A piacon, bevásárlóközpontokban már többen is találkoztunk a datolyaszilvával, ám azok nagyrészt Spanyolországból vagy a Távol-Keletről érkeztek Magyarországra. Az utóbbi években megjelent a helyi termelésű gyümölcs is.

A nagyon egészséges, egyes helyeken gyógyszerként is számon tartott gyümölcs kiváló minden légúti megbetegedés megelőzésére, köhögés, influenza, hörghurut, torokfájás, torokgyulladás ellen, de magas vastartalma miatt vérszegénység ellen is javallják, sok béta-karotint és C-vitamint tartalmaz.

Ázsiában nagy hagyománya van az aszalásának is, de elsősorban mindenhol frissen, nyersen fogyasztják, meghámozva és cikkekre vágva, a puhább példányokat héjastul félbevágva és kiskanállal a héjból kikanalazva.

Keszü Béla bodai telkén négyszáz, terméstől roskadozó datolyaszilvafa sorakozik, a narancssárga kerek gyümölcsök nemcsak kinézetre, de ízre is különlegesek. A más néven khakiszilvaként ismert gyümölcs az őszi-téli időszakban üde színfoltja lehet étkezéseinknek.

datolyaszilva

Datolyaszilva Bodán.

Mint a termelő is elmondta, a nagyon édes, magtalan déli gyümölcs igazán megosztó. Ez azt jelenti, hogy akinek nem ízlik, azzal nem lehet megszerettetni, azonban akinek ízlik, az rajong érte. A termés érése most indul, októberben lehet szüretelni. A gyümölcs utóérő, tehát már szedhető, a magas csersavtartalma miatt fanyar, de idővel magától beérik, emiatt hónapokig eltartható.

A gyümölcs számos pozitív tulajdonságának dacára nem igazán ismert hazánkban, az őstermelő szeretné, ha a környékbeliek körében is népszerűbb lenne. Egy szlovén településen, Strunjanban évek óta rendeznek datolyaszilva-fesztivált, ebből kiindulva – ezt magyarosítva – két éve a Baranya megyei Bodán is szerveznek hasonlót, idén már a harmadik eseményre készülnek. Az eseménnyel kapcsolatos egyeztetések jelenleg is zajlanak, a gyümölcs érésétől függően várhatóan november elején rendezik meg a gyümölcs ünnepét.

A datolyaszilva tulajdonságai

A datolyaszilva szubtrópusi, trópusi származású, alacsony termetű gyümölcsfa, mely legfeljebb 15 méteresre nő meg, de a kertekben jellemzően általában 4-5méter magas. Lombhullató fa, így ősszel elveszti leveleit, ám a levelek még ezelőtt elszíneződnek, így a nyarat követően a fa új, dekoratív arcát mutatja. A levelek bőrneműek, fényesen sötétzöldek. A fa lombkoronája szellős, laza szerkezetű, enyhén gömb formájú. Az összképet tekintve a hurma faként kifejezetten mediterrán jellegű, vidám hangulatú, az átlagos gyümölcstermőknél jelentősen szebb, esztétikusabb fa.

A datolyaszilva virágzása májusban esedékes, ami azért előny, mert ilyenkor már ritkák a hajnali fagyok, melyek kárt tehetnének a növényben ebben a fejlődési szakaszban. A virágok egyébként kisméretűek, 2-3 centiméteresek, nem különösen jelentősek.

A datolyaszilva gyümölcse alma méretű, gömbölyded, olykor enyhén szögletes termés, mely sárgás, narancsos színezetű.

A gyümölcs érési ideje az ősz dereka, szokás szerint az első novemberi fagyok után szedik, mikor a dér már egy kicsit megcsípte. A gyümölcsöt vékony héj borítja, belül pedig édes gyümölcshús rejtőzik. Állaga a sárgabarackéra emlékeztet, de egyesek szerint a paradicsomhoz is hasonlít, persze nem az ízét tekintve, hiszen kellemesen édes!

gyümölcs

Datolyaszilva-szüret.

Lényeges tudni, hogy az éretlen gyümölcs kemény és a magas csersav tartalma miatt savanyú, kellemetlen ízű. Mindenképpen be kell várni a teljes érést, mely leszedve következik be. Az érett hurma húsa megpuhul, csersavtartalma jelentősen csökken, így már igazán ínycsiklandó!

Praktikus trükk az éretlen datolyaszilvák közé almát tenni, az almából felszabaduló etilén ugyanis felgyorsítja az érési folyamatot, így akár pár nap alatt a kemény termésből puha, finom gyümölcs válik!

A boltokban érdemes tehát a kemény, még nem teljesen érett darabokat választani, ugyanis a puha, vagyis érett gyümölcs nem tartható el sokáig. Arra is figyelni kell, hogy sérülésmentes szemeket válogassunk, az ütődött, megkarcolt példányok nagyon gyorsan megromlanak, ehetetlenné válnak.

Recept: kiváló sütemény készíthető belőle

A mennyei datolyaszilvás kenyér sokak kedvenc téli süteménye lehet, elkészítése sem túl bonyolult. Először 8 dkg vajat 25 dkg cukorral habosra keverünk, hozzáadunk 2 tojást, 2,5 dl-t a datolyaszilva pürésített húsából, 0,4 dl kávét és ugyanennyi vizet. Majd 15 dkg finomlisztet elkeverünk 1 csomag sütőporral, 1 teáskanál fahéjjal, egy csipet sóval, és csomómentesen a vajasszilvakrémhez keverjük. Végezetül 10 dkg durvára vágott diót és ugyanennyi mazsolát is a tésztához adunk, az egészet kenyérformába öntjük, majd előmelegített sütőben 170 fokon tűpróbáig sütjük.

A datolyaszilva ugyan egzotikus és persze hazánkban nem honos gyümölcstermő, tartásától mégsem kell megijedni, egyáltalán nem jelent nagy kihívást a gondozása!

Fagyállósága jó, a magyar teleket károsodás nélkül átvészeli, metszése roppant egyszerű, gyümölcse pedig igazán finom csemege,

mely felüdülés a megszokott kerti gyümölcsök között. Ráadásképpen a datolyaszilva növényként is igen kellemes látvány, így remek választás azoknak, akik ugyan szívesen tartanának gyümölcstermőt, de esztétikai szempontból nincsenek kibékülve mondjuk az almával vagy a szilvával. A datolyaszilva kifejezetten mutatós, látványos megjelenésű növény, kicsi vagy közepes méretű fává, de akár bokorrá is nevelhető-alakítható, így a kertnek vitán felül egzotikus, figyelemfelkeltő növénye lesz!

gyümölcs

A nagyon egészséges, egyes helyeken gyógyszerként is számon tartott gyümölcs kiváló minden légúti megbetegedés megelőzésére.

A datolyaszilva esetében is fontos az ültetési idő meghatározása! A konténeres kiszerelésű növényeket általánosságban kora tavasztól az ősz második feléig lehet kiültetni.

A khakiszilva gondozása elsősorban az ökológiai igények kielégítésére koncentrálódik, mintsem a növényvédelemre. Ez egyszerűbben szólva azt jelenti, hogy a datolyaszilva betegségei kisszámúak, kártevői szintén alig vannak, így a hagyományos, betegségekre fogékony gyümölcsökkel (alma, szilva, cseresznye) szemben igencsak kevés növényvédelmi feladatot igényel.

A tápanyag-utánpótlás legjobb eszköze a szerves trágya. Öntözés tekintetében ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a datolyaszilva a vízigényes gyümölcsfajok közé tartozik, ezért érdemes odafigyelni a megfelelő mennyiségű víz kijuttatására.