlni a levet, majd öntsük rá a paradicsomra és zárjuk le légmentesen az üveget. Tegyük hűvös, sötét helyre.

Lekvárt is készíthetünk belőle

A zöld paradicsomból lekvárt is készíthetünk. Ha szeretjük az almát, akár fele-fele arányban azt is adhatunk hozzá, így igazán egyedi ízt kaphatunk.

Hozzávalók: 1 kg zöldparadicsom, 1 db alma, 400 g kristálycukor, 1 citrom héja és leve, ha lehetséges, akkor bio citromot használjunk, 1 csipet só, 1 mk őrölt fahéj, 1 csipet őrölt szegfűszeg.

Mossuk meg, tisztítsuk meg és csumázzuk ki a paradicsomot, majd hámozzuk is meg. Aprítsuk fel a hozzávalókat, majd tegyük őket egy fazékba. Ezután adjuk hozzá a cukrot, a sót, a citromlevet és a reszelt citromhéjat, illetve a fűszereket, és az egészet főzzük nagyon puhára. Ha gyorsítani szeretnénk a folyamaton, használjunk hozzá botmixert.

Addig főzzük, amíg sűrű és zselés lesz az állaga, de ne feledkezzünk meg a sűrű kevergetésről sem közben. Körülbelül másfél óra, és készen leszünk, majd öntsük kifertőtlenített üvegekbe a lekvárt. Azért, hogy a hirtelen beleöntött, forró folyadék hatására az üveg ne repedjen el, először csak keveset öntsünk bele, majd egy kicsit később töltsük meg az üveget. Zárjuk le légmentesen az üvegeket, állítsuk őket fejtetőre, hogy ne romoljanak majd meg, és hagyjuk száraz dunsztban kihűlni.

Egészséges paradicsomban gazdag kertet és kamrát kívánunk!