Becsüljük meg a kajszit, idén nem fagyott el!

Az utóbbi két évben a kora tavaszi fagyoknak köszönhetően, mely nem csak hazánkban, de Európa szerte is jelentkezett, szinte kóstolni sem tudtuk a kajszibarackot. Így azokban az években, amikor termés mutatkozik a fákon, nagyon meg kell becsülnünk, hívja fel a figyelmet a NAK.

De a megoldás nem az, hogy az utolsó szemig a fán hagyjuk a termést, hanem éppen ellenkezőleg: temésritítást érdemes végezni. Mivel tavaly a legtöbb fán szinte alig volt termés, esélyes, hogy idén túltermés jelentkezik. A tavalyi évben a kajszifák termés nélkül maradtak a virágzáskori fagyos időszaknak köszönhetően, így sok virágrügyet tudott képezni a fa, ami idén látványos gyümölcsberakódást eredményezett fajtától függően. Ha ezt a fákon hagyjuk, akkor a következő évben a fagyoktól függetlenül sem számíthatunk majd jó termésre. A háttérben a termőegyensúly felborulása áll.

kajszi

Idén sok kajszi várható, de a minősége csak akkor lesz jó, ha ritkítjuk a termést ezekben a napokban – Fotó: Shutterstock

Termesztési hiba?

A NAK szekértője felhívja a figyelmet: arra kell törekednünk, hogy minden évben legyen bőséges terméskezdemény a fákon, a virágzáskori fagyos időszak kivételével. Ha ez nem így van, akkor döntően termesztési hibát követtünk el, ami az előző évben keresendő, mely jellemzően a termésszabályozás elmaradásából és/vagy nem megfelelő kivitelezéséből adódik.

Azokon a fákon, amelyen nem történik meg a ritkítás, aprók a termések, sok esetben be sem érnek és jellemző az érés előtti hullás. Az ilyen gyümölcsök beltartalmai értékei is elmaradnak a kívánatostól és nem is finomak.

Mikor és mennyit?

Idén általában jó volt a berakódás a kajszifákon, így akár a kötődött gyümölcsök felét is eltávolíthatjuk. A ritkítás ideje is fontos tényező: csonthéj keményedésének kezdetéig végeznünk kell, az elvirágzástól számítva 25-30 nap áll rendelkezésre, tehát ezekben a napokban be kell fejezni.

Rövid termőnyársakon 1-2 db gyümölcs, hosszú termővesszőkön 8-10 cm-enként maradjon 1-1 gyümölcs, tehát egy 80- 100 cm hosszú termővesszőn se hagyjunk 8-10 db gyümölcskezdeménynél többet.


Őszibarack még igényesebb

Az őszibarack a megfelelő ritkítás elvégzésére még a kajszinál is igényesebb, mivel lényegesen nagyobb gyümölcsről is van szó. A ritkítás mértéke körülbelül 25-50% között. Ha ezt nem végezzük el, kicsi marad a gyümölcs, ami az őszibarack esetében kifejezetten rontja az értékesíthetőséget.

A ritkítás mértéke – irányadó számok

Általánosan igaz, hogy 20 levél szükséges 1 db gyümölcs kineveléséhez. A ritkítás eredményessége döntően függ a megfelelő időzítéstől: a teljes virágzástól számított 30-35. naptól kezdve kezdhetjük meg, amikor az életképes gyümölcskezdemények kötődnek (kis dió nagyságúak, 22-27 mm) és a csonthéj keményedésig tart, mely a teljes virágzást követő 45-50. napon fejeződik be. Vagyis eddig kell a ritkítást befejezni.

Rövid (5-10 cm) nyársakon 1db, rövid termővesszőkön (20-40 cm) 2-3 db, hosszú termővesszőkön (40-60 cm) legfeljebb 4-5 db gyümölcsöt hagyjunk, mely természetesen a metszéskor meghagyott optimális termővesszőszám mellett értendő.