- Az elmúlt egy héten hullott hó szinte már mindenhol el is olvadt, de az Alföldön továbbra is nagy szükség van a csapadékra.
- A télies időjárás a következő napokban is folytatódik: északi áramlással a jövő héten sarkvidéki, hideg légtömeg érkezik.
- Havazás a jövő hét közepéig nem várható, ám a fagyokat az őszi vetések a hótakaró hiányában is bírják majd.
Jókor jött a csapadék!
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) adatai alapján december 9-én jelentős csapadék érkezett. A nyugati megyékben a hóréteg elérte a 10-18 cm-t is, másutt havaseső, eső hullott.
Hóvastagság 2021. december 10-én reggel 7 órakor (cm, F: hófolt, L: hólepel) – Fotó: OMSZ
December 12-én a frontrendszer csapadékzónája áthelyeződött a keleti országrész fölé és elsősorban a Tiszántúlon hullott számottevő csapadék változatos halmazállapotban. Volt eső, havas eső és hó is. Az északi tájakon 1-6 cm-es hóréteg alakult ki.
Összesítésben 10-25 mm közötti csapadék hullott az elmúlt 10 nap során, így az elmúlt 30 nap csapadékösszege országszerte többletet mutat az átlagoshoz képest.
10 napos csapadékösszeg 2021. december 15-ig – Fotó: OMSZ
A 30 napos csapadékösszeg eltérése a sokéves átlagtól 2021. december 15-ig – Fotó: OMSZ
A csapadékra azonban továbbra is nagy szükség van. 90 napos áttekintésben még mindig jelentős területeken mutatkozik hiány.
A 90 napos csapadékösszeg eltérése a sokéves átlagtól 2021. december 15-ig – Fotó: OMSZ
Ugyanakkor a talaj jól halad, hiába kezdődött későn. A felső 20 cm országszerte telített, sáros, a 20-50 cm-es rétegben szinte már csak az Alföldön van hiány. A fél méter alatti talajrétegbe a délnyugati és északi országrészben már jutott a csapadékból, azonban az Alföldön még száraz ez a réteg.
A csapadékeloszlás igen kedvező, az egymást követő csapadékhullámok között több napos szünetek vannak, így a nedvesség a mélyebb talajrétegbe szivároghat.
Készülni kell a kemény fagyokra!
Ezen a télen eddig jelentős talajfagy még nem volt. A hidegebb éjszakákon a talajnak csupán a felső néhány centiméter fagyott meg átmenetileg, majd napközben kiengedett. Nagy hőmérsékletingadozást nem tapasztaltunk, a hőmérsékletek az átlag körül alakultak.
A maximum hőmérsékletek a Dunántúlon a havazáskori 0 fok közeli értékekről a hét első felében 6-8 fokra emelkedtek, csak a ködös részeken maradtak 5 fok alatt.
Napi maximumhőmérséklet 2021. december 14-én – Fotó: OMSZ
A felhőzet függvényében a hőmérsékleti minimumokban jelentős különbségek alakultak ki, a leghidegebb reggelek kedden, szerdán és csütörtökön fordultak elő.
Napi minimumhőmérséklet 2021. december 14-én – Fotó: OMSZ
Így fejlődik az őszi vetés
Az őszi vetések jó állapotban vannak. A repce általában jól fejlett, 6-8 leveles táblák a jellemzőek, de az őszi árpa és búza is szépen zöldell.
Az őszi káposztarepce vetése augusztus végén volt ideális. A csapadék hatására a Dunántúlon és a középső országrészben fejlődésnek indulhattak a növények. Ezzel szemben keleten, északkeleten kevés csapadék hullott, itt hiányosan kelt és nehezen fejlődött a repce. Az őszi kalászosok talajelőkészítéséhez általában kedvezőek voltak a feltételek, de északkeleten és az Alföld középső részén még októberben is száraz volt a talaj. 30-50 mm-es csapadékhiány alakult ki az ideálishoz képest.
November elején az egész országban jelentős csapadékot kapott mind a repce, mind az őszi kalászosok. A következő nagyobb csapadék november végén és december elején érkezett, ám a délkeleti és északnyugati országrészben még mindig 50 mm-rel elmarad a növények számára optimális értékektől.
Vastagabb, összefüggő hóréteg kialakulása a síkvidéken a következő napokban sem valószínű a jövő hét közepéig, de a várható fagyokat az őszi vetések így is kibírják majd.
Időjárás-előrejelzés
A következő napokban tartós északi áramlás alakul ki térségünkben és egymást követik majd a frontok. Ma estétől hidegebb, vasárnap átmenetileg enyhébb, hétfőtől pedig már sarkvidéki eredetű levegő érkezik fölénk.
Számottevő csapadék a jövő hét közepéig nem várható, azonban kisebb eső, hó, ónos eső helyenként előfordulhat.
A hétvégén megerősödik a szél, helyenként viharossá is fokozódik.
Jelentős lehűlésre hétfőn számíthatunk és éjszakánként erős fagyok is várhatók, sőt helyenként napközben is fagypont alatt marad a hőmérséklet.
A nappalok a következő egy héten még rövidülnek, de hamarosan itt a téli napforduló.
Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!
Indexkép: Gáspár Elizabet