A növénytermesztők körében közismert tény, hogy különböző növények egymás közelébe ültetése (társítása) alapvetően befolyásolja mindkét vagy esetleg több társ fejlődését – írja az mdpi.com.

A Pekingi Egyetem kutatói kísérletek alapján megállapították, hogy ezt a módosulást a társítási (angol kifejezéssel „intercropping") rendszerben szereplő növények gyökérzónáiban élő mikrobák összetételének megváltozása idézi elő. A megfelelő társnövény kiválasztása többek között akadályozhatja a gyökércsomó-fonálféreg által okozott és egyéb fertőzések kialakulását.

A növénytermesztők a társítások sokféle hatását tapasztalták meg különböző növények véletlen vagy tudatos egymás mellé ültetése révén. A kutatókat is meglepte, hogy egy bizonyos fajta paréj (Amaranthus tricolor) a kísérletekben kedvező hatást gyakorolt az uborka növekedésére, és megelőzte a növény gyökérzetét erősen károsító fonálféreg-fertőzéseket.


A két növény társításához egy kényszerintézkedés vezetett a világ uborkatermésének 60 százalékát előállító Kína részéről, mivel az ország szójatermesztését a Meloidogyne incognita fonálféreg fertőzése a gyökérrendszer deformálása és a tápanyagfelvétel akadályozása révén kis híján a padlóra küldte.

A kémiai nematódaölők a problémát gyakorlatilag a környezet jelentős károsítása árán sem tudták megoldani, az egyszerű paréj közbevetése viszont az első alkalmazások során erősen elnyomta a parazita fonálféreg negatív hatását. A kínai tapasztalatok alapján a tudósok megvizsgálják a paréj más növényekkel való társítási lehetőségét is.