A fűtési szezon beköszöntével ismét romlik a levegőminőség, amit sokszor a nem megfelelő fatüzelés okoz. Egyik legfőbb probléma a nedves fa használata, amely jelentősen növeli a károsanyag-kibocsátást. A WWF Magyarország új tanulmánya részletes tervet vázol fel a szabályozás megvalósítására.

A nedves tűzifa ára: rossz levegő és pazarlás

A WWF Magyarország tanulmánya szerint, ha nedves fával tüzelünk, akár háromszor annyi szálló por és egyéb légszennyező anyag keletkezhet, mint száraz fa esetében. Ráadásul a nedves fa fűtőértéke fele akkora, így több tüzelő szükséges az azonos hőmérséklet eléréséhez.

tuzifa-wwf-tanulmany

Több mint félmillió magyar háztartás nedves tüzifát használ – fotó: Shutterstock

Egy konkrét példa szerint egy átlagos, 10 erdei köbméter tűzifát felhasználó háztartás akár két tonnával is több káros anyagot bocsáthat ki évente, ha nedves fával tüzel. Ez nemcsak az erdeinkre ró indokolatlan terhelést, hanem a háztartások pénztárcáját is megterheli, hiszen a nedves fa alacsony hatékonysága miatt többet kell vásárolni belőle.

Miért nem szárítják a fát a háztartások?

A háztartások körülbelül 40 százaléka hat hónapnál rövidebb ideig szárítja a megvásárolt fát, míg 10 százalékuk kizárólag a fűtési szezonban szerzi be – derült ki a WWF 800 háztartást érintő felméréséből. Ez azt jelenti, hogy több mint félmillió magyar háztartás nedves fát használ. A probléma megoldása nem csupán szemléletformálás kérdése.


A tűzifával fűtő háztartások jelentős része a legalsó jövedelmi kategóriákba tartozik, így számukra szinte lehetetlen, hogy két évre előre megvásárolják és szárítsák a fát.

Emellett egy átlagos háztartásnak akár 10 erdei köbméternyi fát kellene tárolnia, ami komoly helyigényt jelent.

Az erdészetek és tüzépek sem tudják megoldani a fa hosszú távú tárolását, hiszen a nagy kereslet miatt gyakran azonnal értékesítik azt.

Külföldi példák és a WWF javaslata

Anglia jó példa lehet a megoldásra, ahol törvény szabályozza, hogy 20%-nál magasabb nedvességtartalmú fát nem lehet árusítani. A WWF Magyarország szerint egy hasonló rendszer bevezetése hazánkban is megoldást jelenthetne. Az első lépésként a szociális tűzifa-programban kellene elindítani a változást, hiszen itt a legkiszolgáltatottabb háztartásokról van szó.

A javaslat része egy tűzifa-szabvány bevezetése, amely előírná a maximális nedvességtartalmat. A nagyobb tűzifapiaci szereplők, például az állami erdőgazdaságok, lennének az első kötelezettek. Hosszabb távon olyan közraktározási rendszert kellene kiépíteni, amely lehetővé teszi a fa megfelelő szárítását, biztosítva ezzel a háztartások számára a száraz tűzifa elérhetőségét az év minden szakában.

„Bár a szabályozás bevezetése kezdetben plusz költségekkel járna, ezek gyorsan megtérülnének a hatékonyabb fűtésnek, a tisztább levegőnek és az erdőkre nehezedő nyomás csökkenésének köszönhetően" – mondta Harmat Ádám, a WWF éghajlatvédelmi programvezetője.

A tisztább levegő és az erdeink megóvása közös érdekünk. Egy ilyen „win-win" szabályozás nemcsak környezetvédelmi, hanem társadalmi szempontból is előremutató lépés lenne.

Indexkép: Shutterstock

Forrás: WWF Magyarország